Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Skrzypiące drzwi - jak i czym smarować zawiasy, aby nie skrzypiały?

Autor artykułu: Małgorzata Karpińska
Małgorzata Karpińska
Źródło: Pixabay
Skrzypiące drzwi mogą być prawdziwą zmorą domowników. Podpowiemy Ci, jak możesz samodzielnie sobie z tym poradzić i czym nasmarować zawiasy, aby rozwiązać ten uciążliwy problem.

Dlaczego drzwi skrzypią?

Skrzypienie drzwi zazwyczaj jest spowodowane nieprawidłową pracą zawiasów.Z pewnością były nasmarowane podczas montażu, ale z biegiem czasu smar traci swoje właściwości. Ponadto, do zawiasów przedostaje się kurz i wilgoć (np. w drzwiach prowadzących do łazienki). Z tego powodu, podczas otwierania drzwi, w zawiasach wzrasta tarcie i, co za tym idzie, pojawiają się skrzypienie.

Czym nasmarować zawiasy w drzwiach?

W celu pozbycia się skrzypienia najpierw musisz zaopatrzyć się w smar do zawiasów. Może to być olej silikonowy lub wazelina techniczna. Są to preparaty dostępne w niewielkich opakowaniach i aplikowane przez wyciskanie, co jest wygodne w użyciu. Możesz też użyć popularnych środków w aerozolu – takich jak WD-40, które są dostępne m.in. stacjach benzynowych.

Przygotowanie do smarowania zawiasów

Aby dostać się do wnętrza zawiasów, musisz unieść skrzydło drzwi, wtedy się rozsuną. Żeby nie przytrzymywać skrzydła w czasie smarowania, możesz umieścić pod nimi listewkę. 

Smarowanie zawiasów krok po kroku

  • Unieś drzwi w celu rozsunięcia zawiasów.

  • Wprowadź środek smarujący w powstałą szczelinę.

  • Wytrzyj nadmiar smaru, jeżeli wprowadziłeś go za dużo i spłynął po zawiasach.

  • Opuść drzwi i wykonaj kilka ruchów (zamknij-otwórz) w celu lepszego rozprowadzenia smaru.

Smarowanie zawiasów można też wykonać bez podnoszenia drzwi, ale wtedy lepiej użyć preparatów o dobrych właściwościach penetrujących, np. WD-40. Takie środki znacznie lepiej wnikają w szczeliny, wypierają wilgoć, a po odparowaniu tworzą cienką warstwę smarującą.

Przy smarowaniu skrzypiących drzwi warto zwrócić uwagę na dwie sprawy:

Drzwi przy uniesieniu — jeżeli zostaną za mocno szarpnięte do góry, mogą się zsunąć z zawiasów. Ponowne założenie będzie kłopotliwe, ponieważ należy jednocześnie nałożyć na górny i dolny zawias.

Ilość smaru — nie należy przesadzać z ilością smaru, gdyż nadmiar może spłynąć po zawiasach i spowodować zabrudzenie podłogi lub dywanu. Wystarczy niewielka ilość, aby skutecznie zlikwidować skrzypienie.

Po smarowaniu zawiasów możesz kilkakrotnie otworzyć i zamknąć drzwi, aby upewnić się, że smar równomiernie rozprowadził się wewnątrz zawiasów i skrzypienie zostało wyeliminowane. Jeśli problem nadal będzie występować, może być konieczne ponowne smarowanie lub konserwacja zawiasów. Jednak w większości przypadków smarowanie zawiasów powinno skutecznie rozwiązać problem skrzypiących drzwi.

Pamiętaj, że regularna konserwacja zawiasów i smarowanie może przedłużyć żywotność drzwi i zapewnić ich płynne działanie przez wiele lat.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Małgorzata Karpińska, 14 września 2023)
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.