logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Jak skutecznie walczyć z chwastami?

Data utworzenia: 7 marca 2017
Słowa kluczowe: chwasty w ogrodzie, jak walczyć z chwastami, czym usuwać chwasty, jakie środki na chwasty, pokrzywy w ogrodzie, mlecze w ogrodzie, czym usunąć pokrzywy, chwasty w kompostowniku
Wokół domu
Ogród
Źródło: Fotolia
Chwasty są problemem praktycznie w każdym ogrodzie, a walkę z nimi należy prowadzić przez cały sezon. Wbrew wielu powszechnym opiniom niewielka ilość chwastów wcale nie jest zła, a nawet w wielu przypadkach są one zalecane.

Może Ci się wydawać to dziwnym stwierdzeniem, lecz w praktyce chwasty stanowią pokarm dla wielu organizmów żyjących w ogrodzie, co jednocześnie zwiększa różnorodność gatunkową roślinności, a tym samym drobnych mikroorganizmów, owadów itp.

Walka z chwastami oznacza zatem nie tyle ich całkowitą eliminację, co w praktyce jest niemożliwe (no chyba, że zastosujemy bardzo agresywną chemię) lecz jest to dążenie do kontrolowanego zminimalizowania ilości występujących chwastów.

Jak walczyć z chwastami?

Możemy walczyć z chwastami na dwa sposoby – albo poprzez ręczne wyrywanie chwastów albo stosując środki chemiczne.

Ręczne usuwanie chwastów wymaga dużych nakładów czasu i częstego powtarzania całej procedury. Nie wprowadzamy jednak do gleby żadnych dodatkowych środków chemicznych. Niektórzy uważają to za główny powód aby stosować wyłącznie tę metodę walki z chwastami.

Należy jednak pamiętać, że nie wystarczy wyłącznie urwanie górnej części chwastów lecz należy wyrwać również korzeń. Warto w tym celu zakupić specjalne narzędzie w kształcie cienkiej, długiej metalowej szpicy, którą wbijamy w miejscu występowania chwastu i możemy dzięki temu podciąć jego korzenie na głębokości ok. 15-20cm. Nie zalecamy robić tego wykorzystując małe łopatki i inne tego typu narzędzia gdyż dość znacząco możemy naruszyć ukorzenienie trawnika, otaczającego chwasty. Jeśli chcemy ręcznie usuwać pokrzywy to zalecamy aby 1-2 dni wcześniej ściąć ich pędy co sprawi, że pokrzywa nie będzie już parzyła i łatwiej będziemy mogli ją wyrwać wraz z korzeniem.

Drugą metodą jest stosowanie specjalnych środków chwastobójczych. Rozpyla się je najlepiej w okresie od marca do września z pominięciem okresów bardzo suchych. Najlepsze efekty uzyskamy, gdy środki rozprowadzimy na wilgotnym podłożu. Unikajmy rozprowadzania środków chwastobójczych (herbicydów) w okresach suszy, gdyż nie będą one wtedy prawidłowo wnikać w głąb podłoża. Nigdy nie należy rozprowadzać herbicydów w czasie silniejszych wiatrów, gdyż istnieje wtedy duże ryzyko poparzenia roślin sąsiadujących z chwastami. Zalecamy również, aby zrezygnować z metod chemicznych (herbicydy) usuwania chwastów na ogródkach warzywnych.

Większe chwasty przed zastosowaniem herbicydów zalecany ręcznie usunąć, tzw. ściąć lub wyrwać górną część wystającą ponad podłożem. Środki chemiczne działają najefektywniej na system korzenny roślin i chwastów zatem unikajmy sytuacji, gdy większa część środka pozowanie na liściach czy kwiatach chwastów.

Niestety skuteczna walka z chwastami praktycznie nie istnieje i wszystkie zabiegi należy co pewien czas powtarzać. Zalecamy jednak do minimum ograniczyć powtarzalność stosowania środków chwastobójczych aby nie wprowadzać do gleby zbyt wielu środków chemicznych. Zbyt duże ich nagromadzenie z czasem może negatywnie odbić się na trawniku i innych roślinach ogrodowych.

Nawożenie trawnika i roślin ogrodowych

W wielu poradnikach można wyczytać, że trawnik i podłoże pod rośliny warto nawozić, aby zwiększyć rozrost roślinności. Jest to prawda, gdyż w wielu sytuacjach trawnik po rozprowadzeniu dobrego nawozu szybko zacznie się zazieleniać i trawa staje się bardziej sprężysta.

Problem jednak pojawia się, gdy zaczniemy stosować zbyt dużo nawozów. W takich przypadkach może dochodzić do niekontrolowanego i zwiększonego rozrostu różnych chwastów. Ponad to należy pamiętać, że wiele chwastów ma większą odporność na środki chemiczne niż rośliny ogrodowe. Z tego powodu przy zbyt dużej ilości nawozu może nawet dojść do tego, że nawóz zamiast pomóc to bardziej zaszkodzi roślinom ogrodowym, a jednocześnie poprawi rozrost chwastów.

Niektóre chwasty jak pokrzywa czy skrzyp można wykorzystać w produkcji własnego kompostu. Należy jednak pilnować odpowiedniej różnorodności roślin wrzucanych do kompostownika aby uzyskać pożądany efekt w postaci dobrego jakościowo kompostu, który np. wykorzystamy w ogródku warzywnym.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

śledź nas na Facebook
Najnowsze
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
śledź nas na Facebook

Najczęściej czytane

article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.