Narzędzia do przycinania drzew i krzewów

Data utworzenia: 19 czerwca 2017

wokół domu

ogród

Źrodło: ShutterStock

Jeśli mamy w ogrodzie drzewa i krzewy ozdobne to warto zaopatrzyć się w dobrej jakości sekator lub nożyce elektryczne. Przycinanie drzew wykonuje się często kilka razy w roku więc nie warto nadmiernie oszczędzać na narzędziach.

Najczęściej do przycinania drzew i krzewów kupujemy sekatory ręczne. Są one stosunkowo niedrogie i dobrze sprawdzą się w wielu przypadkach. Czasami jednak lepszym rozwiązaniem jest zakup nożyc elektrycznych lub sekatorów z możliwością teleskopowego wysuwania ostrza.

Narzędzia te będą potrzebne nie tylko do okresowego przycinania tui czy żywopłotów lecz również do bieżących prac przy drzewach owocowych jak ucinanie przemarzniętych czy uschniętych albo zbyt gęsto rosnących pędów.

Sekator – jaki wybrać do drzew i krzewów?

Na początku powinniśmy określić do jakiego rodzaju pędów i gałęzi będziemy używać sekatora. W sprzedaży są sekatory do pędów miękkich i do stwardniałych pędów i gałęzi. Pierwszy typ sekatora służy do cięcia delikatnych pędów i gałązek. Jego zaletą jest fakt, że pozostawia praktycznie idealnie gładką i równą powierzchnię cięcia bez niszczenia pędów.

Z kolei sekatory do pędów twardych i zdre wniałych dobrze przecinają nawet grubsze gałązki o średnicy do 3-4cm. Nie należy ich jednak stosować do delikatnych, młodych gałązek gdyż spowodują ich zmiażdżenie i uszkodzenie tkanek roślin.

Ponad to zwracajmy uwagę na to, aby ostrza były wykonane ze stali nierdzewnej. Droższe narzędzia mają również dodatkowe powłoki antyadhezyjne co zapewnia bardziej precyzyjne cięcie i mniej poszarpane tkanki roślin. Bardzo ważną sprawą są również rączki sekatora. Zalecamy, aby kupować tylko narzędzia z rączkami metalowymi lub z tworzywa wzmocnionego włóknem szklanym. Rączki plastikowe szybko będą pękać przy próbie ucięcia grubszych gałęzi co praktycznie może doprowadzić do tego, że narzędzie będzie niezdatne do pracy.

Jeśli mamy w ogrodzie drzewa i większe krzewy, lub planujemy takie posadzić to warto wybrać sekator z możliwością teleskopowego wysuwania ostrza. Narzędzia takie są jednak zawsze nieco cięższe od małych, ręcznych sekatorów do krzewów. Warto więc dobrze zastanowić się gdzie i jak często będziemy z niego korzystać.

Nożyce elektryczne jako alternatywa dla sekatora?

Na rynku można spotkać sekatory o zasięgu nawet do 5-6m lecz w praktyce ich używanie jest bardzo niewygodne, nawet jeśli są wyposażone w dodatkową przekładnię zwiększającą siłę nacisku. W takich przypadkach lepszym rozwiązaniem są norzyce elektryczne, które nie wymagają dużej siły dociskowej aby uciąć gałęzie i możemy skupić się wyłącznie na precyzyjnym prowadzeniu ostrza, co przy długości wysięgnika ponad 2m jest często trudnym zadaniem, wymagającym wprawy.

Ale nożyce elektryczne to nie tylko długie teleskopowe wysięgniki z ostrzem napędzanym silnikiem (najczęściej elektrycznym z akumulatorami). Nożyce elektryczne sprawdzą się również w przypadku przycinania żywopłotów i krzewów ozdobnych, np. gdy chcemy je formować w kule czy inne ciekawe kształty geometryczne. Nożycami ręcznymi również wykonamy takie cięcia ale zajmie nam to dużo więcej czasu co może mieć znaczenie, jeśli mamy długi żywopłot albo wiele krzewów i drzew ozdobnych.

Ponad to nożyce elektryczne pozwalają na dostęp do miejsc, gdzie bardzo trudno dosięgnąć z nożycami ręcznymi. Kupując nożyce do formowania zieleni ozdobnej warto wybrać takie, które mają ruchomą głowicę tnącą, co pozwala na ustawianie jej pod różnym kątem. Ułatwia to przycinanie nietypowych i skomplikowanych kształtów.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów