Dachówki ceramiczne czy blachodachówki?

Data utworzenia: 12 lipca 2016

budowa

dachy i rynny

Wybierając rodzaj pokrycia dachowego należy kierować się nie tylko ceną lecz również względami estetycznymi. Nie bez powodu mówi się, że dach jest piątą elewacją domu. Omawiamy podstawowe różnice między tradycyjnym pokryciem z dachówek ceramicznych oraz z blachodachówki.

Tradycyjne dachówki ceramiczne są wypalane z gliny. W procesach produkcyjnych mogą być stosowane również dodatkowe składniki, które pozwalają nadać dachówką określony kolor czy gładkość powierzchni – tzw. dachówki angobowane i glazurowane.

Blachodachówki produkuje się z dużych arkuszy blachy profilowanej, którą pokrywa się specjalnymi powłokami (np. poliestrowymi) lub drobnoziarnistymi posypkami z żywicami.

Trwałość dachówek i blachodachówek

Dachówki ceramiczne są jednym z bardziej trwałych pokryć dachowych, odpornych na wiele czynników atmosferycznych jak nasłonecznienie, mróz czy zmienne temperatury w ciągu roku. Trwałość ceramiki dachowej szacuje się nawet na 100 lat, a wielu producentów oferuje gwarancję na okres 50 lat co jednoznacznie świadczy od wysokiej jakości takiego pokrycia.

Dachówki ceramiczne naturalne są mało odporne na czynniki mikrobiologiczne i szybko mogą zostać pokryte mchem. Problem ten można znacznie zredukować stosując dachówki angobowane lub glazurowane.

Blachodachówki są mniej trwałe od ceramiki. Ich trwałość szacuje się na ok. 50 lat natomiast producenci przeważnie oferują gwarancję na 15-20 lat. W przypadku blachodachówki o trwałości decyduje przede wszystkim grubość zastosowanej stali oraz rodzaj powłoki zewnętrznej.

Kolorystyka pokrycia dachowego

Dachówki ceramiczne naturalne najczęściej mają kolor ceglany (charakterystyczny odcień czerwieni), co wynika z parametrów wypalanej gliny. Możliwe jest jednak zabarwienie dachówek poprzez dodanie drobno zmielonej glinki. Zabieg ten pozwala uzyskać inne odcienie poza tradycyjną czerwienią. Najdroższym rozwiązaniem są dachówki glazurowane, które mogą być również cieniowane co daje bardzo szerokie możliwości zaprojektowania wyglądu pokrycia dachowego. Glazura może nadawać dachówką praktycznie dowolnie wybrany kolor w tym różne odcienie niebieskiego, zielonego a nawet czerni.

W przypadku blachodachówek standardowa oferta producentów zawiera przeważnie kolory czerwone, szare, czarne, brązowe, lecz na zamówienie możemy zakupić dowolnie wybrany kolor. Zaletą blachodachówki jest możliwość uzyskania jednolitego koloru na całej powierzchni dachu. Dachówki ceramiczne naturalne mogą mieć delikatnie różne odcienie – problem ten można rozwiązań kupując dachówki angobowane lub glazurowane.

Ciężar pokrycia dachowego

Dachówki ceramiczne są znacznie cięższe od blachodachówki. Ceramika to ciężar średnio 50-75kg/m2 natomiast blachodachówka może być nawet dziesięć razy lżejsza (3-6km/m2). Im mniejszy ciężar pokrycia tym lżejsza może być konstrukcja więźby dachowej.

Teoretycznie można by zatem przyjąć, że stosując blachodachówkę można znacznie zredukować również koszt wykonania więźby drewnianej i tym samym kompleksowo minimalizować koszt wykonania dachu. Warto jednak wziąć pod uwagę również pewne wady blachodachówki, jak chociażby jej nagrzewanie się w lecie i większy hałas w czasie deszczu. Z tych względów czasami zdarza się, że osoby, które pierwotnie wybrały blachodachówkę po kilkunastu latach chcą ją zamienić na dachówki ceramiczne.

Jeśli na etapie budowy zastosujemy słabszą więźbę to taka zmiana nie będzie możliwa, chyba, że wykonamy specjalne wzmocnienia konstrukcji dachowej co jest dość dużym kosztem.

Warto zatem zaprojektować i wykonać solidną, mocną konstrukcję więźby, która będzie w stanie przenieść nie tylko blachę lecz również ciężkie pokrycie z ceramiki. Pozwoli nam to w przyszłości znacznie zredukować koszty remontów dachu i jednocześnie zwiększy trwałość całej konstrukcji.

Kształt dachu

Teoretycznie zarówno z dachówek ceramicznych jak i z blachodachówki można wykonać nawet bardzo skomplikowane kształty pokrycia dachowego. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się w tym wypadku na ceramikę to musimy liczyć się z dużymi kosztami robocizny, gdyż wymaga ona indywidualnego docinania i profilowania bardzo dużej liczby dachówek. Jednocześnie prace te wiążą się z dużymi odpadami, gdyż w praktyce nie zawsze uda się idealnie dociąć dachówki za pierwszym razem.

W przypadku blachodachówki sprawa wygląda nieco inaczej gdyż blachę można profilować znacznie łatwiej niż ceramikę. Koszty robocizny również będą nieco wyższe niż przy pokryciu o prostych kształtach, bez łuków, wygięć itp. lecz różnice te nie są tak duże jak przy robociźnie związanej z układaniem dachówek ceramicznych.

Akustyka i nagrzewanie się blachodachówki

Jedną z wad blachodachówki jest jej mocne nagrzewanie się w lecie co wiąże się często z dużą różnicą temperatury na parterze i na poddaszu. Z problemem tym można jednak sobie razić poprzez odpowiednie dobranie poszczególnych warstw izolacyjnych w konstrukcji dachowej.

Większym problemem użytkowym jest mała izolacyjność akustyczna blachodachówek w stosunku do dachówek ceramicznych czy cementowych lub dachów kamiennych (np. z łupka). Blachodachówka w czasie silnych opadów deszczu generuje wewnątrz domu dość duży hałas co dla wielu inwestorów jest głównym argumentem za odrzuceniem blachodachówki jako pokrycia dachu.

Problem ten jest jednak najbardziej dokuczliwy w budownictwie mieszkaniowym, lecz nie zawsze mała izolacyjność akustyczna będzie tak dużą wadą w przypadku obiektów biurowych, sklepów itp. Wybierając rodzaj pokrycia warto zatem brać także pod uwagę rodzaj danego budynku i jego przeznaczenie.

Koszt dachu z blachodachówki i z dachówek ceramicznych

W większości przypadków koszt wykonania dachu krytego blachodachówką jest znacznie niższy niż dach kryty ceramiką. Wynika to jednak z kilku powodów. Po pierwsze tańsza jest sama blachodachówka – lecz tylko w wersjach podstawowych. Jeśli chcemy zakupić pokrycie ze specjalnymi powłokami zabezpieczającymi, pokrycie o zwiększonej izolacyjności akustycznej czy o nietypowym kształcie to w niektórych wypadkach blachodachówka może być cenowo porównywalna do ceramiki.

Drugi powód niższych kosztów to często budowa lżejszej konstrukcji więźby dachowej co przekłada się na mniejszą ilość drewna oraz mniejszy nakład robocizny. Należy jednak pamiętać, że osłabienie więźby dachowej może uniemożliwić przyszłościową wymianę pokrycia na ciężką dachówkę. W takich wypadku konieczne będzie ponowne wykonanie lub solidne wzmocnienie istniejącej konstrukcji drewnianej.

Zalecamy zatem zawsze budowanie mocnej więźby, która będzie w stanie przenieść zarówno lekkie elementy blachodachówki jak również ciężkie pokrycia ceramiczne. Pozwoli to znacznie zmniejszyć koszty remontów dachu i wymiany pokrycia w przyszłości.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów