Gabiony w budownictwie jednorodzinnym i ogrodowym

Data utworzenia: 21 maja 2015

wokół domu

ogrodzenia

Gabiony stosowane są przede wszystkim w budownictwie drogowym i melioracyjnym, jednakże równie dobrze sprawdzą się w przydomowych ogrodach. Przybliżamy możliwości, jakie daje zastosowanie stalowych koszy z kruszywem w aranżacji ogrodu i całej działki.

Wbrew wielu opiniom, konstrukcje z gabionów są bardzo stabilne i mają dużą odporność na czynniki atmosferyczne. Nie jest to rozwiązanie tanie, lecz budowę konstrukcji z gabionów możemy wznosić samodzielnie, choć przy dużym zakresie robót warto wynająć chociażby małą koparkę lub ładowarkę.

Co to są gabiony?

Gabiony to kosze stalowe wypełnione materiałem kamiennym, układane w różne formy geometryczne, w zależności od potrzeb. Ze względu na swoją konstrukcję, kosze takie są elementami elastycznymi, dzięki czemu mogą być układane nawet na mniej stabilnych podłożach, bez konieczności wykonywania solidnych fundamentów, co ma miejsce np. przy ściankach i ogrodzeniach murowanych.

Na rynku dostępne są kosze stalowe zgrzewane oraz skręcane. Druga technologia zapewnia większą elastyczność całej konstrukcji. Cena obu rodzajów gabionów jest u większości producentów porównywalna.

Gabiony cechują się bardzo dużą przepuszczalnością dla wody, co wynika z faktu, że ok. 20% ich objętości stanowią pustki powietrzne, między kruszywem. Poziom przepuszczalności gabionów jest tym większy, im większe są frakcje, czyli wymiary kruszywa użytego do ich wypełnienia.

Kosze siatkowe są dodatkowo chronione specjalnymi powłokami zabezpieczającymi stal przed korodującym wpływem czynników atmosferycznych. W razie potrzeby zawsze można pojedyncze kosze siatkowe wymienić, poprzez ich otwarcie, wyjęcie kruszywa i zastąpienie nowym koszem stalowym.Taka ścianka z gabionów będzie bardzo wytrzymała i stabilna. To ile kosztują gabiony zależy głównie od ich wymiarów i zamawianej ilości. Ile kosztują kosze stalowe? Przeciętnie 500zł za jeden kosz długości 2,5m i wysokości 1,0m. Mała architektura ogrodowa daje duże możliwości wykorzystania gabionów kamiennych.

Kosze siatkowe z kruszywem można układać w różne formy, zarówno poziome jak i pionowe, co daje bardzo szeroki wachlarz możliwości wykonania z nich elementów ogrodowych – obiektów małej architektury czy też obiektów budowlanych, ogrodzeń itp.

Kosze siatkowe sprzedawane są w różnych wymiarach, w zależności od potrzeb i przeznaczenia. Kosze takie, po rozłożeniu posiadają przeważnie uchylne, lub oddzielnie montowane górne „wieko” z drutu stalowego, które nakładamy dopiero po wypełnieniu kosza materiałem kamiennym.

Kolejne kosze łączy się ze sobą za pomocą specjalnych łączników, co ogranicza ryzyko ich rozchodzenia się, np. przy nierównomiernym osiadaniu na słabym podłożu.

Cena koszy stalowych jest różna, w zależności od wymiarów gabionu i ilości koszy, jakie zamawiamy. Orientacyjna cena kosza stalowego o długości 2,5m, wysokości 1,0m i szerokości 0,3-0,4m wynosi ok. 500zł. Do ceny tej należy doliczyć również koszt materiału kamiennego, którym gabiony zostaną wypełnione.

Ogrodzenie z gabionów kamiennych

Gabiony kamienne mogą być wykorzystywane do budowy ciekawych architektonicznie ogrodzeń. Dobrze sprawdzą się tutaj kosze o długości 2,0 lub 2,5m, a między nimi możemy zamontować np. siatkę stalową czy elementy drewniane na słupkach. Pozwala to stworzyć bardzo „naturalne” formy architektoniczne, pozbawione surowości jaką charakteryzuje się beton czy ogrodzenia murowane.Gabiony, czyli kosze stalowe z materiałem kamiennym są co raz częściej stosowane w architekturze ogrodowej. Tego typu kosze z kruszywem, potocznie określane jako gabiony ogrodowe, doskonale wpisują się w naturalny charakter zabudowy wiejskiej. Gabiony stalowe nie są tanie, lecz np. ogrodzenie z gabionów czy grill s gabionów można łatwo wykonać samodzielnie. Może to być również ścianka oporowa (mur oporowy).

Warto rozważyć zakup kruszywa o możliwie dużej frakcji lub kruszyw różnych rodzajów, w tym o różnej kolorystyce. Pozwoli to na praktycznie dowolne eksperymentowanie z wyglądem gotowego ogrodzenia. Dużą zaletą gabionów, w stosunku do technologii betonowych czy murowanych, jest możliwość wielokrotnego wyjmowania i ponownego wypełniania koszy stalowych kamieniami. Pozwala to na wykonanie nawet kilku „próbnych” wersji ogrodzenia, na krótkim odcinku, a dopiero później dobudowanie ogrodzenia na całej długości granicy działki.

W koszach możemy również umieszczać płyty kamienne czy inne materiały, co dodatkowo poszerza możliwości aranżacji wizualnej ogrodzenia.

Gabiony jako elementy architektury ogrodowej, składziki, grille itp.

Z gabionów bez problemu możemy wykonać wiele obiektów tzw. małej architektury ogrodowej. Zaliczamy do niej np. małe oczka wodne, ławki, „pomniki”, ścianki dekoracyjne (które jednocześnie mogą być ścianą oporową), grille, wędzarnie, a nawet małe obiekty gospodarcze.

Gabiony dobrze sprawdzą się przy wykonywaniu miejsca na składowanie drewna opałowego, gdyż ściany takiego „składzika” będą charakteryzować się dużą przepuszczalnością, co zapewnia bardzo dobry przepływ powietrza, dobrze działającego na składowane drewno.

Z koszy z kruszywem można również budować małe budynki gospodarcze. Co prawda pewnym problemem jest wykonanie z gabionów zadaszenia, gdyż wymaga to stosowania specjalnych prowadnic i podpór, które nie dopuszczą do nadmiernego ugięcia się kosza, lecz w połączeniu np. z dachem drewnianym dadzą bardzo ciekawe efekty wizualne.

Bez większych problemów gabionów można wykonywać również grille czy małe wędzarnie.

Zaletą wykorzystania gabionów do budowy tego typu obiektów małej architektury i obiektów gospodarczych jest brak konieczności budowy fundamentów, gdyż poszczególne kosze z kruszywem mogą niezależnie od siebie pracować, bez ryzyka uszkodzenia i zawalenia całej konstrukcji przy niewielkim osiadaniu poszczególnych gabionów.Taka ścianka z gabionów będzie bardzo wytrzymała i stabilna. To ile kosztują gabiony zależy głównie od ich wymiarów i zamawianej ilości. Ile kosztują kosze stalowe? Przeciętnie 500zł za jeden kosz długości 2,5m i wysokości 1,0m. Mała architektura ogrodowa daje duże możliwości wykorzystania gabionów kamiennych.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów