Czy trawa z rolki się opłaca?

Data utworzenia: 8 kwietnia 2017

wokół domu

ogród

Źrodło: ShutterStock

Zakładanie trawnika to wbrew pozorom wcale nie jest łatwe zadanie. Należy odpowiednio przygotować podłoże, wybrać odpowiednią trawę, zasiać ją i następnie regularnie podlewać i pielęgnować. Coraz częściej wiele osób decyduje się na szybsze rozwiązanie z trawnikiem z rolki. Omawiamy zalety i problemy związane z takim trawnikiem.

Trawnik w rolce może być sposobem na szybkie wykonanie ładnego i zadbanego trawnika. Trawnik taki to pasy darni o szerokości przeważnie 40-50cm i długości ok. 200cm. W wielu przypadkach trawa z rolki jest bardziej odporna na przymrozki i szkodniki. Największą zaletą tego rozwiązania jest jednak estetyka trawnika, który charakteryzuje się równomiernym zagęszczeniem trawy.

Trawa taka jest specjalnie przygotowywana i wycinana z gruntu przed transportem, dzięki czemu trawnik od razu charakteryzuje się ładnym wyglądem i równomierną kolorystyką trawy.

W przypadku samodzielnego wysiewania trawy istnieje ryzyko, że wystąpią miejsca o znacznie mniejszym zagęszczeniu nasion. Nawet jeśli w czasie wysiewu zadbamy o dobre rozłożenie ziaren to już w czasie podlewania czy opadów deszczu łatwo można te ziarna przemieszczać po podłożu. Kolejnym problemem są ptaki wydziobujące ziarna trawy. Problemy te nie występują w trawnikach z rolki, gdzie od razu dostajemy dojrzałą trawę.

Podłoże i pielęgnacja trawnika z rolki

Wielu osobom wydaje się, że trawnik z rolki można rozłożyć praktycznie na każdym podłożu i że nie wymaga on tak częstej pielęgnacji w początkowym okresie jak trawnik wysiewany. Jest to często popełniany błąd, przez który drogi trawnik z rolki szybko staje się pożółkły, trawa wysycha lub nawet w ogóle nie przyjmuje się w pewnych miejscach w ogrodzie.

Po pierwsze należy zadbać o właściwy transport pasów darni z trawą. Nie mogą one być przewożone w warunkach zbyt wilgotnych oraz narażonych na silne promienie słoneczne, które mogą powodować wysychanie trawnika. Ważniejszą sprawą niż transport jest jednak czas na rozłożenie trawnika, który nie powinien przekraczać jednej doby. Jest to bardzo ważne gdyż zbyt długo leżące pasy darni nie przyjmą się na ogrodzie i trawa szybko uschnie bez właściwego zakorzenienia się w podłożu.

Należy również pamiętać, że trawnik z rolki to tylko górna warstwa, pod którą obowiązkowo musi znajdować się dobre jakościowo podłoże. Glebę należy wcześniej przekopać, usunąć kamienie i chasty. Na większych powierzchniach warto wypożyczyć glebogryzarkę co znacznie przyspieszy prace. Jeśli w podłożu znajduje się grunt nieurodzajny to zalecamy zastosowanie kompostów lub nawiezienie dobrej jakościowo gleby urodzajnej w formie mieszanki gleby, kompostu i nawozu startowego.

Następnie podłoże należy dokładnie wyrównać, np. wykorzystując w tym celu długie łaty budowlane, poziomice itp. Przed rozkładaniem darni glebę należy zagrabić i zawałować. Warto w tym celu wypożyczyć specjalne walce ogrodowe, które wypełnia się wodą co pozwala odpowiednio dobrać ciężar walca do podłoża.

Zakładanie trawnika z rolki

Gdy mamy już przygotowane podłoże to możemy przystąpić do rozkładania pasów darni. Należy jednak liczyć się z tym, że jest to praca dość męcząca gdyż pojedyncze pasy trawy w rolce mogą ważyć nawet do 25-30kg, a jednocześnie należy je przenosić tak, aby ich nie uszkodzić i nie rozerwać. Warto więc robić to w dwie osoby.

Pasy muszą przylegać do siebie bez żadnych większych szczelin. Czasami zdarzają się opinie, że w razie potrzeby pustki między pasami darni można uzupełnić poprzez dosiew trawy. Owszem, jest to możliwe, ale pamiętajmy, że w tym wypadku trawa dosiewana i z rolki mogą się istotnie różnić wyglądem co przy większych powierzchniach od razu będzie widoczne.

Pasy darni po rozłożeniu należy docisnąć do podłoża, ale trzeba to robić delikatnie, aby nie uszkodzić trawy.

Pielęgnacja trawnika z rolki

Wbrew niektórym opiniom trawnik w rolce potrzebuje tak samo dużo podlewania jak trawnik wysiewany metodą tradycyjną. Jest to ważne szczególnie gdy zakładamy trawnik w okresie letnim gdy opadów deszczu jest znacznie mniej niż wczesną wiosną czy jesienią. Zalecamy, aby trawnik z rolki podlewać intensywnie minimum raz dziennie przez ok. 1-2 tygodnie w zależności od warunków atmosferycznych.

Pytanie jeszcze kiedy można zacząć chodzić i użytkować trawnik z rolki? Otóż spotkamy się tutaj prawdopodobnie z wieloma różnymi opiniami. Niektóre firmy chwalą się, że po ich trawniku można chodzić już tego samego dnia gdy go rozłożono. Inni z kolei zlecają odczekanie nawet do 2-3 tygodni.

W praktyce zalecamy odczekanie ok tygodnia zanim zaczniemy normalnie użytkować trawnik z rolki. Dajmy trawie czas aby mogła się zakorzenić w gruncie i przystosować do nowych warunków. Zbyt szybkie chodzenie po trawniku utrudni jego prawidłowy wzrost.

Ile kosztuje trawnik z rolki?

Przejdźmy teraz do kwestii, która nurtuje wiele osób rozważających założenie trawnika z rolki – ile to właściwe kosztuje? Otóż ceny są tutaj bardzo różne, zależne m.in. od gatunku traw, odległości transportu, lokalizacji itp.

Generalnie co celów szacunkowych można przyjąć, że cena 1m2 trawnika z rolki wraz z transportem to ok. 20-30zł. Do tego dochodzą koszty przygotowania podłoża i ewentualnego nawiezienia ziemi urodzajnej. Całkowite przygotowanie gleby wraz z rozłożeniem pasów darni to wydatek rzędu 30 – 70zł/m2.

Kompleksowe koszty trawnika w rolce wahają się więc od ok. 50 do 100zł/m2. Jest to kwota znacznie wyższa niż wysiew tradycyjny więc należy dobrze zastanowić się, czy na pewno warto wydatkować pieniądze na trawę z rolki, szczególnie na większych powierzchniach ogrodu. Nie zapominajmy również o odpowiedniej pielęgnacji trawnika!

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów