Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny
Artykuł sponsorowany

Technorattan - dlaczego to najlepszy wybór na meble ogrodowe?

Źródło: Dollo
Ogrodowe meble rattanowe: stoły, ławy, fotele wiszące - to niemal niezbędne elementy wystroju miłośników stylu kolonialnego. Dziś sprawdzą się zarówno w klasycznych stylizacjach, jak i tych modernistycznych. Jest jednak coś, co pozwoliło wzmocnić konstrukcję mebli tradycyjnie wyplatanych z naturalnego rattanu - technorattan. Przekonaj się, dlaczego to najlepszy wybór na meble ogrodowe.

Czy rattan i wiklina to to samo?

Charakterystyczne plecione meble zna każdy, nawet laik. Kojarzą się nieco z babcinym fotelem bujanym, a nieco z egzotyką. I słusznie - przywędrowały do Europy w XIX w. dzięki Anglii, która „odkryła” ten surowiec (palmy pnące występujące w szczególności w azjatyckich lasach tropikalnych) za pośrednictwem swoich kolonii indyjskich. Meble ogrodowe rattanowe szybko zyskały popularność, będąc obowiązkowym elementem stylu kolonialnego, łączącego elegancję z nutą egzotyki. W Polsce jednak najczęściej wykorzystywano zamiast rattanu tańszy odpowiednik - wiklinę (np. z pędów wierzby), która szybko została wyparta przez masowo napływający zewsząd tani plastik. Na szczęście czasy taniego plastiku w sferze mebli ogrodowych (takich jak stoły, ławy czy skrzynie) już minęły, o czym przekonują nas sklepy internetowe z wyposażeniem domu i ogrodu np. Dollo. Znajdziesz tam nowoczesne wersje tradycyjnych mebli ogrodowych - fotele ogrodowe wiszące.

Postęp technologii, czyli udoskonalenie rattanu

Stworzono coś doskonalszego od rattanu - technorattan. Połączenie dwóch członów: „rattan” i „techno” - coś „technicznego”, „stworzonego z udziałem techniki”, powinno już wystarczająco nas ukierunkować. Technorattan tak chętnie wykorzystywany przy produkcji mebli ogrodowych to nic innego, jak rattan syntetyczny idealnie odwzorowujący naturalne pnącza, a jednak stworzony z tworzywa sztucznego - wzmocnionego włókna polietylenowego HPDE lub poliuretanu. To czyni go wyjątkowo trwałym, odpornym na warunki atmosferyczne i UV oraz wygodnym w czyszczeniu, a przy tym odpowiednio elastycznym i komfortowym. Meble ogrodowe, a przede wszystkim najmodniejsze od kilku sezonów wiszące kosze ogrodowe wykonane z technorattanu to zdecydowanie inwestycja na lata (w porównaniu z tymi z naturalnego rattanu, którego żywotność przy nieodpowiednim zabezpieczeniu może wynieść zaledwie 2-3 lata).

Co wpływa na cenę mebli ogrodowych rattanowych?

Współczesny technorattan występuje w co najmniej dwóch odsłonach: meble ogrodowe mogą być wykonane z plecionki płaskiej lub okrągłej, co wpływa na cenę produktu. Prawdą jest, że meble ogrodowe rattanowe wykonane w technice „na płasko” będą tańsze od tych wykonanych „na okrągło” (a więc wzorującej się na naturalne włókna). Jednak na końcową cenę będzie wpływało coś jeszcze: rodzaj stelaża stanowiącego podstawę konstrukcji. Szczególnie jest to widoczne w przypadku mebli ogrodowych wiszących na stelażu (wiszących koszy do siedzenia), które, aby były stabilne - ich podstawy muszą być wykonane z metalu, dodatkowo odpornego na warunki atmosferyczne.

Wytrzymała konstrukcja i dodatkowe wzmocnienia są niezbędne w przypadku wiszących mebli ogrodowych

Do jakiego stylu pasują meble ogrodowe z technorattanu?

Meble ogrodowe z technorattanu, choć wyglądem nawiązują do tradycyjnej wikliny tak często widywanej w domach dziadków, pasują zarówno do tych konwencjonalnych projektów (np. rustykalnych werand), jak i do nowoczesnych aranżacji (np. modernistycznych tarasów za przeszkleniem). Nowoczesne bryły mebli ogrodowych z rattanu, a w szczególności fotele wiszące w kształcie kokonu to zresztą świetna opcja także do wnętrza domu, nie tylko do ogrodu i na balkon. Tego typu wiszący fotel z technorattanu to doskonały dodatek do salonu w niemal każdym stylu i doskonałe miejsce na odpoczynek z dobrą książką.

Źródło: Materiały informacyjne firmy Dollo

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.