Drzwi tarasowe - rozwierane, przesuwne czy harmonijkowe?

Data utworzenia: 24 maja 2015

budowa

okna i drzwi

Omawiamy popularnie dostępne rodzaje drzwi tarasowych w domach jednorodzinnych. Doradzamy, kiedy warto pozostać przy tradycyjnych drzwiach rozwieranych, a kiedy lepiej zainwestować w droższe, ale bardziej funkcjonalne drzwi przesuwne na specjalnych prowadnicach.

Drzwi tarasowe muszą być przede wszystkim funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. Obecnie wielu inwestorów odchodzi od typowych drzwi rozwieranych, wybierając nowoczesne technologie drzwi przesuwnych lub harmonijkowych.

Standardowe drzwi skrzydłowe - rozwierane

Drzwi skrzydłowe są najczęściej spotykane w wielu domach jednorodzinnych czy zabudowie szeregowej. Są to drzwi najtańsze, lecz mają niestety kilka poważnych wad użytkowych.

W przypadku szerokich skrzydeł konieczne jest wbudowanie słupka. Co prawda może to być słupek ruchomy, lecz nawet takie rozwiązanie nieco utrudnia wygodne otwieranie pełnego wyjścia na taras.

W większości przypadków stosujemy jednak drzwi skrzydłowe, nie wymagające dodatkowych słupków wzmacniających. Dobrym rozwiązaniem jest zakup chociaż jednego ze skrzydeł umożliwiającego uchylanie. Daje to możliwość wygodnego wietrzenia pomieszczenia, bez konieczności otwierania całego okna wyjściowego.

Wadą drzwi skrzydłowych otwieranych do wnętrza pomieszczenia jest konieczność zapewnienia dla nich miejsca, co istotnie zmniejsza powierzchnię możliwą do umeblowania. W mniejszych salonach należy dokładnie przeanalizować ustawienie mebli, kanapy, stołu itp. w sytuacji pełnego otwarcia drzwi tarasowych.

Można co prawda zakupić drzwi otwierane na zewnątrz, lecz należy w tym wypadku zdawać sobie sprawę z ryzyka uszkodzenia drzwi w czasie silniejszego podmuchu wiatru. Może to doprowadzić do niekontrolowanego „trzaskania” skrzydeł drzwiowych, a z czasem do ich wyboczenia i uszkodzenia. Problem ten nie występuje przy drzwiach otwieranych do środka pokoju.

Drzwi tarasowe przesuwne na prowadnicach

Drzwi przesuwne są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych drzwi skrzydłowych rozwieranych. Skrzydła przesuwają się po specjalnych prowadnicach, które jednocześnie umożliwiają wykonanie bardzo niskiego progu.

Możliwy jest montaż skrzydeł przesuwnych nawet o bardzo dużych rozpiętościach. Przesuwanie skrzydeł drzwiowych nie wymaga dużej siły. Należy jednak dobrze wybrać prowadnice, aby były one odporne na wyboczenia i drgania drzwi, jakie pojawiają się w czasie każdego otwierania i zamykania.

Istnieje na rynku wiele technologii drzwi przesuwnych, jednakże przy większości z nich nie będziemy mieli możliwości otwarcia pełnego wyjścia na taras, gdyż zawsze jedno ze skrzydeł będzie „nachodzić” na drugie (na prowadnicach) – analogiczne jak drzwi w szafach przesuwnych. Z tego względu często drzwi przesuwne musimy zakupić znacznie szersze niż analogiczne drzwi skrzydłowe, które możemy otworzyć „na oścież”.

Drzwi tarasowe rozsuwane - harmonijkowe

Drzwi harmonijkowe są rozwiązaniem łączącym w sobie zalety i wady obu powyższych technologii. Dają one, w przeciwieństwie do drzwi przesuwnych, możliwość otwarcia znacznie szerszego przejścia, poprzez maksymalne dosunięcie poszczególnych skrzydeł do siebie.

Wadą popularnych rozwiązań drzwi tarasowych harmonijkowych jest konieczność oddzielnego przesuwania, w odpowiedniej kolejności, poszczególnych skrzydeł, z których każde posiada osobną klamkę.

Dostępne są jednak również drzwi tylko z dwiema klamkami, lecz są one rozwiązaniem dość kosztownym. Drzwi harmonijkowe dają możliwość wykonania przeszkleń, w pełni otwieranych, o szerokości nawet do 7-8m. Wymaga to jednak zastosowania dużej liczby skrzydeł, co utrudnia ich użytkowanie.Drzwi tarasowe muszą być estetyczne i funkcjonalne. Najpopularniejsze są drzwi skrzydłowe (drzwi rozwierane), lecz co raz częściej stosowane są również drzwi przesuwne oraz drzwi składane (inaczej określane jako drzwi harmonijkowe). W przypadku tradycyjnych skrzydeł warto zadbać, aby choć jedno ze skrzydeł stanowiły drzwi uchylne. Jakie drzwi tarasowe będą najlepsze? To jakie drzwi na taras wybrać zależy m.in. od szerokości wyjścia. Przy drzwiach przesuwnych bardzo ważne są dobre jakościowo prowadnice do drzwi tarasowych.

Jaki wybrać rodzaj drzwi tarasowych?

W przypadku drzwi tarasowych o szerokości nie większej niż 2,0m najlepszym rozwiązaniem będą tradycyjne drzwi rozwierane, ewentualnie przesuwne. W drugim wypadku należy jednak pamiętać, że nie będziemy mieli możliwości otworzenia wyjścia tarasowego na pełnej szerokości. Drzwi harmonijkowe nie będą w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem, gdyż wąskie skrzydła są mało estetyczne.

Przy szerokich wyjściach i przeszkleniach tarasowych warto przemyśleć nowoczesne drzwi przesuwne, na dobrych jakościowo prowadnicach. Drzwi harmonijkowe będą dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na możliwości maksymalnego otworzenia całego wyjścia.

Najtańsze będą standardowe drzwi skrzydłowe rozwierane. Drzwi przesuwne i harmonijkowe są rozwiązaniami stosowanymi znacznie rzadziej, przez co ich ceny u wielu producentów są różne, trudne do jednoznacznego porównania. W praktyce jednak często zdarza się, że drzwi przesuwne i harmonijkowe wychodzą podobnie cenowo, a wybór technologii warto w tym wypadku uzależnić od własnych upodobań wizualnych i wygody użytkowania drzwi.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów