Zaloguj

Hydroizolacja fundamentów lekka, średnia czy ciężka?

Data utworzenia: 24.05.2018

budowa

izolacje

W przypadku budynku podpiwniczonego bardzo ważną sprawą jest wybór dobrej izolacji przeciwwilgociowej, nazywanej często hydroizolacją. Należy pamiętać, że w czasie użytkowania budynku wszelkie naprawy izolacji są trudne do wykonania i kosztowne, dlatego lepiej zawczasu wybrać odpowiedni produkt do danych warunkó

Na wybór rodzaju materiału na hydroizolację ma wpływ kilka czynników, lecz do najważniejszych zalicza się w przypadku budynków podpiwniczonych rodzaj warunków gruntowych i poziom występowania wód gruntowych.

Izolacje przeciwwilgociowe typu lekkiego

Hydroizolacje typu lekkiego wykonuje się z 2-3 warstw elastycznych powłok asfaltowo-kauczukwych. Część w roli izolacji typu lekkiego spotyka się również jedną warstwę papy lub specjalne folie do hydroizolacji fundamentów.

Izolacje wilgociowe typu lekkiego można stosować w gruntach przepuszczalnych piaszczystych. Ważne jednak, aby poziom wód gruntowych znajdował się poniżej poziomu posadowienia fundamentów. Izolację podłogi realizuje się poprzez dwuwarstwowe ułożenie folii, którą należy dokładnie i szczelnie połączyć z izolacją poziomą fundamentów.

Izolacje przeciwwilgociowe typu średniego

Izolacje typu średniego należy stosować w przypadku gruntów nieprzepuszczalnych lub przewarstwionych (trudno przepuszczalnych). W gruntach takich woda może się okresowo utrzymywać na poziomie fundamentów i podpiwniczenia dlatego ważna jest możliwie jak najszczelniejsza i trwała warstwa hydroizolacyjna.

Hydroizolację typu średniego wykonuje się jako dwuwarstwową z pap, folii lub specjalnych lepików. Częste spotykanymi materiałami są tutaj masy asfaltowo-kauczukowe oraz papy podkładowe.

Należy jednak uważać na tzw. folie kubełkowe, których zadaniem nie jest podstawowa izolacja przed wilgocią, lecz umożliwienie sprawnego odprowadzenia wody, która dostanie się do izolacji. Folie kubełkowe stanowią jedynie uzupełnienie całego systemu izolacji ścian fundamentowych, podobnie jak drenaże opaskowe, znacznie zmniejszające ryzyko zawilgocenia fundamentów w trudnych warunkach gruntowo-wodnych.

Izolacje przeciwwilgociowe typu ciężkiego

Hydroizolacje typu ciężkiego stosuje się bardzo złych warunków gruntowych i gdy woda gruntowa stale sięga powyżej poziomu podłogi piwnicy budynku. Po za odpowiednią szczelnością izolacji powstaje w tym wypadku drugi problem, związany z koniecznością wykonania hydroizolacji odpornej na duże ciśnienia spowodowane ciągłym naporem wody.

Niestety obecnie produkowane materiały izolacyjne rzadko spełniają oba te warunki, dlatego takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest budowa szczelnych żelbetowych ścian fundamentowych połączonych monolitycznie z podłogą. Hydroizolacje z folii lub papy układa się po zewnętrznej stronie tak wykonanego monolitu co zapewnia bardzo dobrą ochronę przed agresywnym działaniem wody gruntowej.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów