logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Najczęściej popełniane błędy podczas betonowania

Autor artykułu: Małgorzata Karpińska
Małgorzata Karpińska
7 marca 2024
Słowa kluczowe: betonowanie,błędy podczas betonowania
Źródło: Pixabay
Betonowanie wydaje się być prostą sprawą, ale w rzeczywistości to złożony proces. Oto kilka błędów, które często się zdarzają i wskazówki, jak ich unikać. Przygotuj się na solidną dawkę wiedzy!

1.Zły wybór mieszanki betonu

Wybór nieodpowiedniej mieszanki betonu to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Grozi on tym, że cała konstrukcja może się nie udać. Upewnij się, że beton, który zamawiasz, jest odpowiedni do Twojego projektu. Sprawdź jego konsystencję za pomocą stożka opadowego.

2. Źle zrobione szalunki

Szalunki to nic innego jak forma, która nadaje kształt betonowi. Jeśli są źle zrobione, cała konstrukcja może się zniekształcić. To trochę jak pieczenie ciasta w złej formie. Używaj czystych i solidnych materiałów, a także środków antyadhezyjnych, żeby beton nie przywierał.

3. Zawibrowanie betonu

Zawibrowanie betonu to jak ubijanie ciasta – pozbawiasz go powietrza, dzięki czemu staje się gęstszy i równomiernie rozłożony. Jeśli tego nie zrobisz, w betonie mogą pojawić się puste przestrzenie, tzw. raki. Pamiętaj, by podczas wibrowania nie dotykać szalunków ani uzbrojenia.

4. Nieodpowiednia ilość betonu

To jak z ilością składników w przepisie – musi być akurat. Zmiana ilości betonu względem projektu może być ryzykowna, zwłaszcza przy ważnych elementach, jak stropy. Za mało betonu i konstrukcja może być słaba, za dużo – i może dojść do przeciążenia. Trzymaj się projektu, to twoja betonowa mapa skarbów.

5. Brak dylatacji

Dylatacje to specjalne szczeliny, które pozwalają betonowi „oddychać” i dostosowywać się do zmian temperatury. Bez nich beton może pękać i odkształcać się. Pamiętaj, że dylatacje są ważne zarówno dla bezpieczeństwa, jak i wyglądu twojego betonowego dzieła.

6. Za mało podpór montażowych

Jeśli użyjesz za mało podpór albo usuniesz je za wcześnie, beton może się odkształcić lub nawet pęknąć. Pamiętaj, że beton osiąga pełną wytrzymałość dopiero po około 28 dniach, więc nie śpiesz się z demontażem podpór. To trochę jak z ciastem, które musi spokojnie ostygnąć po wyjęciu z piekarnika.

7. Nieodpowiednia pielęgnacja betonu

Beton potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, zwłaszcza w pierwszych dniach po wylaniu. Chodzi o to, by beton nie wysychał za szybko, co może prowadzić do pęknięć. Regularne zwilżanie i impregnowanie betonu to jak podlewanie rośliny – zapobiega to naprężeniom i sprawia, że beton jest mocniejszy.

Pamiętaj, betonowanie to nie tylko wylanie mieszanki betonowej. To cały proces, który wymaga uwagi na każdym etapie. Unikanie tych błędów pomoże Ci zbudować solidną i trwałą konstrukcję.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Małgorzata Karpińska)

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.