Izolacja przeciwwilgociowa – folia w płynie czy masa uszczelniająca?

Data utworzenia: 28 stycznia 2015

budowa

izolacje

W czasie prac wykończeniowych w łazience bardzo ważne jest odpowiednie wykonanie izolacji przeciwwilgociowej. Dotyczy to zarówno ścian jak i podłogi. Najbardziej popularne są folie w płynie lub specjalne masy uszczelniające. Obecnie nie stosuje się już pap izolacyjnych.

Łazienka, z pośród wszystkich pomieszczeń w domu, w największym stopniu narażona jest na działanie wilgoci oraz pary wodnej. Z tego względu do wykonania izolacji przeciwwodnych należy stosować tylko dobre jakościowo materiały i bardzo starannie wykonać wszystkie prace izolacyjne.

Po co stosuje się izolację przeciwwilgociową w łazience?

Wilgoć oraz para wodna mogą przenikać między płytkami ceramicznymi bezpośrednio do podłoża, czyli posadzki betonowej, powodując w konsekwencji zagrzybienie i stałe zawilgocenie zarówno podłogi jak i ścian.

Nawet przy bardzo dokładnym wykończeniu wszystkich fug i tak nie jesteśmy w stanie w pełni uszczelnić wszystkich mikroporów w szczelinach między płytkami.

Aby uniknąć problemów z wilgocią, należy wykonać odpowiednią izolację przeciwwilgociową, zarówno na podłodze jak i na ścianach. Obowiązkowo należy także wykonać izolację na wszystkich łazienkowych zabudowach z płyt gipsowo-kartonowych oraz z tzw. płyt budowlanych (stosowanych np. do obudowy wanny zamiast tradycyjnych płyt g-k).

Izolacja w formie folii w płynie czy masy uszczelniającej zapewnia szczelne odcięcie możliwości dostania się wilgoci do podłoża. Jednocześnie, szczególnie w blokach, nadaje ścianie więcej elastyczności. Wynika to z faktu, że większość folii w płynie, po naniesieniu, tworzy na ścianie elastyczną powłokę, zachowującą się w pewnych sytuacjach podobnie jak warstwa gumowa.

W blokach zdarza się, że płytki mogą odpaść od powierzchni ściany, jeżeli któryś z najbliższych sąsiadów w czasie remontu będzie intensywnie stosował na danej ścianie młot udarowy. Wprowadzi to całą ścianę w niewielkie wibracje, wystarczające jednak aby płytki oderwały się od warstwy zaprawy klejowej. Dobra izolacja, w formie elastycznej powłoki, zapewni dodatkową ochronę w takich wypadkach, nie dopuszczając do odspojenia płytek.

Izolacja przeciwwodna folią w płynie

Folia w płynie to najczęściej jednoskładnikowa masa, której głównymi składnikami są żywice syntetyczne. Po otwarciu opakowania i wstępnym wymieszaniu od razu nadaje się do nanoszenia na ściany i podłogi.

Nanosimy ją przeważnie wałkiem lub pędzlem w dwóch warstwach, przy czym druga warstwa powinna zostać nałożona prostopadle do pierwszej. Pozwoli to dokładniej pokryć całą izolowaną powierzchnię.

Folię w płynie możemy nanosić praktycznie na większość popularnych podłoży pod płytki ceramiczne, czyli na posadzki i ściany betonowe, tynki cementowo-wapienne oraz gipsowe, wylewki cementowe oraz zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych.

W narożnikach zaleca się dodatkowe wzmocnienie izolacji poprzez wklejenie specjalnych taśm izolacyjnych (układa się je najczęściej na wszystkich wewnętrznych krawędziach poziomych i pionowych).

Czas schnięcia popularnych folii w płynie wynosi od 2 do 6h. Po tym czasie należy nanieść drugą warstwę izolacji.

Całkowita grubość powłoki izolacyjnej z folii w płynie wynosi od 1-2mm. Zaleca się stosować folie o konsystencji gęstej, zapewniające uzyskanie grubszej warstwy izolacji przeciwwilgociowej.

Większość folii w płynie bez problemu możemy stosować na powierzchnie, na których zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe lub ścienne.Po co robi się izolację w łazience – otóż aby zapobiec jej zagrzybieniu i uszkodzeniu podłoża. Zatem czym nakładać folię w płynie oraz jak nanosić masy uszczelniające na podłogi i ściany? Co lepsze folia w płynie czy masa uszczelniająca? Izolacja płyt gipsowo-kartonowych oraz inne zabudowy g-k w łazience obowiązkowo muszą zostać pokryte folią w płynie.

Izolacja masą uszczelniającą

Masy uszczelniające spełniają taką samą funkcję jak folie w płynie. Charakteryzuje je jednak przeważnie nie co większa grubość ostatecznej powłoki izolacyjnej oraz większa gęstość. Nanosi się je w dwóch warstwach prostopadłych do siebie, przy czym każda z warstw ma grubość ok. 1-2mm, a zatem docelowa izolacja może mieć grubość nawet 3mm.

Masy uszczelniające wykonane są, podobnie jak folie w płynie, na bazie żywic syntetycznych. Niektóre produkty wzmacniane są również dodatkami cementu.

Można je nanosić na wszystkie popularne podłoża, tak samo jak folie w płynie. Istotna różnica jest natomiast w sposobie ich nakładania na ściany i podłogi.

Większość mas uszczelniających przygotowana jest w formie gotowych mieszanek, które po otwarciu można nanosić na powierzchnię. Ze względu na to, że masy uszczelniające mają znacznie większą gęstość niż folie w płynie, do ich nakładania warto stosować szpachelki i packi.

Należy jednak pilnować, aby naniesiona na ścianę czy podłogę warstwa izolacji była na końcu wyrównana. Problem ten nie dotyczy folii w płynie nanoszonych pędzlem (podobnie jak grunty czy farby). Nie musimy stworzyć idealnie gładkiej powierzchni, ważne jest jednak aby skontrolować dokładnie szczelność izolacji, którą przy nanoszeniu packami jest trudniej uzyskać niż przy malowaniu folią w płynie.

Dostępne są jednak na rynku również masy uszczelniające, które po rozrobieniu z wodą mogą być nakładane pędzlami i wałkami.

Czas schnięcia mas uszczelniających wynosi przeważnie od ok. 1-5h.

Jeśli w łazience mamy ogrzewanie podłogowe lub ścienne to należy dokładnie sprawdzić specyfikacje danej masy uszczelniającej, gdyż nie wszystkie takie produkty mogą być stosowane na podłożach ogrzewanych.Izolacja łazienki to istotny element prac wykończeniowych. Najczęściej stosowana jest tutaj folia w płynie lub specjalna masa uszczelniająca. Odpowiednia hydroizolacja czyli w tym wypadku izolacja przeciwwilgociowa zapewni trwałość okładziny z płytek ceramicznych. Izolacja przeciwwodna spełni swoją rolę jeśli będzie szczelna. Po co robi się izolację w łazience – otóż aby zapobiec jej zagrzybieniu i uszkodzeniu podłoża. Zatem czym nakładać folię w płynie oraz jak nanosić masy uszczelniające na podłogi i ściany? Co lepsze folia w płynie czy masa uszczelniająca? Izolacja płyt gipsowo-kartonowych oraz inne zabudowy g-k w łazience obowiązkowo muszą zostać pokryte folią w płynie.

Co wybrać: folia w płynie czy masa uszczelniająca?

W typowej łazience domowej lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie izolacji przeciwwilgociowej z folii w płynie. Po pierwsze znacznie łatwiej się ją nanosi, przy użyciu typowych pędzli i wałków (choć zalecane jest raczej stosowanie pędzla dla dokładniejszego naniesienia izolacji).

Po drugie bez obaw możemy stosować 99% dostępnych na rynku folii w płynie na ogrzewanie podłogowe oraz ścienne, w przeciwieństwie do niektórych rodzajów mas uszczelniających (należy tutaj dokładnie czytać zalecenia producenta).

Co prawda folia w płynie ma mniejszą gęstość niż masy uszczelniające, jednakże w typowych warunkach domowych zapewni wystarczającą ochronę przed wilgocią.

Niezależnie od tego czy wybierzemy folię w płynie czy też masy uszczelniające, pamiętajmy również o dodatkowym zabezpieczeniu wszystkich krawędzi poziomych i pionowych taśmami izolacyjnymi.

Sprawdźmy również dokładność naniesienia izolacji, aby nie było w niej żadnych pęcherzy, bąbli powietrza, zarysowań, nieszczelności itp.

Z kolei zaletą mas uszczelniających jest ich lepsza przyczepność do istniejących płytek ceramicznych. Może mieć to znaczenie, jeśli planujemy remont starej łazienki, bez zrywania istniejącej okładziny z płytek.

Jeśli zdecydujemy się na zakup folii w płynie to starajmy się zawsze wybierać produkty o gęstej konsystencji. Sprawdzić to można chociażby poprzez poruszanie pojemnikiem z folią w sklepie. Zbyt rzadkie, o konsystencji wodnistej, nie zapewnią dobrej izolacji. Jednocześnie będą one spływać z powierzchni ściany, co skutkować będzie bardzo cienką warstwą izolacji (czasami nawet znacznie poniżej 1mm).

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów