Odpadające płytki zewnętrzne po zimie

Data utworzenia: 7 września 2014

wokół domu

tarasy

Źrodło: Lushome

Odpadające płytki zewnętrzne po zimie to niestety dość częsty problem wielu osób, związany z nieprawidłowym wykonawstwem lub doborem nieodpowiednich materiałów. Schody i tarasy zewnętrzne wymagają nieco innego układania płytek niż pomieszczenia wewnętrzne.

Przede wszystkim należy odpowiednio dobrać poszczególne warstwy konstrukcyjne tarasu czy schodów zewnętrznych. Należy pamiętać, że powierzchnie te są szczególnie narażone na deszcz, śnieg oraz wodę, która może przenikać pod płytki i zamarzając doprowadzać do ich odpadania. Do istotnych czynników atmosferycznych wpływających na płytki zewnętrzne należy również zaliczyć częste wahania temperatur, co przeważnie nie występuje w pomieszczeniach wewnętrznych.

Po pierwsze - odpowiedni dobór płytek do danych warunków

W przypadku tarasów i schodów zewnętrznych zaleca się pod warstwę kleju wykonanie odpowiedniej izolacji przeciwwodnej. Wewnątrz domu, np. w łazienkach, stosuje się w tym celu najczęściej tzw. folie w płynie. Są one skuteczne w łazience, jednakże dla obiektów zewnętrznych, narażonych na agresywne działanie mrozu, lepiej zastosować specjalnie do tego dedykowane zaprawy hydroizolacyjne. Stanowią one cienką warstwę, na której klei się płytki.

Istotny jest również dobór odpowiedniego rodzaju kleju. Powinien on obowiązkowo być tzw. klejem elastycznym, z możliwością stosowania na zewnątrz. Kleje takie są mrozoodporne. Zastosowanie tańszego, standardowego kleju używanego wewnątrz budynku, spowoduje szybkie odpadanie płytek i popękanie warstwy zaprawy klejącej. Kleje do powierzchni zewnętrznych powinny posiadać oznaczenie S1 (klej odkształcalny) lub S2 (klej wysoko odkształcalny).

Należy również stosować odpowiednie fugi, przystosowane do warunków panujących na zewnątrz budynku (fugi o zwiększonej elastyczności i mrozoodporności). Miejsca szczególnie newralgiczne warto zaspoinować odpowiednim silikonem.

Same płytki również powinny być płytkami przeznaczonymi właśnie dla powierzchni zewnętrznych. Należy ten parametr sprawdzać w informacjach podawanych przez producenta płytek.

Klejenie płytek na schodach zewnętrznych

Proces klejenia płytek do zaizolowanego podłoża (najczęściej wylewki betonowej) nieco różni się od układania płytek w pomieszczeniach wewnątrz domu. Przede wszystkim zaleca się stosowanie raczej cienkich (5-10mm) warstw zaprawy klejącej. Jeśli występują duże nierówności podłoża, to należy je wcześniej zniwelować specjalną zaprawą wyrównującą przeznaczoną dla powierzchni zewnętrznych (elastyczna i mrozoodporna).

Podczas układania płytek wewnętrznych klej najczęściej rozkładany jest na posadzce w formie tzw. „grzebienia”, z pozostawieniem rowków pod płytką. Rozwiązanie takie umożliwia lepsze dociskanie płytki w celu jej ułożenia wysokościowego (nadmiar kleju wciska się w puste rowki) oraz istotnie zmniejsza ilość zaprawy (redukcja kosztów).

Jednakże w przypadku tarasów i schodów zewnętrznych należy pamiętać, że jakakolwiek woda dostająca się pod płytki (nawet przy dobrze wykonanej hydroizolacji) może doprowadzić do ich oderwania się od podłoża. Z tego względu, w przypadku płytek zewnętrznych, lepiej jest układać równą warstwę kleju, bez pustych przestrzeni.

Wykonawczo wymaga to więcej wprawy w ułożeniu równej grubości kleju, gdyż jego zbyt duży nadmiar nie będzie miał gdzie „uciec”. Rozwiązanie takie zapewni nam jednak większe bezpieczeństwo i zmniejszy ryzyko przeciskania się wody w szczeliny między płytkami.

Klejenie odpadniętych płytek jeśli są to płytki na tarasie lub klejenie płytek na schodach wymaga aby zrealizowana była odpowiednia izolacja pod płytkami zewnętrznymi. Zatem jaki klej do płytek zewnętrznych będzie najlepszy i zapewni, że klejenie płytek na schodach będzie solidne i nie pojawią się ponownie odpadające płytki?

Naprawa odpadających płytek schodowych

Jeśli spotkała nas sytuacja odpadnięcia pojedynczych płytek od podłoża, a nie chcemy skuwać wszystkich płytek aby wykonać odpowiednią izolację, można je przykleić przy zastosowaniu odpowiedniego silikonu.

Na rynku dostępnych jest wiele tego typu produktów. Istotne jest, aby silikon był jak najbardziej elastyczny i jednocześnie mrozoodporny z przeznaczeniem do stosowania również na zewnątrz. Są one przeważnie droższe od typowych silikonów. Koszt tego typu produktu waha się od 27-35zł.

Płytki musimy całkowicie oderwać od betonu. Odrywanie starych płytek ułatwi wcześniejszy „wyskrobanie” fug, łączących sąsiadujące ze sobą płytki. Należy przy tym uważać, aby nie uszkodzić płytek.

Następnie, po oczyszczeniu samej płytki jak i warstwy kleju, nanosimy na płytkę silikon. Silikon nanosimy na zewnętrzne krawędzie płytki oraz po środku, w formie „zygzaka” lub „krzyża”.

Istotne jest również, aby miejsca nałożenia kleju na płytce miały kontakt ze starym klejem. Jeśli pod płytką występują duże ubytki kleju, zaleca się ich wcześniejsze wypełnienie do równej powierzchni. Można to zrobić np. zaprawą klejącą do płytek zewnętrznych (S1 lub S2). Należy jednak dobrze oczyścić stare płytki ze wszelkich resztek zaprawy, aby możliwe było ich ponowne ułożenie na tym samym poziomie. Jeśli jest to niemożliwe, to należy zakupić nowe płytki.

Klejąc płytki na silikon należy pamiętać, że nie stworzy on od razu mocnego związania z płytką. W zależności od produktu pełne związanie nastąpi po 0,5-4h. Z tego względu zaleca się, po przyklejeniu starej płytki, dociśnięcie jej cięższymi przedmiotami do czasu pełnego sklejenia ze starym podłożem.

Naprawa płytek na schodach zewnętrznych wymaga ich demontażu. Należy się również zastanowić czemu odpadły płytki na schodach lub płytki tarasowe. Układanie płytek w takich miejscach wymaga aby wykonana była izolacja pod płytkami zewnętrznymi oraz zastosowany klej mrozoodporny i jednocześnie klej odkształcalny. Klejenie odpadniętych płytek jeśli są to płytki na tarasie lub klejenie płytek na schodach wymaga aby zrealizowana była odpowiednia izolacja pod płytkami zewnętrznymi.

Należy również pamiętać, aby po zakończeniu prac, i całkowitym związaniu płytek z betonem, uzupełnić fugi. Należy przy tym stosować specjalne fugi elastyczne i mrozoodporne. Na połączeniu stopnic i podstopnic oraz dolnej stopnicy z betonem/kostką brukową zaleca się uzupełnienie fugi odpowiednio dobranym kolorystycznie silikonem, przeznaczonym do stosowania na zewnątrz.

W żadnym wypadku nie wolno pozostawić pustych niewypełnionych fug na okres zimy, gdyż doprowadzi to do ponownego uszkodzenia i oderwania płytek.

Odpadające płytki szczególnie jeśli są to płytki na schodach stanowią duży problem użytkowy. Na zewnątrz najlepiej stosować twardy gres, natomiast płytki ceramiczne lub terakota są lepsze do wnętrz. Zatem jaki klej do płytek zewnętrznych będzie najlepszy i zapewni, że klejenie płytek na schodach będzie solidne i nie pojawią się ponownie odpadające płytki?

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów