Zaloguj

Czym są domy prefabrykowane?

Data utworzenia: 11.02.2018

budowa

ściany i stropy

Domy prefabrykowane, nazywane często domami gotowymi są dość popularne w krajach skandynawskich. W Polsce wielu inwestorów obawia się tego typu konstrukcji. Co ciekawe w wielu przypadkach nie wynika to z wątpliwości co do samych materiałów lecz ze względu na stosunkowo niedużą liczbę doświadczonych fachowców wykonujących tego typu konstrukcje.

Pod pojęciem prefabrykatu najczęściej rozumiemy elementy betonowe lub żelbetowe dostarczane w formie gotowych wyrobów na budowę. Mogą to być pustaki i belki stropowe, nadproża okienne ale również inne elementy jak studzienki kanalizacyjne itp. W tym wypadku jednak prefabrykacja odnosi się nie tyle do materiału co do sposobu wznoszenia domu.

Domy prefabrykowane najczęściej wznoszone są jako konstrukcje drewniane. Elementy główne (ściany nośne, elementy dachu) przygotowywane są w fabryce i dostarczane jako gotowe do zmontowania na budowę. Przeważnie elementy dodatkowe, różnego rodzaju łączniki itp. montowane są i docinane bezpośrednio na budowie co pozwala na nieco większą swobodę przy budowie domu.

Energooszczędność domów prefabrykowanych

Wiele osób słysząc o domach drewnianych ma na myśli proste konstrukcje z bali drewnianych bez żadnego ocieplenia, ze ścianami przez które bez problemu może przenikać wiatr i całe zimno z zewnątrz. Jest to jednak błędne myślenie, gdyż konstrukcje drewniane również są ocieplane, co zapewnia im bardzo dobre parametry izolacyjne.

W porównaniu do konstrukcji murowanych wiele domów drewnianych nie ustępuje im pod kątem izolacyjności cieplnej, jednakże mają one dużo gorszą izolacyjność akustyczną. Z tego względu należy dobrze zastanowić się jeśli chcielibyśmy budować dom drewniany w zabudowie miejskiej, gdzie występuje duży hałas wokół domu (np. od ulicy, jadących samochodów itp.).

Koszty i czas budowy domu

Niewątpliwą zaletą domów prefabrykowanych jest ich krótki czas budowy w porównaniu do technologii murowanych. Należy jednak uważać i nie dać się nabrać na zapewnienia, że dom prefabrykowany wykonamy w jeden czy dwa miesiące. Należy tutaj rozdzielić wyraźnie dwa etapy – przygotowanie prefabrykatów u producenta oraz czas ich montażu na budowie. O ile drugi etap faktycznie często trwa nie więcej niż 2-3 miesiące to samo przygotowanie elementów w fabryce może trwać nawet 3-6 miesięcy. W konsekwencji więc całkowity czas budowy domu wyniesie ok. 6 miesięcy, choć i to jest nadal krótszy czas w stosunku do technologii tradycyjnych.

Domy drewniane stawiane są stawiane na fundamentach betonowych lecz mogą one być znacznie mniejsze i słabsze niż fundamenty pod dom murowany. Wynika to bezpośrednio z całkowitego ciężaru konstrukcji domu. Planując budowę domu murowanego warto uwzględnić również czas na tzw. naturalne osiadanie fundamentów i ścian nośnych. Z tego względu wielu fachowców zaleca aby po wymurowaniu ścian odczekać ok. 3-5 miesięcy przed przystąpieniem do prac wykończeniowych. W tym czasie ściany i fundamenty ulegną nieznacznemu osiadaniu co jednak bardzo szybko może przekładać się na mikrospękania tynków gdy zbyt szybko przystąpimy do ich wykonania. W domach drewnianych problem ten praktycznie nie występuje. Po pierwsze domy te są lżejsze od murowanych, a po drugie w wielu przypadkach nie wykonuje się w nich tynków i gładzi wewnętrznych.

Koszt budowy domu tradycyjnego jest większy niż budowy domu prefabrykowanego. W Polsce problemem jednak jest wybór dobrej firmy wykonawczej, a takie nierzadko dość dużo liczą sobie za fachowe wykonawstwo. W konsekwencji zmniejsza to ostateczną różnicę między domem murowanym, a drewnianym choć nadal drugie rozwiązanie jest tańsze.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów