Jak dobrze wybrać zaprawę do klinkieru?

Data utworzenia: 18 grudnia 2015

budowa

ściany i stropy

Elewacje i ogrodzenia z klinkieru są bardzo trwałe i charakteryzuje je estetyczny wygląd. Do ich wykonania potrzebna jest jednak odpowiednia zaprawa, która nie spowoduje przebarwienia powierzchni zewnętrznej klinkieru. Doradzamy jak dobierać zaprawę do murowania ścian i ogrodzeń klinkierowych.

Jeśli zastosujemy złą zaprawę, to szybko mogą pojawić się zacieki wapienne. Są one problematyczne w usunięciu, a czasami niewłaściwa zaprawa może również prowadzić do odbarwień powierzchni klinkieru.

Dlaczego do klinkieru nie nadaje się zaprawa tradycyjna?

Tradycyjne zaprawy murarskie zawierają w swoim składzie wapno. Jeśli z takiej zaprawy wykonamy ścianę czy ogrodzenie klinkierowe, to wapno może przenikać z zaprawy w głąb klinkieru. Dodatkowo opady deszczu mogą wypłukiwać związki wapna z jeszcze nie do końca stwardniałej zaprawy.

W czasie kontaktu związków wapna z wodą opadową dochodzi do wytworzenia związku osadzającego się na powierzchni klinkieru – wodorotlenku wapnia. Naloty takie są trudne do usunięcia i wpływają na estetykę całej ściany czy ogrodzenia.

Co powinna zawierać zaprawa do klinkieru?

Istnieją dwa rozwiązania pozwalające zlikwidować lub znacząco ograniczyć zjawisko nalotów na klinkierze. Można stosować specjalne zaprawy cementowe nie zawierające wapna. Niestety w większości przypadków zaprawy takie odznaczają się małą plastycznością, co utrudnia murowanie.

Ciekawą alternatywą są zaprawy dedykowane właśnie do klinkieru, które zawierają w swoim składzie tras. Są one bardzo elastyczne i dobrze urabialne dzięki czemu murowanie nie stwarza większych problemów. Wiele takich zapraw można jednocześnie używać w roli wypełniacza spoin między cegłami czy płytkami klinkierowymi.

Tras jest bardzo drobno zmieloną skałą reagującą z wapnem, co w konsekwencji pozwala stworzyć nierozpuszczalny w wodzie krzemian wapnia. W czasie murowania wnika on w drobne pory (pustki powietrzne) w spoinach, przez co zapobiega podciąganiu wody do wnętrza klinkieru. Tras pozwala zatem zabezpieczyć klinkier przed wypływaniem na jego powierzchnię związków, które mogłyby tworzyć problematyczne naloty (wykwity).

W zaprawach dedykowanych do klinkieru stosuje się również dokładnie dobrane kruszywo o drobnym uziarnieniu. Skład zaprawy do klinkieru umożliwia wykonanie mieszanki o jak najmniejszej ilości wolnych przestrzeni przez co zaprawa jest szczelna i w małym stopniu jest podatna na wchłanianie wody. Dzięki temu zaprawa taka jest również bardziej odporna na porastanie mchem, pleśnią oraz na inne czynniki mikrobiologiczne i atmosferyczne.

W czasie przygotowywania zaprawy do klinkieru zawierającej tras stosuje się małą ilość wody, a mieszanka i tak odznacza się dobrą urabialnością i plastycznością co istotnie wpływa na wygodę murowania.

Zaprawa uniwersalna do klinkieru i wypełniania spoin?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje zapraw murarskich przeznaczonych do klinkieru. Mogą to być zaprawy, które stosuje się wyłącznie do murowania cegieł lub zaprawy uniwersalne, które można również wykorzystać do wypełniania spoin między cegłami czy płytkami klinkierowymi.

Jeśli chodzi o wytrzymałość, to oba materiały wypadają podobnie i bez problemu można je stosować zarówno doogrodzeń jak i dościan budynków klinkierowych.

W przypadku wyboru zaprawy uniwersalnej warto dobrze wybrać jej kolor, pasujący do kolorystyki klinkieru. Przeważnie stosuje się dwie metody. Jeśli zależy nam na ukryciu spoin między klinkierem, to kolor zaprawy należy dobrać zbliżony do kolorystyki klinkieru. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie zaprawy w kolorze kontrastującym z klinkierem, co pozwala wyeksponować spoiny i nadać indywidualny charakter budynkowi.

Należy jednak uważać na produkty przeznaczone wyłącznie do spoinowania klinkieru. Mieszanki takie mają bardzo małą wytrzymałość i nie nadają się do wznoszenia ścian czy ogrodzeń. Dobrze sprawdzą się jednak w roli wypełniacza spoin, który nie musi charakteryzować się dużą wytrzymałością.

Jaka zaprawa do płytek klinkierowych?

Powszechnie stosuje się pojęcie zaprawy murarskiej i zaprawy klejowej do klinkieru. Nie są to jednak takie same produkty. Do układania płytek klinkierowych lepsza jest zaprawa klejowa.

Kleje odznaczają się lepszą przyczepnością i związaniem z płytkami klinkierowymi niż tradycyjne zaprawy. Jeśli użyjemy zaprawy klinkierowej do płytek, to ważne jest, aby układać ją w odpowiedniej grubości (zalecanej przez każdego producenta). Zbyt cienka spoina nie będzie w stanie utrzymać płytki. Kleje klinkierowe pozwalają często na wykonywanie cieńszych warstw niż zaprawy, co sprawdza się przy wykańczaniu cokołów budynków, parapetów, czy ogrodzeń z rdzeniem betonowym itp.

Należy jednak zwracać uwagę na skład, aby zaprawa klejowa do klinkieru zawierała tras i była zaprawą mrozoodporną i jak najbardziej elastyczną.

Doradzamy jaka zaprawa do klinkieru jest najlepsza i czym murować klinkier aby nie dochodziło do jego odbarwienia. Dobra zaprawa do cegieł klinkierowych ma w składzie tras. Jak murować z klinkieru i jak kleić płytki klinkierowe? Zaprawa na trasie to nie zaprawa bez wapna lecz o odpowiednio dobranym składzie i zawartości trasu. Zaprawa do klinkieru może być szara lub dostępna jako kolorowa zaprawa do klinkieru do murowania i spoinowania. Wykwity na klinkierze czyli białe naloty na klinkierze to często naloty wapienne wynikające z zastosowania złej zaprawy.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów