logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

W jaki sposób wykonuje się ściany trójwarstwowe?

7 listopada 2023
Słowa kluczowe: ściany trójwarstwowe,budowa ścian,jak wykonać ściany trójwarstwowe,ściany zewnętrzne
Źródło: Wienerberger
Ściany trójwarstwowe to rodzaj przegród zewnętrznych charakteryzujących się bardzo dobrymi parametrami użytkowymi. Układy tego typu zapewniają komfort termiczny i akustyczny wewnątrz budynku, a przy tym umożliwiają stworzenie efektownej elewacji.

Tradycyjna ściana trójwarstwowa ma elewację wykonaną z cegły klinkierowej. Połączenie między warstwą konstrukcyjną a osłonową jest realizowane z zastosowaniem specjalnych łączników mechanicznych.

Jak jest zbudowana ściana trójwarstwowa?

Ściany trójwarstwowe to przegrody o najlepszych parametrach użytkowych. W ich przekroju znajduje się:

●    warstwa konstrukcyjna – część nośna muru przenosząca obciążenia z wyżej położonych elementów konstrukcyjnych na te, które znajdują się niżej. Do jej wykonania używa się takich elementów murowych jak w ścianach z dwoma warstwami. Bardzo dobrym wyborem w tym przypadku są pustaki ceramiczne charakteryzujące się wysoką wytrzymałością i niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła;

●    warstwa izolacyjna – zabezpieczenie wnętrza budynku przed startami ciepła. Izolacja termiczna w ścianach trójwarstwowych może być wykonana z wełny mineralnej lub styropianu. Drugi wariant jest możliwy do zastosowania w przypadku przegród bez szczeliny wentylacyjnej. Jeśli przegroda ma mieć pustkę powietrzną, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie wełny mineralnej jako ocieplenia. Materiał ten umożliwia regulację poziomu wilgotności w budynku i zapewnia komfortowy mikroklimat;

●    warstwa osłonowa – to elewacja budynku, która w przypadku tradycyjnych przegród trójwarstwowych ma formę murowaną. Wyrób budowlany, który najlepiej nadaje się do zastosowania w takim przypadku to cegła klinkierowa. Fasada z elementów murowych jest trwała i odporna na czynniki mechaniczne.

Ważnym szczegółem konstrukcyjno-wykonawczym, dotyczącym ścian trójwarstwowych, jest fakt, iż warstwa konstrukcyjna i osłonowa w przegrodach tego typu są ze sobą połączone. Elementami łącznikowymi mogą być stalowe pręty o małej średnicy lub specjalne płaskowniki.

Z czego wynikają wysokie parametry użytkowe murowanej elewacji?

Elewacja wykonana z elementów murowych charakteryzuje się znaczną sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Fasada tego typu jest wydajną ochroną dla znajdującego się pod nią ocielenia. M.in. dzięki minimalnej nasiąkliwości i odporności na mróz osłona klinkierowa, cechuje się

niezmiennością parametrów użytkowych oraz wizualnych. Murowana fasada prezentuje się efektownie przez wiele sezonów użytkowania budynku.

Warto pamiętać, że klinkier jest materiałem odpornym również na działanie ognia. Wykonanie ścian budynku w wariancie trójwarstwowym z izolacją z niepalnej wełny mineralnej wpływa więc na poprawę bezpieczeństwa użytkowania domu.

Źródło: Materiały informacyjne firmy Wienerberger

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.