Wybór okien – na co zwracać uwagę?

Data utworzenia: 19 stycznia 2015

budowa

okna i drzwi

Okna są elementem domu, który kupujemy na wiele lat. W związku z tym warto dobrze wybrać rodzaj okien, który będzie nas satysfakcjonował nie tylko wizualnie ale również jakościowo. Opisujemy podstawowe parametry okien, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie.

W Polsce jest wiele firm produkujących okna PVC, które najczęściej wybieramy przy budowie domu. Znacznie rzadziej inwestorzy wybierają okna drewniane, które cechuje istotnie wyższa cena (czasem nawet kilkakrotnie wyższa niż alternatywnego okna PVC).

Przybliżamy podstawowe parametry okien, zwracając uwagę na pułapki czyhające na potencjalnych klientów w różnych firmach produkcyjnych i u dystrybutorów okien.

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, aby wybierać wyłącznie firmy, które posiadają odpowiednie certyfikaty na swoje wyroby (certyfikat „CE” lub tzw. znak budowlany „B”). Daje nam to gwarancję, że dane okno jest wykonane zgodnie z obowiązującymi polskimi i europejskimi standardami i normami.

Klasa okien

Klasa okien dotyczy tak naprawdę klasy profili okiennych. Produkowane są one w trzech podstawowych klasach: A, B i C. Klasa A oznacza najlepsze parametry. Klasa związana jest m.in. z grubością ścianki zewnętrznej okna (przy klasie A jest to 3mm) oraz szerokością komór wewnętrznych (przy klasie A nie mniej niż 5mm).

Te parametry z znaczącym stopniu wpływają na trwałość ramy okiennej, czyli jej wytrzymałość na wyboczenia i gwarantują najlepszą stabilność okien. Dodatkowo parametry te wpływają także na izolacyjność akustyczną okien oraz izolacyjność cieplną (termiczną).

Okna klasy C będą najbardziej podatne na deformacje, co z biegiem lat może uwidocznić się np. w pękaniu naroży czy w formie niewielkich deformacji całego okna. Wady te są praktycznie nie możliwe do usunięcia i pozostanie wtedy jedynie osadzenie nowego okna.

Warto zwrócić uwagę, że niektóre firmy oferują swoim klientom wyłącznie okna PVC z profilami klasy A. Oferta taka świadczy o rozsądnym podejściu do potrzeb i wymagań klienta i może gwarantować wyższą jakość również i pozostałych elementów okna, w porównaniu do firm oferujących najsłabsze rozwiązania w klasie B lub C.

Konstrukcja szyb w oknach

Drugim po profilach, najważniejszym elementem okna są szyby. Obecnie większość okien posiada dwie lub trzy szyby, oddzielone ramkami dystansowymi. Przestrzeń między szybami powinna zostać wypełniona gazem szlachetnym, np. argonem czy ksenonem. Podnosi to izolacyjność cieplną całego okna zatem warto również o ten parametr zapytać sprzedawcę.

Są również okna ze specjalnymi ramkami ze stali szlachetnej, których zadaniem jest zmniejszenie strat ciepła (likwidacja tzw. mostków cieplnych) nawet do 15%. Ramki te mogą również ograniczać popularne zjawisko „roszenia szyb”. Często jednak okna wyposażone w taką ramkę są droższe od rozwiązań standardowych.

Niektórzy decydują się na zakup tzw. okien antywłamaniowych. W oknach tych znajdują się przeważnie dwie trwale ze sobą złączone szyby oraz warstwy specjalnej folii (najczęściej 4 warstwy). W przypadku pęknięcia takiej szyby szkło nie rozpryskuje się pozostawiając pusty otwór, lecz formie roztrzaskanych kawałków trzymane jest na warstwach wytrzymałej folii.

Izolacja cieplna okna, czyli o współczynniku przenikania ciepła

Jednym z najczęściej branych przez inwestorów pod uwagę parametrów jest izolacyjność cieplna okna, określana przez współczynnik przenikania ciepła. Nie wdając się w rozważania fizyczne, w praktyce im mniejsza wartość współczynnika przenikania tym mniej ciepła będzie uciekać z domu, a zatem okno będzie cechować się większą (lepszą) izolacyjnością cieplną.

Istotne jest jednak, aby brać pod uwagę współczynnik dla całego okna a nie tylko dla poszczególnych jego parametrów. Jest to bardzo ważne, gdyż nawet bardzo dobre współczynniki detaliczne elementów okna nie świadczą jeszcze o dobrej izolacyjności całego produktu. Na izolacyjność okna wpływ ma bowiem również sposób i jakość jego wykończenia, zespolenia wszystkich detali i odpowiednie uszczelnienia.

Z tego względu warto zawsze przy wycenie poprosić sprzedawcę o wyliczenie współczynnika przenikania ciepła dla całego okna, jako gotowego wyrobu i dopiero te wartości możemy porównywać u różnych producentów.

Wybierając okna powinniśmy również zwrócić uwagę na fakt, kiedy planujemy wykonywać projekt i budować dom. Jest to istotne, bowiem po 2017r. okna będą musiały charakteryzować się współczynnikiem nie większym niż 1,1 W/m2K, natomiast po roku 2021 nie większym niż 0,9.

Tak dobre parametry okien uzyskamy praktycznie wyłącznie przy profilach klasy A oraz szybach minimum dwukomorowych.Okna to bardzo ważny element budynku dlatego trzeba dobrze zastanowić się jakie okna do domu wybrać. Najbardziej popularne są ona PCV, które mają profile okienne klasy A, czyli są to tzw. okna klasy A. Klasa profili okiennych jest istotna, podobnie jak współczynnik przenikania ciepła okna. Doradzamy szyby dwukomorowe jednakże to ile szyb w oknie zależy tylko od nas. Są również okna antywłamaniowe. Pamiętajmy, że ważna jest izolacja okna oraz właściwa grubość ramy okiennej.

Na co zwracać uwagę przy zakupie okien?

Wybór okien nie jest sprawą prostą i z pewnością czeka nas wizyta u co najmniej kilku dystrybutorów, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Pamiętajmy aby przede wszystkim zwracać uwagę na trzy podstawowe aspekty czyli rodzaj profili (klasa A), rodzaj i ilość szyb oraz grubość ram (wybierajmy okna z szybami najlepiej dwukomorowymi lub lepsze) oraz współczynnik przenikania ciepła (im mniejszy tym lepiej).

Zawsze analizujmy współczynnik przenikania ciepła dla całego okna, jako gotowego wyrobu, a nie dla jego poszczególnych komponentów!

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów