Garaż w bryle domu czy jako oddzielny budynek?

Data utworzenia: 23 kwietnia 2015

wokół domu

garaże i wiaty

Garaż najczęściej stanowi część domu. Czasami jednak warto rozważyć jego budowę w formie oddzielnego budynku. Rozwiązanie takie ma swoje zalety i wady, które staramy się przybliżyć czytelnikom.  Jak to najczęściej bywa, nie ma tutaj złotego środka, który zadowoli wszystkich inwestorów.

Obecnie praktycznie każda rodzina posiada co najmniej jeden, a często nawet dwa samochody. Większość osób chce pozostawiać na noc samochód w garażu, co jest bardzo wygodnym i komfortowym rozwiązaniem.

Garaż można zaprojektować jako element budynku domu, lub w formie samodzielnego budynku garażowo-gospodarczego.

Podstawowe ograniczenie - powierzchnia działki

Powierzchnia działki w niektórych wypadach może jednoznacznie wskazać nam możliwość zaprojektowania garażu. Jeśli dysponujemy małą działką, o powierzchni poniżej 800m2 to często trudno będzie wkomponować w działkę garaż jako oddzielny budynek. Pamiętajmy, że musimy tutaj zachować minimalne odległości od granic działek sąsiednich. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy nasz sąsiad już posiada, lub również planuje postawienie garażu w granicy. W tym przypadku możemy zyskać zgodę urzędu na wykonanie garażu bezpośrednio przy garażu sąsiada.

Na większych działkach najczęściej możemy rozważyć możliwość wykonania garażu jako samodzielnego budynku. Rozwiązanie takie ma pewne zalety użytkowe, które dla niektórych osób przewyższają niedogodności związane z dojściem do garażu „pod chmurką”, co nie występuje przy garażu zespolonym z bryłą domu.

Zalety i wady garażu jako oddzielnego budynku

Rozwiązanie z budową garażu jako samodzielnego budynku jest w Polsce dość rzadko spotykane. Wynika to najczęściej z faktu, że dojście do takiego garażu odbywa się przez teren działki. Jest to pewna niedogodność jeśli mamy większą liczbę bagaży, zakupów itp. czy też w okresach jesienno-zimowych.

Można to jednak rozwiązać wykonując odpowiednio utwardzone przejście między budynkami (domem i garażem), które dodatkowo możemy zadaszyć, np. elementami drewnianymi, szklanymi czy tez dowolnym innym materiałem, który uda nam się wkomponować w architekturę działki i budynków.

Dużym plusem garażu oddzielnego jest zwiększenie powierzchni użytkowej domu. Garaż wolnostojący nie wymaga tak dobrych warunków wentylacji jak garaż „w domu” oraz drzwi przeciwpożarowych.

Jednocześnie garaż taki możemy bez problemu wybudować później, po wcześniejszym postawieniu domu. Jest to dużą zaletą dla osób, które nie mają nadmiaru gotówki w czasie budowy i chcą rozłożyć budowę na kilka etapów.

Niestety garaż taki wymaga pełnego projektu budowlanego i uzyskania decyzji pozwolenia na budowę, podobnie jak ma to miejsce przy domu jednorodzinnym. Co prawda najnowsze zmiany w prawie budowlanym dopuszczają w pewnych sytuacjach postawienie takich budynków w formie zgłoszenia robót budowlanych, jednakże mimo wszystko wymagane jest wykonanie projektu (co najmniej branży architektonicznej i konstrukcyjnej).

Zaletą garażu oddzielnego jest możliwość jego bardzo praktycznego zagospodarowania. Można bowiem swobodnie wydzielić miejsce dla co najmniej dwóch samochodów, z jednoczesnym zapewnieniem miejsca na schowek, pomieszczenie gospodarcze itp. W budynku takim można nawet wykonać gabinet, pomieszczenie biurowe itp. co może mieć duże znaczenie dla osób prowadzących mikroprzedsiębiorstwa. W takim wypadku konieczne będzie jednak zapewnienie możliwości ogrzewania i ocieplenie budynku. Nie jest to wymagane, jeśli garaż pełnić będzie wyłącznie funkcję garażowo-gospodarczą (schowki itp.).

Zalety i wady garażu w bryle domu

Garaż zespolony z bryłą budynku jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem w polskich domach. Pozwala to na znaczne oszczędzenie powierzchni działki. Ma to duże znaczenie przy małych działkach i umożliwia ich zagospodarowanie w formie ogrodów, trawników itp.

Jednocześnie przejście z takiego garażu do pomieszczeń mieszkalnych nie wymaga przechodzenia „pod chmurką”, co jest kluczową kwestią dla wielu osób.

Garaż taki stwarza jednak większe zagrożenie dla bezpieczeństwa życia i zdrowia mieszkańców, w związku z czym konieczne jest zamontowanie drzwi przeciwpożarowych oraz zapewnienie odpowiedniej wentylacji garażu. Należy pamiętać również o prawidłowym odwodnieniu posadzki garażowej, np. do centralnego wpustu (tzw. koperta) lub poprzez odwodnienie liniowe wykonane przy bramie wjazdowej do garażu. Oczywiście problem ten dotyczy również garaży wolnostojących, lecz wtedy mamy większe pole manewru z usytuowaniem wysokościowym budynku względem nawierzchni.

Spotyka się również rozwiązania z wykonaniem garażu w strefie częściowego podpiwniczenia budynku, ze stromym zjazdem. Nie jest to jednak komfortowe rozwiązanie, szczególnie w okresach zimowych przy śliskiej nawierzchni podjazdu.

Minusem garażu w bryle budynku jest fakt, że od razu, na etapie projektu, musimy zdeklarować się, czy garaż ma być na jeden czy na dwa samochody. Późniejsza rozbudowa takiego garażu jest często niemożliwa, ze względu na usytuowanie innych pomieszczeń w domu. Rozbudowę umożliwia natomiast garaż wolnostojący, co pozwala na dodatkowe etapowanie jego budowy, w zależności od potrzeb.Większość domów posiada obecnie garaż. Najczęściej jest to garaż jednostanowiskowy w bryle budynku. Co jednak lepsze, garaż w domu czy oddzielny budynek? Otóż garaż wolnostojący ma wiele zalet, często może to być duży garaż dwustanowiskowy oraz jednocześnie budynek gospodarczy. Garaż z pomieszczeniem gospodarczym to bardzo praktycznie rozwiązanie. Warto dobrze wybrać projekt garażu samodzielnego, szczególnie jeśli chcemy wybudować garaż na małej działce.

Co wybrać - garaż w domu czy jako oddzielny budynek?

Po pierwsze musimy zadać sobie pytanie na jakie rozwiązanie pozwala nam powierzchnia działki. Jeśli dysponujemy na tyle dużą działką, aby wykonać dwa oddzielne budynki, warto rozważyć taki projekt.

Najczęściej podnoszony argument przeciw garażom wolnostojącym, czyli przejście po dworze, możemy zminimalizować poprzez wykonanie przejścia odpowiednio „obudowanego”. Musimy jednak omówić tę kwestię z architektem już na początku projektu, aby mógł nam doradzić jak ciekawie i estetycznie wkomponować takie przejście w całą zabudowę działki.

Garaż wolnostojący pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy w czasie budowy budynku mieszkalnego, umożliwiając etapowanie całego zagospodarowania działki. Jednocześnie możliwe jest łatwe zaprojektowanie garażu oddzielnego na dwa samochody z częścią gospodarczą, a nawet biurową. W przypadku typowego garażu w domu, najczęściej po kilku latach staje się on potocznie nazywaną „graciarnią”, z miejscem na samochód.

Reasumując, dla osób mających małą działkę odradzamy garaż wolnostojący, aby móc ciekawie zagospodarować otoczenie wokół domu i ogród. Warto jednak zastanowić się nad budową oddzielnego garażu przy działkach o powierzchni ponad 800-900m2, jeśli oczywiście pozwalają na to warunki miejscowe, określane przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, gdy jest on uchwalony dla danego terenu.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów