Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Czym jest dachówka fotowoltaiczna?

Autor artykułu: Małgorzata Karpińska
Małgorzata Karpińska
Źródło: Pexels
Coraz więcej osób decyduje się na innowacyjne rozwiązania, które pozwalają na oszczędność energii. Jeżeli jesteś zwolennikiem ekologicznych technologii i chcesz je wprowadzić je do swojego domu, to zdecydowanie dachówka fotowoltaiczna będzie dobrym wyborem. W tym artykule przyjrzymy się, na czym polega to innowacyjne rozwiązanie i jakie korzyści niesie ze sobą montaż dachówki fotowoltaicznej.

Dachówka fotowoltaiczna innowacyjną alternatywą dla paneli solarnych

Cechą charakterystyczną dachówek fotowoltaicznych jest ich estetyczny wygląd i wysoka trwałość. W odróżnieniu od tradycyjnych paneli fotowoltaicznych dachówka jest droższa, jednak także stanowi doskonałą inwestycję pozwalającą na duże oszczędności związane z wykorzystaniem energii. Dachówki są mniej popularne niż klasyczne panele, jednak wyróżniają się nowszą technologią, co przekłada się na większą wydajność. 

Dachówki fotowoltaiczne wyglądają tak jak tradycyjne pokrycia dachowe, ale spełniają tę samą funkcję co cieszące się sporym zainteresowaniem panele słoneczne. Ich budowa polega na zastosowaniu mini solarów stanowiących samodzielne ogniwa. W związku z tym ich montaż jest dużo bardziej skomplikowany niż w przypadku tradycyjnych paneli. Pozostałe elementy instalacji są takie same. Podczas montażu dachówki fotowoltaicznej także stosuje się sterowniki, inwentory oraz akumulatory umożliwiające optymalne wykorzystanie energii.

Jak zbudowane są dachówki fotowoltaiczne?

Dachówki fotowoltaiczne określane jako dachówki solarne to panele wykonane z krystalicznego krzemu osadzanego w płytce, dlatego doskonale imitują klasyczną ceramikę dachową. Zazwyczaj są one wykonane w ciemnej kolorystyce, gdyż prezentują się dużo bardziej estetycznie. Wyróżnia się trzy rodzaje dachówek: klasyczne, gont oraz różnego rodzaju konstrukcje płaskie, umożliwiające układanie modułowe.

Panele czy dachówki fotowoltaiczne - co będzie lepszym wyborem?

Zarówno w panelach, jak i dachówkach fotowoltaicznych wykorzystuje się krzem. Oba rozwiązania pozwalają na produkowanie energii przez cały rok, a ich efektywność podyktowana jest natężeniem promieniowania słonecznego. Jednak jest jedna różnica pomiędzy dachówkami a panelami. Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie, które polega tylko na produkcji prądu. Natomiast dachówki solarne umożliwiają nie tylko produkcję prądu, ale również stanowią wysokiej jakości pokrycie dachowe, które prezentuje się estetycznie.

Dodatkową zaletą dachówek solarnych jest fakt, że można je dopasować do dachu, dlatego nigdy nie będą wystawać poza konstrukcję budynku. W związku z tym dachówka ta może być stosowana na dachach wielospadowych i nie tylko. Należy jednak pamiętać, że panele umożliwiają niewielką zmianę kąta ustawienia, natomiast w przypadku dachówek nie ma takiej możliwości.

Dachówki fotowoltaiczne charakteryzują się nowszą technologią ogniw niż tradycyjne panele solarne. w związku z tym wykazują większy potencjał. Ponadto według producentów jest to rozwiązanie trwalsze niż w klasyczne panele solarne, a także lżejsze, dlatego dachówki fotowoltaiczne w mniejszym stopniu obciążają konstrukcję dachu.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Małgorzata Karpińska, 18 sierpnia 2023)
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.