Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Odpadające płytki zewnętrzne po zimie

Odpadające płytki szczególnie jeśli są to płytki na schodach stanowią duży problem użytkowy. Na zewnątrz najlepiej stosować twardy gres, natomiast płytki ceramiczne lub terakota są lepsze do wnętrz. Naprawa płytek na schodach zewnętrznych wymaga ich demontażu. Należy się również zastanowić czemu odpadły płytki na schodach lub płytki tarasowe. Układanie płytek w takich miejscach wymaga aby wykonana była izolacja pod płytkami zewnętrznymi oraz zastosowany klej mrozoodporny i jednocześnie klej odkształcalny.
Źródło: Lushome
Odpadające płytki zewnętrzne po zimie to niestety dość częsty problem wielu osób, związany z nieprawidłowym wykonawstwem lub doborem nieodpowiednich materiałów. Schody i tarasy zewnętrzne wymagają nieco innego układania płytek niż pomieszczenia wewnętrzne.

Przede wszystkim należy odpowiednio dobrać poszczególne warstwy konstrukcyjne tarasu czy schodów zewnętrznych. Należy pamiętać, że powierzchnie te są szczególnie narażone na deszcz, śnieg oraz wodę, która może przenikać pod płytki i zamarzając doprowadzać do ich odpadania. Do istotnych czynników atmosferycznych wpływających na płytki zewnętrzne należy również zaliczyć częste wahania temperatur, co przeważnie nie występuje w pomieszczeniach wewnętrznych.

Po pierwsze - odpowiedni dobór płytek do danych warunków

W przypadku tarasów i schodów zewnętrznych zaleca się pod warstwę kleju wykonanie odpowiedniej izolacji przeciwwodnej. Wewnątrz domu, np. w łazienkach, stosuje się w tym celu najczęściej tzw. folie w płynie. Są one skuteczne w łazience, jednakże dla obiektów zewnętrznych, narażonych na agresywne działanie mrozu, lepiej zastosować specjalnie do tego dedykowane zaprawy hydroizolacyjne. Stanowią one cienką warstwę, na której klei się płytki.

Istotny jest również dobór odpowiedniego rodzaju kleju. Powinien on obowiązkowo być tzw. klejem elastycznym, z możliwością stosowania na zewnątrz. Kleje takie są mrozoodporne. Zastosowanie tańszego, standardowego kleju używanego wewnątrz budynku, spowoduje szybkie odpadanie płytek i popękanie warstwy zaprawy klejącej. Kleje do powierzchni zewnętrznych powinny posiadać oznaczenie S1 (klej odkształcalny) lub S2 (klej wysoko odkształcalny).

Należy również stosować odpowiednie fugi, przystosowane do warunków panujących na zewnątrz budynku (fugi o zwiększonej elastyczności i mrozoodporności). Miejsca szczególnie newralgiczne warto zaspoinować odpowiednim silikonem.

Same płytki również powinny być płytkami przeznaczonymi właśnie dla powierzchni zewnętrznych. Należy ten parametr sprawdzać w informacjach podawanych przez producenta płytek.

Klejenie płytek na schodach zewnętrznych

Proces klejenia płytek do zaizolowanego podłoża (najczęściej wylewki betonowej) nieco różni się od układania płytek w pomieszczeniach wewnątrz domu. Przede wszystkim zaleca się stosowanie raczej cienkich (5-10mm) warstw zaprawy klejącej. Jeśli występują duże nierówności podłoża, to należy je wcześniej zniwelować specjalną zaprawą wyrównującą przeznaczoną dla powierzchni zewnętrznych (elastyczna i mrozoodporna).

Podczas układania płytek wewnętrznych klej najczęściej rozkładany jest na posadzce w formie tzw. „grzebienia”, z pozostawieniem rowków pod płytką. Rozwiązanie takie umożliwia lepsze dociskanie płytki w celu jej ułożenia wysokościowego (nadmiar kleju wciska się w puste rowki) oraz istotnie zmniejsza ilość zaprawy (redukcja kosztów).

Jednakże w przypadku tarasów i schodów zewnętrznych należy pamiętać, że jakakolwiek woda dostająca się pod płytki (nawet przy dobrze wykonanej hydroizolacji) może doprowadzić do ich oderwania się od podłoża. Z tego względu, w przypadku płytek zewnętrznych, lepiej jest układać równą warstwę kleju, bez pustych przestrzeni.

Wykonawczo wymaga to więcej wprawy w ułożeniu równej grubości kleju, gdyż jego zbyt duży nadmiar nie będzie miał gdzie „uciec”. Rozwiązanie takie zapewni nam jednak większe bezpieczeństwo i zmniejszy ryzyko przeciskania się wody w szczeliny między płytkami.

Klejenie odpadniętych płytek jeśli są to płytki na tarasie lub klejenie płytek na schodach wymaga aby zrealizowana była odpowiednia izolacja pod płytkami zewnętrznymi. Zatem jaki klej do płytek zewnętrznych będzie najlepszy i zapewni, że klejenie płytek na schodach będzie solidne i nie pojawią się ponownie odpadające płytki?

Naprawa odpadających płytek schodowych

Jeśli spotkała nas sytuacja odpadnięcia pojedynczych płytek od podłoża, a nie chcemy skuwać wszystkich płytek aby wykonać odpowiednią izolację, można je przykleić przy zastosowaniu odpowiedniego silikonu.

Na rynku dostępnych jest wiele tego typu produktów. Istotne jest, aby silikon był jak najbardziej elastyczny i jednocześnie mrozoodporny z przeznaczeniem do stosowania również na zewnątrz. Są one przeważnie droższe od typowych silikonów. Koszt tego typu produktu waha się od 27-35zł.

Płytki musimy całkowicie oderwać od betonu. Odrywanie starych płytek ułatwi wcześniejszy „wyskrobanie” fug, łączących sąsiadujące ze sobą płytki. Należy przy tym uważać, aby nie uszkodzić płytek.

Następnie, po oczyszczeniu samej płytki jak i warstwy kleju, nanosimy na płytkę silikon. Silikon nanosimy na zewnętrzne krawędzie płytki oraz po środku, w formie „zygzaka” lub „krzyża”.

Istotne jest również, aby miejsca nałożenia kleju na płytce miały kontakt ze starym klejem. Jeśli pod płytką występują duże ubytki kleju, zaleca się ich wcześniejsze wypełnienie do równej powierzchni. Można to zrobić np. zaprawą klejącą do płytek zewnętrznych (S1 lub S2). Należy jednak dobrze oczyścić stare płytki ze wszelkich resztek zaprawy, aby możliwe było ich ponowne ułożenie na tym samym poziomie. Jeśli jest to niemożliwe, to należy zakupić nowe płytki.

Klejąc płytki na silikon należy pamiętać, że nie stworzy on od razu mocnego związania z płytką. W zależności od produktu pełne związanie nastąpi po 0,5-4h. Z tego względu zaleca się, po przyklejeniu starej płytki, dociśnięcie jej cięższymi przedmiotami do czasu pełnego sklejenia ze starym podłożem.

Naprawa płytek na schodach zewnętrznych wymaga ich demontażu. Należy się również zastanowić czemu odpadły płytki na schodach lub płytki tarasowe. Układanie płytek w takich miejscach wymaga aby wykonana była izolacja pod płytkami zewnętrznymi oraz zastosowany klej mrozoodporny i jednocześnie klej odkształcalny. Klejenie odpadniętych płytek jeśli są to płytki na tarasie lub klejenie płytek na schodach wymaga aby zrealizowana była odpowiednia izolacja pod płytkami zewnętrznymi.

Należy również pamiętać, aby po zakończeniu prac, i całkowitym związaniu płytek z betonem, uzupełnić fugi. Należy przy tym stosować specjalne fugi elastyczne i mrozoodporne. Na połączeniu stopnic i podstopnic oraz dolnej stopnicy z betonem/kostką brukową zaleca się uzupełnienie fugi odpowiednio dobranym kolorystycznie silikonem, przeznaczonym do stosowania na zewnątrz.

W żadnym wypadku nie wolno pozostawić pustych niewypełnionych fug na okres zimy, gdyż doprowadzi to do ponownego uszkodzenia i oderwania płytek.

Odpadające płytki szczególnie jeśli są to płytki na schodach stanowią duży problem użytkowy. Na zewnątrz najlepiej stosować twardy gres, natomiast płytki ceramiczne lub terakota są lepsze do wnętrz. Zatem jaki klej do płytek zewnętrznych będzie najlepszy i zapewni, że klejenie płytek na schodach będzie solidne i nie pojawią się ponownie odpadające płytki?

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(7 września 2014)
Dodaj firmę do katalogu

Stwórz wizytówkę swojej firmy w naszym katalogu:

zdobywaj nowych klientów
lepsza widoczność firmy w google
możliwość dodania linków www i social media
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Dodaj firmę do katalogu

Stwórz wizytówkę swojej firmy w naszym katalogu:

zdobywaj nowych klientów
lepsza widoczność firmy w google
możliwość dodania linków www i social media
Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?
Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?
Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

Jaki dom jest lepszy i praktyczniejszy - parterowy czy piętrowy?
Jaki dom jest lepszy i praktyczniejszy - parterowy czy piętrowy?

Dom parterowy czy piętrowy? Porównanie zalet i wad obu rozwiązań.

Dom parterowy czy piętrowy? Porównanie zalet i wad obu rozwiązań.

Ile kosztuje biały montaż w łazience?
Ile kosztuje biały montaż w łazience?

Koszt montażu armatury łazienkowej - co warto wiedzieć?

Koszt montażu armatury łazienkowej - co warto wiedzieć?

Ile kosztuje montaż gniazdek i oświetlenia w domu i mieszkaniu?
Ile kosztuje montaż gniazdek i oświetlenia w domu i mieszkaniu?

Koszty montażu oświetlenia i instalacji gniazdek

Koszty montażu oświetlenia i instalacji gniazdek

Jak zrobić antyramę?
Jak zrobić antyramę?

Jak zrobić antyramę? Poradnik krok po kroku

Jak zrobić antyramę? Poradnik krok po kroku

Rolety wewnętrzne Fakro
Rolety wewnętrzne Fakro

Rolety wewnętrzne Fakro: idealne rozwiązanie dla Twoich okien dachowych - przegląd

Rolety wewnętrzne Fakro: idealne rozwiązanie dla Twoich okien dachowych - przegląd

Jak zrobić mulczowanie trawnika na wiosnę?
Jak zrobić mulczowanie trawnika na wiosnę?

Mulczowanie trawy: dlaczego warto to robić wiosną?

Mulczowanie trawy: dlaczego warto to robić wiosną?

Jak sadzić i pielęgnować róże w ogrodzie?
Jak sadzić i pielęgnować róże w ogrodzie?

Róże w Ogrodzie: praktyczny poradnik dla początkujących ogrodników

Róże w Ogrodzie: praktyczny poradnik dla początkujących ogrodników

Zalety i wady kory sosnowej jako ściółki pod rośliny
Zalety i wady kory sosnowej jako ściółki pod rośliny

Kora sosnowa jako ściółka: Wady, zalety i wybór odpowiedniej opcji

Kora sosnowa jako ściółka: Wady, zalety i wybór odpowiedniej opcji

Zmiany cen materiałów i robocizny - co na nie wpływa?
Zmiany cen materiałów i robocizny - co na nie wpływa?

Jakie czynniki wpływają na zmiany cen robocizny i materiałów budowlanych?

Jakie czynniki wpływają na zmiany cen robocizny i materiałów budowlanych?

Jak wybrać fachowca do remontu, z polecenia czy z ogłoszenia?
Jak wybrać fachowca do remontu, z polecenia czy z ogłoszenia?

Wybór fachowca do remontu - jak to dobrze zrobić, na co zwracać uwagę?

Wybór fachowca do remontu - jak to dobrze zrobić, na co zwracać uwagę?

Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?
Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

śledź nas na Facebook
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?
Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Wokół domu

Więcej artykułów...
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.