Jak zabezpieczyć kominy i wentylacje przed ptakami?

Data utworzenia: 4 listopada 2015

budowa

dachy i rynny

W kominach dość często dochodzi do gniazdowania różnych ptaków oraz do zakładania gniazd przez osy i pszczoły. W obu przypadkach nie jest to zjawisko pożądane, a czasami nawet niebezpieczne – gdy osy mogą przedostawać się kominem do pomieszczeń mieszkalnych.

Wielu użytkowników domów jednorodzinnych spotkało się z problemem gniazdowania ptaków u szczytu kominów lub z zakładaniem gniazd w pionach kominowych przez osy i pszczoły.

Drugi przypadek dotyczy najczęściej komików wentylacyjnych stanowiących zakończenie pionów wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej. Czasami gniazda os zakładane są również na kanałach wentylacyjnych szamba.

Jeśli ptaki zakładają gniazda na wylocie kominów to mogą prowadzić do znacznego pogorszenia ciągów kominowych, a czasami nawet do zatykania komina. Nie stanowią jednak większego zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi (poza problemem zaburzonej wentylacji i ciągu w kanale kominowym). Większym zagrożeniem są gniazda os, które często próbują przedostawać się do wnętrza domu. Duże zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców może stanowić również zatykanie gniazdami kanałów spalinowych.

Zabezpieczenie kominów murowanych i kominków wentylacyjnych

Niektórzy producenci gotowych kominków wentylacyjnych zabezpieczają je przed gniazdowaniem os poprzez montaż specjalnych siatek ochronnych. Podobne siatki można również montować na otworach w tradycyjnych kominach murowanych z klinkieru.

W praktyce jednak siatka z włókien szklanych (typowa giętka siatka w kolorze białym) nie stanowi większej przeszkody dla os, które z łatwością mogą ją przegryźć. Zabezpieczą natomiast przed gniazdowaniem ptaków, które przeważnie są mniej agresywne i nie próbują za wszelką cenę pokonać przeszkody w postaci siatki ochronnej.Właściwa wentylacja do podstawa w każdym domu – odpowiadają za to kanały wentylacyjne i kominy wentylacyjne (np. gotowy kominek wentylacyjny do dachówek ceramicznych). Można też stosować nasady kominowe obrotowe lub stałe. Doradzamy jakie nasady kominowe wybrać i omawiamy do czego służą nasady kominowe.

Aby skutecznie zabezpieczyć się przed ryzykiem budowy gniazd os w ciągach wentylacyjnych zalecamy ich zabezpieczenie siatkami stalowymi. Takich siatek osy nie będą w stanie przegryźć, a tym samym szybko zrezygnują z dalszych prób budowy gniazda w naszym kominie.

Siatki ochronne można montować do kominów za pomocą kleju montażowego lub przy użyciu łączników mechanicznych. W przypadku kleju należy sprawdzić, czy dany klej montażowy jest odporny na czynniki atmosferyczne (mróz, wysoka temperatura) oraz czynniki mikrobiologiczne.

Gotowe nasady kominowe

Alternatywnym rozwiązaniem jest stosowanie gotowych nasad kominowych. Po za ochroną przed ptakami i osami pozwalają one również zwiększyć sprawność działania wentylacji w domu.

Nasady kominowe montuje się na szczycie kanałów wentylacyjnych zarówno w wentylacji grawitacyjnej jak również przy wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej.

Pozwalają one uchronić ciągi wentylacyjne przed zjawiskiem ciągu wstecznego, który przyczynia się do istotnego pogorszenia mikroklimatu w pomieszczeniach. Dodatkową zaletą nasad kominowych jest ochrona wentylacji przed nadmiernym nawiewaniem wiatru oraz chroni kanały kominowe przed deszczem i śniegiem.Dobre zabezpieczenie komina przed ptakami zapewni właściwy ciąg wentylacji. Doradzimy jak zabezpieczyć komin przed ptakami. Omawiamy też dlaczego niebezpieczne są osy w kominie i jakie jest dobre zabezpieczenie kominów przed osami.

Wysoką skutecznością charakteryzują się nasady kominowe obrotowe, które jednocześnie można ciekawie wkomponować w powierzchnię dachu, przez co budynek nie straci na estetyce.

Warto już na etapie budowy kominów wybrać sposób ich zabezpieczenia przed gnieżdżeniem się ptaków czy os. Jeśli nie chcemy inwestować w gotowe nasady kominowe warto chociażby zamontować siatki stalowe, których nie będą w stanie przegryźć ani ptaki ani osy czy pszczoły.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów