Często popełniane błędy przy budowie domu – część 4 Ściany

Data utworzenia: 10 stycznia 2020

budowa

ściany i stropy

Źrodło: ShutterStock

Podczas budowy jest wiele miejsc, gdzie można popełnić dość poważne błędy, skutkujące problemami w czasie użytkowania budynku przez wiele lat. We wcześniejszych częściach tego cyklu omawialiśmy m.in. błędy w pracach fundamentowych czy izolacjach, a dzisiaj zajmiemy się również jednym z ważniejszych etapów budowy czyli murowaniem ścian.

Źle dobrane zaprawy do pustaków i cegieł

Aby ściany, szczególnie tzw. ściany nośne o dużym znaczeniu konstrukcyjnym były odpowiednio wytrzymałe muszą zostać wykonane z odpowiednich materiałów. Dotyczy to nie tylko samych pustaków, cegieł czy bloczków ale również zapraw dopasowanych do danego materiału i przeznaczenia ściany.

Nie oszczędzajmy na zaprawach murarskich gdyż wykonanie ścian ze zbyt słabymi zaprawami może szybko skutkować pojawianiem się pęknięć na ścianach, które dalej będą się przenosić na tynki i gładzie.

Szczególnie istotny jest dobór odpowiedniego rodzaju zaprawy do materiału nośnego. W przypadku pustaków tradycyjnych najczęściej są to zaprawy klasyczne M6-M12. W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują jednak pustaki zawierające w sobie elementy izolacji cieplnej (np. wkładki wełny mineralnej). Ściany z tych materiałów często wznosi się z użyciem zapraw piankowych, ale muszą to być zaprawy dedykowane do dokładnie tego typu pustaków.

Równie istotna jest prawidłowa zaprawa do cegieł klinkierowych. W tym wypadku chodzi nie tylko o odpowiednią wytrzymałość zaprawy. Mieszanki dedykowane do ścian klinkierowych charakteryzują się występowaniem mniejszej liczby wykwitów na ścianie niż przy użyciu zapraw tradycyjnych.

Kolejnym problemem spotykanym czasami na budowach jest nieprawidłowe wypełnienie wszystkich szczelin między pustakami czy bloczkami betonowymi. Spoiny takie nie powinny być wypełniane piankami gdy do murowania stosujemy zaprawy tradycyjne. Zaprawa znajdująca się w szczelinach zapewnia właściwe powiązanie pustaków ze sobą i dlatego na całej powierzchni ściany musi być stosowana odpowiednio wytrzymała zaprawa.

Źle zamontowane nadproża okienne i drzwiowe

Wznoszenie ścian to nie tylko murowanie z pustaków czy bloczków betonowych lecz również montaż dodatkowych elementów jak nadproża nad otworami okiennymi i przeznaczonymi na drzwi. Elementy te są bardzo istotne gdyż zapewniają prawidłowy rozkład obciążeń wokół okien i drzwi co zabezpiecza je przed wyboczeniem i uszkodzeniem.

Obecnie najczęściej stosuje się gotowe nadproża prefabrykowane. Są one wygodne w użyciu i dają gwarancję, że element będzie wykonany z odpowiednio wytrzymałego betonu z właściwie rozłożonym zbrojeniem. Można również stosować nadproża monolityczne wylewane bezpośrednio na budowie lecz wiąże się to z ryzykiem wielu błędów wykonawczych i w praktyce wcale nie jest istotnie tańszym rozwiązaniem.

Nadproża muszą być ułożone z odpowiednim zakotwieniem, najczęściej rzędu kilkunastu centymetrów co zapewni właściwe przenoszenie obciążeń. Dodatkowo zalecane jest zamontowanie w nich materiału ocieplającego co zapewni lepsze warunki termiczne dla całej wnęki okiennej czy drzwiowej i zminimalizuje ryzyko występowania mostków cieplnych.

Zbyt duże otwory na okna i drzwi

Otwory na stolarkę okienną i drzwiową muszą mieć odpowiednie wymiary. Zbyt małe otwory mogą uniemożliwić osadzenie stolarki. Ponadto należy pamiętać, że zarówno okna jak i drzwi powinny być dodatkowo zaizolowane na obrysie np. pianką izolacyjną, na którą również należy przewidzieć odpowiednią ilość miejsca robiąc otwór.

Z kolei zbyt duże otwory sprawiają, że wokół okien puste przestrzenie są często wypełniane materiałami, które nie są tak mocne jak pustaki czy bloczki betonowe. Zdarzają się nawet przypadki, gdzie wykonawcy robią kilkunastocentymetrowe szczeliny wypełnione piankami czy styropianem aby tylko móc zamontować okno w zbyt szeroki otwór.

Skutkuje to po pierwsze pojawianiem się dużych mostków cieplnych wokół okna, a po drugie przyczynia się to do osłabienia osadzenia stolarki i dużego ryzyka jej wyboczenia i odkształcenia w pierwszych latach użytkowania budynku.

Błędy przy stawianiu ścian działowych

Ściany działowe nie stanowią elementów nośnych w budynku ale są również bardzo ważne. Przede wszystkim należy dobrze dobrać materiały do ich wykonania.

Lekkie ścianki gipsowo-kartonowe można zamontować praktycznie wszędzie bez obaw o jakiekolwiek obciążenie stropu. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla ścian, które mają oddzielać pomieszczenia takie jak sypialnie, kuchnie, łazienki itp. Na ściance takiej praktycznie nie da się zawiesić nic cięższego, a dodatkowo są one podatne na uszkodzenia i mają bardzo słabą izolacyjność akustyczną.

Lepszym rozwiązaniem jest wymurowanie ścian działowych np. z pustaków ceramicznych czy bloczków betonowych, ewentualnie innych materiałów zapewniających lepsze parametry wytrzymałościowe i akustyczne. Ścianka w pustaków czy cegieł jest jednak dość ciężka i powinna być przewidziana już na etapie wykonywania stropu, gdzie należy wykonać dodatkowe wzmocnienia w miejscu ustawienia takiej ściany działowej. Ściana z pustaków czy cegły pełnej lub klinkierowej pozwala zapewnić dość dobrą izolacyjność akustyczną co ma znaczenie szczególnie w sypialniach, gabinetach itp.

Należy pamiętać o jeszcze jednym istotnym szczególe. Ponieważ ścianki działowe nie stanowią elementów nośnych to nie powinny być z nimi bezpośrednio powiązane. Dlatego też tego typu ściany działowe, nawet te murowane z pustaków czy cegieł, nie powinny dotykać stropu następnej kondygnacji. Zawsze trzeba pozostawić szczelinę nie wypełnioną zaprawą. Gdybyśmy powiązali ścianę działową ze stropem na sztywno np. przez zaprawę murarską to obciążenia ze stropu byłyby przekazywane na tą ścianę, która nie posiada odpowiedniej wytrzymałości. Takie błędy skutkują później pęknięciami na powierzchni ścian działowych, a nawet ich wybrzuszeniem czy większymi uszkodzeniami przy dużych obciążeniach stropu.

Nadmierne ingerencje w elementy konstrukcyjne budynku

Po zakończeniu prac murarskich i betonowych często do akcji wkraczają ekipy odpowiedzialne za wykonanie różnego rodzaju instalacji wewnętrznych. Często na tym etapie są wprowadzane liczne zmiany w stosunku do dokumentacji projektowej, a niektóre projekty nawet w ogóle nie uwzględniają takich instalacji. Nie jest to istotny problem, poza pewnymi wyjątkami jak instalacje gazowe czy wszelkiego rodzaju przyłącza sieci do budynku.

Należy jednak pilnować, aby podczas układania instalacji, szczególnie centralnego ogrzewania oraz instalacji wodno-kanalizacyjnych nie doprowadzić do nadmiernego osłabienia ważnych elementów konstrukcyjnych budynku. Wszelkie większe otwory (ponad 30x30cm) powinny być przewidziane w dokumentacji projektowej. Jeśli chcemy wykonywać je na własną rękę to upewnijmy się, czy nie osłabimy w ten sposób ważnego miejsca na ścianie nośnej.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów