Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Jak wybrać grzejniki do domu?

Źródło: Faral Grzejniki Polska
Przy wyborze grzejników należy zwrócić uwagę nie tylko na względy estetyczne, lecz głównie na ich parametry techniczne. Doradzamy na co szczególnie należy uważać przy dobieraniu grzejników do domu jednorodzinnego. Od dobrego wyboru grzejników zależy komfort cieplny w pomieszczeniach.

Podstawową kwestią przy wyborze grzejników jest ich rodzaj (najczęściej stalowe lub aluminiowe), moc grzewcza, wymiary grzejnika oraz sposób jego podłączenia. Ważny jest również rodzaj instalacji grzewczej w domu, który w pewnym stopniu wpływa na wybór rodzaju grzejników.

Grzejniki stalowe czy aluminiowe?

Jest to częsty dylemat inwestorów. W praktyce pod względem wydajności zarówno grzejniki stalowe jak i aluminiowe spełnią nasze oczekiwania co do możliwości i efektywności ocieplenia pomieszczeń.

Zaletą grzejników aluminiowych jest ich bezobsługowa praca. W przypadku grzejników stalowych konieczne jest odpowietrzanie co pewien czas. Można co prawda zamontować odpowietrzniki automatyczne (lub półautomatyczne) lecz w praktyce nie zawsze spełniają one w pełni swoją funkcję.

Grzejniki stalowe starszego typu nagrzewają się znacznie wolniej niż nowoczesne aluminiowe lecz dłużej oddają ciepło po zaprzestaniu grzania. Nowe technologie grzejników stalowych nie ustępują jednak tak zdecydowanie grzejnikom aluminiowym i cechują się podobnym czasem nagrzewania.

Dla wymagających inwestorów zaletą grzejników aluminiowych jest praktycznie dowolna możliwość wyboru kolorystyki i kształtu grzejnika. Ma to znaczenie szczególnie w nowoczesnych wnętrzach. Grzejniki aluminiowe produkowane są także w formie płaskich płyt które bardzo elegancko wpasowują się w reprezentatywne pomieszczenia.

Podnoszona czasami przez producentów kwestia mniejszego ciężaru grzejników aluminiowych nie ma w praktyce istotnego znaczenia gdyż mocowania grzejników stalowych są na tyle mocne, że bez problemu wytrzymają przez wiele lat bez uszkodzeń.

Ważny jest jednak rodzaj instalacji grzewczej w domu. Jeśli są to rury miedziane to lepsze będą grzejniki stalowe. Przy grzejnikach aluminiowych zaleca się stosowanie specjalnych inhibitorów, zabezpieczających podłączenie grzejnika przed korozją. Problem ten nie występuje w grzejnikach stalowych.

Grzejniki stalowe powinny być montowane na instalacjach o ciśnieniu roboczym nie większym niż 12-13 barów. Grzejniki aluminiowe wytrzymują ciśnienie sięgające nawet 16 barów. Parametry te należy uzgodnić z instalatorem przed zakupem grzejników.

Po względem gwarancji producenci oferują przeważnie okresy 10-15 lat. Ważne jednak aby dokładnie sprawdzić zapisy warunków gwarancyjnych. Przy grzejnikach aluminiowych często gwarancja ulega skróceniu po zmianie pierwotnej ilości żeber, co często wykonuje się przy montażu grzejników w domu. Z kolei grzejniki stalowe przeważnie objęte są gwarancją 10-letnią, jednocześnie często widnieją zapisy, że gwarancja ta jest nie dłuższa niż 11-12 lat od daty produkcji grzejnika. Może to mieć duże znaczenie, jeśli grzejniki leżały przez dłuższy czas u dystrybutora. Uważajmy na takie sytuacje jeśli cena na grzejniki jest atrakcyjnie niska.

Moc grzewcza w grzejnikach domowych

Moc grzejnika odpowiada za efektywność przekazywania ciepła przez wodę grzewczą do wnętrza pomieszczenia. Na moc grzejników ma wpływ ich wielkość oraz wymiary i kubatura pomieszczeń oraz zakładane temperatury użytkowe.

Rzadko w projekcie budowlanym podawane są moce poszczególnych grzejników. Warto jednak rozważyć zakup projektu instalacji grzewczej obejmującej takie obliczenia. Koszt takiego projektu u instalatora to czasami ok. 300-500zł lecz zwróci nam się w postaci optymalnie dobranych grzejników do każdego pomieszczenia.

Ważną zasadą jest, aby nie instalować grzejników ani zbyt małych ani zbyt dużych do danego pomieszczenia. Lepszy będzie jednak grzejnik nieco przewymiarowany niż za mały, nie mogący skutecznie ogrzać pokoju.

Samodzielne określenie mocy grzewczej jest dość skomplikowane. Co prawda producenci podają zalecane moce w formie gotowych tabel, lecz nie zawsze można jest wprost wykorzystać. Wynika to z kilku czynników, jak chociażby faktu, że dane takie określane są dla pewnych przyjętych temperatur instalacji. Przeważnie podawane są one w formie oznaczenia np. 75/65/200C, co oznacza kolejno temperaturę zasilania grzejnika, temperaturę na powrocie oraz zakładaną temperaturę w pomieszczeniu.

W przypadku zmiany któregoś z parametrów nie można przyjmować mocy wyłącznie na podstawie tabel. Doświadczony instalator wykona obliczenia w oparciu o przewidywane rzeczywiste warunki pracy instalacji z uwzględnieniem jej rodzaju. Zalecane jest również uwzględnienie w obliczeniach powierzchni i kubatury pomieszczeń, wielkości otworów okiennych i drzwiowych itp.

Teoretycznie bez trudu znajdziemy wiele informacji na temat zalecanych mocy grzejników w zależności m.in. od rodzaju ocieplenia ścian zewnętrznych (np. 60W przy ścianie dwuwarstwowej lub 140W przy braku ocieplenia). W praktyce jednak takie samodzielne dobieranie z gotowych danych może skutkować złym zaprojektowaniem grzejników, które nie będą w stanie efektywnie i szybko nagrzać pomieszczeń lub też będą mocno przewymiarowane.

Wymiary grzejników

Wymiary grzejnika powiązane są bezpośrednio z jego mocą grzewczą. Warto jednak dobrze rozważyć umiejscowienie grzejników w pokojach. Zaleca się ich montaż pod oknami, czyli w miejscach występowania największych strat ciepła. Ze względów estetycznych może zatem okazać się, że będziemy musieli nieco ograniczyć wymiary grzejnika co należy uwzględnić na etapie doboru jego mocy grzewczej.

Przy rozmowach z instalatorem warto zatem wskazać na ewentualne minimalne lub maksymalne wymiary jakie nas interesują ze względów wizualnych. Mając takie dane instalator może w uzasadnionych wypadkach zaprojektować np. dwa mniejsze grzejniki lub jeden większy itp.

Sposób podłączenia grzejnika do instalacji

Sposób podłączenia grzejnika ma znaczenie głównie w czasie remontów i wymiany starych grzejników na nowe. Jeśli dobrze przeanalizujemy sposób ich podłączenia to znacząco możemy ograniczyć konieczne przeróbki instalacji.

Grzejniki aluminiowe sprzedawane są najczęściej z fabrycznie przygotowanym podłączeniem dolnym lewym lub prawym. Grzejniki stalowe pozostawiają większe pole późniejszego wyboru sposobu podłączenia, gdyż możliwe jest zarówno podłączenie lewe jak i prawe.

W przypadku wymiany starych grzejników zaletą technologii stalowej jest możliwość zakupu grzejnika z podłączeniem dolnym środkowym, czego nie uzyskamy w grzejnikach aluminiowych.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.