Gatunki i klasy drewna na więźbę dachową

Data utworzenia: 13 marca 2018

budowa

dachy i rynny

Więźba dachowa to jeden z ważniejszych elementów konstrukcji budynku, dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór drewna. To od niego zależy bowiem wytrzymałość całego dachu niezależnie od tego czy zdecydowaliśmy się na więźbę prefabrykowaną czy wykonywaną na budowie metodą tradycyjną.

Wybierając drewno na więźbę dachową należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii jak gatunek i klasa drewna oraz jego wilgotność i sposób impregnacji. To od tych parametrów zależy wytrzymałość i trwałość konstrukcji.

Gatunki i klasy drewna na więźbę dachową

Wytrzymałość drewna oznaczana jest symbolem Cxx, gdzie xx to wytrzymałość danego drewna na zginanie. W przypadku tradycyjnej więźby dachowej drewno powinny być co najmniej klasy C24 – C27. Nie należy samodzielnie zmniejszać klasy kupowanego drewna bez konsultacji z projektantem gdyż niektóre elementy konstrukcji mogą ulec uszkodzeniu na skutek zbyt dużych obciążeń.

Do wykonania więźby dachowej najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe i świerkowe ze względu na ich rozsądną cenę i dużą dostępność w tartakach. Sosna jest nieznacznie mocniejsza od drewna świerkowego i łatwiej się ją impregnuje przez co dostępna jest w większości tartaków.

Zaletą obu gatunków jest łatwość ich obróbki co ma duże znaczenie jeśli zdecydowaliśmy się na stosowanie tradycyjnych połączeń ciesielskich z ograniczeniem do minimum gwoździ, wkrętów czy gotowych łączników stalowych. Obecnie jednak większość wykonawców odchodzi od tego typu połączeń gdyż są one bardzo pracochłonne, a równie dobre efekty można uzyskać stosując systemowe łączniki stalowe.

Jeśli zależy nam na jak najlepszym i najmocniejszym drewnie to możemy rozważyć zakup więźby modrzewiowej. Jest to gatunek bardzo trwały lecz jednocześnie dość drogi, czasem nawet 2-3 razy droższy od drewna sosnowego. W typowych domach jednorodzinnych najczęściej nie ma potrzeby kupowania tak mocnego drewna, nawet gdy kryjemy dach ciężką dachówką ceramiczną czy cementową.

Niewielkie niedoskonałości wizualne drewna konstrukcyjnego nie są przeważnie istotne z punktu widzenia jego wytrzymałości a zginanie i trwałości. Sęki i inne tego typu niedoskonałości są całkowicie naturalne i występują w każdym gatunku drewna.

Wilgotność drewna konstrukcyjnego

Wilgotność drewna to drugi z ważniejszych parametrów, który decyduje o docelowej wytrzymałości i trwałości więźby, a także wpływa na jej odporność na działanie czynników mikrobiologicznych i różnego rodzaju szkodników.

Drewno po ścięciu charakteryzuje się wilgotnością na poziomie 50-70%, natomiast drewno konstrukcyjne do więźby dachowej powinno mieć wilgotność nie większą niż 20%. Dobre osuszenie drewna jest bardzo ważne, gdyż drewno suche nie pęka, odznacza się większą stabilnością wymiarową (nie deformuje się) i jest bardziej odporne na zagrzybienie i rozwój pleśni.

Większość tartaków stosuje krótkie sezonowanie drewna lub jego suszenie komorowe. Technologia ta pozwala osiągnąć wilgotność na poziomie nawet poniżej 15%. Nie należy jednak utożsamiać tego z tzw. impregnacją powierzchniową (tzw. „zielone” drewno), gdyż jest to zabieg o nieco innym charakterze niż suszenie drewna.

Drewno suszone i impregnowane komorowo jest droższe lecz pozwoli nam uniknąć problemów związanych z rozwojem różnych mikroorganizmów, pleśni czy grzybów, które z biegiem lat istotnie osłabiają nośność konstrukcji dachu. W skrajnych przypadkach po wielu latach użytkowania dochodzi nawet do uszkodzenia dachu i zapadania się fragmentów połaci.

Deklaracja zgodności i znak CE

Kupując drewno na więźbę dachową warto dokładnie weryfikować dwa dokumenty. Pierwszym z nich jest deklaracja zgodności drewna z daną klasą wytrzymałościową. Należy dokładnie czytać wszystkie zapisy tej deklaracji, gdyż czasami zdarza się, że tartaki dopisują informację typu „po ustaleniach z klientem dopuszcza się drewno nie spełniające parametrów…”. Zapisy takie mogą znajdować się w deklaracjach drewna, które ma znacznie niższą cenę od konkurencji, lecz w konsekwencji może charakteryzować się mniejszą trwałością, wilgotnością czy wytrzymałością na zginanie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami drewno stosowane do budowy więźby dachowej musi posiadać dokument dopuszczający je do wykorzystania w budownictwie, w tym wypadku jest to znak „CE”. Oznacza on, że tartak prowadzi tzw. Zakładową Kontrolę Produkcji i weryfikuje na bieżąco parametry produkowanego drewna.

Znak ten nie musi widnieć na każdym z elementów. Najczęściej tartaki dostarczają go w formie oddzielnego dokumentu, na którym wymienione są ilości i rodzaje zakupionego drewna.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów