Wybieramy klej do parkietu

Data utworzenia: 12 maja 2019

remont i wykończenie

podłogi

Źrodło: ShutterStock

Klej do podłogi drewnianej ma bardzo ważny wpływ na trwałość parkietu i możliwość skutecznego cyklinowania podłogi w przyszłości. Omawiamy najważniejsze rodzaje klejów przeznaczonych do podłóg drewnianych i doradzamy, kiedy dany rodzaj warto stosować.

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na podłogę w systemach bezklejowych na przykład z desek trójwarstwowych lub desek pełnych. Podłoga ta ma wiele zalet, do których warto zaliczyć szybki i łatwy montaż oraz stosunkowo niską cenę. Nadal jednak jest wielu zwolenników parkietu klejonego. Deski takie najczęściej kupuje się jako surowe drewno, które po przyklejeniu należy scyklinować i wykończyć lakierem lub olejem.

W takich wypadku musimy dobrze dobrać rodzaj kleju zarówno do drewna jak i podłoża. Omawiamy najczęściej stosowane rodzaje klejów czyli kleje rozpuszczalnikowe, dyspersyjne i poliuretanowe.

Kleje rozpuszczalnikowe

Jest to najstarszy z rodzajów klejów używanych przy montażu podłóg drewnianych. Ma on dobre parametry techniczne lecz ze względu na dużą zawartość rozpuszczalników organicznych jest w pewnym stopniu niebezpieczny dla zdrowia i środowiska. Z tych względów w ostatnich latach coraz częściej jest wypierany przez nowe kleje dyspersyjne i poliuretanowe.

Kleje dyspersyjne

W klejach dyspersyjnych rolę rozpuszczalnika pełni woda. Kleje te są jednoskładnikowe co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. Kleje dyspersyjne należą do jednych z tańszych materiałów i nie wydzielają wielu związków szkodliwych dla zdrowia i środowiska jak kleje rozpuszczalnikowe.

Nie nadają się jednak do każdego drewna. Klejów dyspersyjnych nie zalecamy w przypadku montażu podłogi z drewna bukowego czy innych gatunków charakteryzujących się dużym współczynnikiem pęcznienia.

Kleje dyspersyjne nadają się raczej do małych elementów drewnianych jak mozaiki czy deski o długościach nie większych niż 40-50cm. Do większych elementów zalecamy stosowanie klejów poliuretanowych.

Klejów dyspersyjnych nie należy także stosować w pomieszczeniach gdzie występuje ogrzewanie podłogowe.

Kleje poliuretanowe

Są to obecnie najczęściej wybierane kleje do parkietów, szczególnie do długich elementów ponad 50cm oraz w przypadku ogrzewania podłogowego. Mogą być stosowane zarówno przy montażu desek pełnych jak i różnego rodzaju desek warstwowych.

Kleje poliuretanowe dzielą się na jedno i dwuskładnikowe. W wersji jednoskładnikowej charakteryzują się dużą elastycznością. Z tego względu warto je stosować w pomieszczeniach, gdzie podłoga będzie intensywnie pracować np. w salonach, biurach, korytarzach itp. Należy jednak uważać, aby w takich miejscach obowiązkowo zakupić deski z wyprofilowanym połączeniem na pióro i wpust aby nie dochodziło do rozchodzenia się poszczególnych desek i powstawania mikroszczelin.

Kleje dwuskładnikowe są bardziej uniwersalne i można je stosować praktycznie do wszystkich rodzajów podłóg drewnianych. Charakteryzują się również bardzo dobrą przyczepnością do powierzchni lakierowanych więc są dobrym wyborem dla desek egzotycznych, np. bambusowych, które w wielu przypadkach sprzedawane są jako obustronnie lakierowane. Wymagają jednak dokładnego wymieszania z utwardzaczem w ściśle określonych proporcjach.

Niestety kleje dwuskładnikowe mają dość krótki czas, w którym można je stosować po zmieszaniu z utwardzaczem. Wymaga to sprawnego montażu podłogi i częstego przygotowywania mieszaniny kleju. Ponad to po utwardzeniu praktycznie możliwe jest ich bezpieczne usunięcie z powierzchni drewna i konieczne może być miejscowe cyklinowanie. Z tego względu pamiętajmy, aby używając klejów poliuretanowych dwuskładnikowych obowiązkowo zaopatrzyć się w lekko wilgotną ścierkę lub najlepiej specjalne nawilżane ściereczki do szybkiego usuwania pozostałości kleju z parkietu.

Ciekawym rozwiązaniem są nowoczesne kleje poliuretanowe modyfikowane silanem. Łączą one w sobie uniwersalność i dużą wytrzymałość klejów dwuskładnikowych z największą zaletą klejów jednoskładnikowych – czyli brakiem konieczności dozowania i mieszania z utwardzaczem.

Kolejną bardzo istotną zaletą jest długi czas otwarty kleju, gdyż zaczyna on wiązać dopiero po ok. 40 minutach co daje dużo czasu na montaż parkietu. Znacznie łatwiej oczyścić podłogę lakierowaną czy olejowaną z resztek kleju modyfikowanego silanem niż z tradycyjnych klejów jedno czy dwuskładnikowych.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów