Jak wybrać dobrą odśnieżarkę?

Data utworzenia: 9 stycznia 2017

wokół domu

ogród

Źrodło: ShutterStock

Zanim spadną pierwsze śniegi warto pomyśleć o zakupie odśnieżarki, która znacznie ułatwia i przyspiesza odśnieżanie podjazdu. Należy pamiętać, że zgodnie z polskim prawem w niektórych przypadkach właściciele posesji są zobowiązani odśnieżać również chodniki.

Najczęściej nad problemem odśnieżania zaczynamy się zastanawiać gdy już spadnie pierwszy śnieg. Najtańszym rozwiązaniem jest zakup ręcznej łopaty od odśnieżania, która może być również wyposażone w dodatkowe kółka ułatwiające pracę. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku małej powierzchni pojazdu. Jeśli jednak dysponujemy dużą powierzchnią do odśnieżenia i dodatkowo musimy odśnieżać również chodniki wokół posesji to warto zastanowić się nad zakupem odśnieżarki z napędem spalinowym lub elektrycznym.

Napęd spalinowy czy elektryczny?

Pierwszym kryterium przy wyborze odśnieżarki jest rodzaj napędu. Mamy do dyspozycji silniki elektryczne i spalinowe. Pytanie zatem jaki napęd będzie lepszy?

Podobny problem dotyczy wyboru napędu w kosiarkach do trawy. Najczęściej można spotkać opinie, że kosiarki oraz odśnieżarki elektryczne są zalecane do małych powierzchni, natomiast przy większych lepszym rozwiązaniem jest napęd spalinowy.

Należy jednak uwzględnić również wygodę użytkowania urządzenia i lokalizację gniazdek elektrycznych na budynku. Jeśli mamy małą powierzchnię podjazdu lecz gniazdko zlokalizowane po drugiej stronie budynku to będziemy musieli borykać się z długim przedłużaczem, czasami przekraczającym 20-30m. Nie jest to komfortowe w przypadku koszenia trawy, a tym bardziej w zimie przy używaniu odśnieżarki.

Napędy elektryczne wymagają jednak mniejszej obsługi – nie występuje tutaj problem wymiany oleju, paliwa, wymiany membran i filtrów itp. Napędy elektryczne są również dużo tańsze niż urządzenia spalinowe co jest najczęstszym argumentem za ich zakupem.

W przypadku odśnieżarek warto również uwzględnić ewentualny obowiązek odśnieżania chodnika znajdującego się za ogrodzeniem. W tej sytuacji odśnieżarka spalinowa jest najlepszym rozwiązaniem gdyż nie wymaga kłopotliwego przerzucania kabla elektrycznego przez ogrodzenie, bramę itp. Jeśli planujemy zakup odśnieżarki to starajmy się tak ją wybrać, aby umożliwiła odśnieżenia możliwie jak największej powierzchni szybko i skutecznie.

Tańsza alternatywa – odśnieżarka bez napędu

Odśnieżarki bez żadnego napędu są najtańsze. W tym wypadku nie można do końca porównywać ich z kosiarkami ręcznymi. Są one mniej dokładne niż urządzenia z napędem lecz w przypadku odśnieżania nie ma większego znaczenia dokładność usunięcia śniegu przy wszystkich krawędziach podjazdu.

Urządzenia ręczne można zakupić gdy dysponujemy małą powierzchnią podjazdu o stosunkowo prostej geometrii (np. w kształcie prostokąta). W czasie popychania urządzenia wprawimy w ruch koła, które następnie poruszają wirnik rozdrabniający śnieg i wyrzucający go na bok.

Zaletą odśnieżarek bez napędu jest ich duża bezawaryjność i praktycznie znikoma obsługa konserwacyjna w porównaniu do odśnieżarek elektrycznych i spalinowych. W praktyce jednak w miarę wygodnie używa się ich w przypadku pokrywy śnieżnej nie grubszej niż 15cm i przy braku grubej warstwy ubitego śniegu.

Urządzeń bez napędu nie zalecamy do odśnieżania powierzchni nieutwardzonych czyli podjazdów gruntowych, żwirowych itp. W takich wypadkach efektywne prowadzenie odśnieżarki jest trudne ze względu na duże nierówności terenu.

Odśnieżarki elektryczne

Odśnieżarki elektryczne są dużo lżejsze od napędów spalinowych co ułatwia ich wynoszenie z garażu i manewrowanie. Dużą wadą jest jednak ograniczona możliwość przemieszczania się gdyż kabel zasilający nie powinien być dłuższy niż 35-40m. Długi przewód często zaplątuje się w różne rzeczy znajdujące się na zewnątrz domu co dodatkowo utrudnia sprawne odśnieżanie.

Odśnieżarki elektryczne dobrze radzą sobie z pokrywą śnieżną o grubości nawet do 25cm, ale jeśli na dolne znajduje się grubsza warstwa ubitego śniegu to całkowita grubość odśnieżanej efektywnie warstwy zmniejsza się często do 15cm. Należy jednocześnie bardzo uważać aby nie przeciążyć napędu elektrycznego. Problem ten w dużo mniejszym stopniu dotyczy odśnieżarek spalinowych.

Zaletą odśnieżarek elektrycznych, szczególnie w zwartej zabudowie mieszkaniowej jest ich cicha praca, znacznie cichsza niż odśnieżarek z napędem spalinowym. Odśnieżane najczęściej wykonujemy w porach rannych więc kwestia hałaśliwości urządzenia dla wielu osób może mieć duże znaczenie.

Odśnieżarki spalinowe

Odśnieżarki spalinowe można podzielić na jednostopniowe i dwustopniowe. Dotyczy to ich budowy. W urządzeniach jednostopniowych głównym mechanizmem pracującym jest świder, który dzięki szybkim obrotom rozdrabnia śnieg i jednocześnie wyrzuca go na bok. W urządzeniach dwustopniowych znajdują się dwa świdry – jeden odpowiedzialny za zbieranie i rozdrobnienie śniegu i drugi, którego zadaniem jest wyrzucenie śniegu na bok.

W większości przypadków najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie urządzenie jednostopniowe. Odśnieżarki z dwoma świdrami zalecamy stosować głównie na bardzo dużych terenach, długich alejach itp. Są to duże maszyny, które wymagają sporo siły i wprawy w ich dobrym manewrowaniu.

Odśnieżarka spalinowa jednostopniowa to w wielu przypadkach najkorzystniejszy wybór do warunków domowych. Pozwala na bardzo szybkie odśnieżenie dużej powierzchni przy grubości śniegu nawet powyżej 20-25cm i przy grubej warstwie śniegu ubitego. Efektywna szerokość pracy odśnieżarek spalinowych wynosi przeważnie ok. 40-50cm.

Pewnym problemem przy urządzeniach spalinowych jest fakt, że w większości mają one świder ustawiony bardzo nisko co umożliwia bardzo dobre rozdrobnienie ubitego śniegu lecz jednocześnie utrudnia odśnieżanie nawierzchni żwirowych. W tych wypadku cząstki żwiru będą podrywane wraz ze śniegiem. Można jednak zakupić odśnieżarki z możliwością regulacji wysokości świdra co pozwala zniwelować ten problem.

Ile kosztuje odśnieżarka?

Omówiliśmy podstawowe zalety i wady odśnieżarek ręcznych, elektrycznych i z napędem spalinowym. Pytanie jednak ile kosztują takie urządzenia?

Średnia cena odśnieżarek ręcznych wynosi ok. 150-300zł, przy czym warto tutaj dobrze sprawdzić z jakich materiałów wykonane są elementy odśnieżarki. Urządzenia z dużą ilością elementów plastikowych szybko ulegną uszkodzeniu, pęknięciom itp. co uniemożliwi korzystanie z odśnieżarki.

Odśnieżarka elektryczna to wydatek rzędu 400 – 800zł w zależności od mocy urządzenia, jakości materiałów, szerokości roboczej itp.

Najdroższe są odśnieżarki spalinowe, których ceny wahają się od ok. 800 – 2500zł. Mówimy tutaj o odśnieżarkach jednostopniowych, przystosowanych głównie do warunków domowych. Urządzenia z dwoma świdrami o dużej mocy to często wydatek nawet ponad 4-5 tys. zł.

Jeśli głównym kryterium jest kwestia finansowa to zalecamy wybór albo dobrej jakości odśnieżarki ręcznej za ok. 200-300zł albo zakup odśnieżarki elektrycznej. Jeśli jednak poza finansami cenimy sobie dużą wygodę pracy to warto zastanowić się nad urządzeniem spalinowym, które kupimy już za ok. 800-1500zł (jeśli nie potrzebujemy dużej mocy do dużych powierzchni pojazdów i chodników). W przypadku urządzeń spalinowych należy jednak zadbać również o ich okresową konserwację, serwisowanie, wymianę płynów itp. co zwiększa bieżące koszty użytkowania odśnieżarki.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów