Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – co wybrać?

Data utworzenia: 30 listopada 2015

budowa

ogrzewanie

Wybierając rodzaj ogrzewania warto wziąć pod uwagę nie tylko koszty, lecz również względy użytkowe. Zarówno standardowe grzejniki jak i ogrzewanie podłogowe mają swoje zalety i wady, w zależności od rodzaju pomieszczenia, jego wielkości oraz kwestii finansowych.

Większość inwestorów wybiera ogrzewanie podłogowe jedynie ze względów estetycznych, aby ograniczyć w domu ilość grzejników montowanych na ścianach. Nie zawsze jednak ma to uzasadnienie, gdyż wiele nowoczesnych grzejników, szczególnie aluminiowych, można bardzo ciekawie wkomponować w wystrój pomieszczenia. Niewątpliwie jednak podłogówka jest całkowicie niewidoczna dla domowników. W pewnych przypadkach warto jednak dobrze rozważyć co faktycznie bardziej się opłaci.

Podłoga drewniana na ogrzewaniu podłogowym

Panuje powszechna opinia, że ogrzewania podłogowego nie można stosować pod parkiety i panele podłogowe. Nie jest to do końca prawdą, a stwierdzenie to wynika przeważnie z niskiej jakości pierwszych paneli, które zaczęto układać na podłogówce.

Obecnie wielu producentów oferuje dobre jakościowo podłogi drewniane, które bez problemu można układać na ogrzewaniu podłogowym, bez obaw o uszkodzenie czy deformację podłogi. Ważne jest jednak przestrzeganie kilku zasad. Po pierwsze musi to być materiał odporny na duże wahania temperatur i na ogrzewanie podłogowe. Zaleca się tutaj montaż podłogi pływającej, która nie jest trwale klejona do posadzki betonowej, a więc ciepło z podłogówki nie jest bezpośrednio przekazywane na drewno.

Ważny jest również wybór odpowiedniego podkładu pod panele lub deski trójwarstwowe, często stosowane na ogrzewaniu podłogowym. Zalecamy w tym wypadku dobre jakościowo i możliwie grube podkłady z korka lub płyt XPS o grubości min. 5mm. Uchronią one podłogę przed zbyt dużymi temperaturami od podłogówki. Nie zalecamy stosowania na podłogówce najtańszych podkładów piankowych.

Decydując się na podłogówkę pod deskami należy bardzo dokładnie określić z instalatorem maksymalne temperatury w rurach grzewczych, aby temperatura podłogi nie przekroczyła maksymalnej, określonej przez producenta podłogi drewnianej. W przypadku płytek ceramicznych ma to mniejsze znaczenie, gdyż są one bardzo odporne na ogrzewanie podłogowe, podobnie jak popularnie stosowane kleje do ceramiki i gresu.

Ogrzewanie podłogowe nie sprawdzi się, jeśli na płytkach lub deskach ułożymy grube dywany. W takim wypadku lepiej pozostać przy grzejnikach montowanych na ścianach, które dużo efektywniej i szybciej ogrzeją pomieszczenie.

Jakie ogrzewanie w kuchni i łazience?

W kuchni i łazience najczęściej podłogę wykańczamy płytkami ceramicznymi lub gresowymi. Są to materiały dużo zimniejsze niż podłoga drewniana. Sterowanie ogrzewaniem w domu przeważnie ustawiamy tak, aby w nocy panowała temperatura niższa (ok. 17-19 stopni), a dopiero w ciągu dnia zwiększała się do 20-23 stopni. Często grzanie rozpoczyna się dopiero rano, gdy wstajemy. W tym wypadku ogrzewanie podłogowe pod płytkami sprawi, że już po kilkunastu minutach podłoga może być w miarę ciepła, co zapewni wysoki komfort korzystania z kuchni i łazienki.

Dodatkowo w pomieszczeniach tych przeważnie mamy ograniczoną powierzchnię i staramy się każdy metr kwadratowy wykorzystać możliwie najefektywniej – odpowiednio ustawiając szafki, półki, urządzenia sanitarne itp. Z tego względu zalecane jest pozbycie się dużych grzejników ściennych i zastąpienie ich niewidocznym ogrzewaniem podłogowym.

Planując ogrzewanie podłogowe należy jednak od razu przewidzieć, gdzie będą ustawione szafki kuchenne i urządzenia sanitarne – WC, kabina prysznicowa, wanna. Pod tymi elementami nie ma sensu układać podłogówki co pozwoli jednocześnie zmniejszyć całkowitą długość rur grzewczych w danym obiegu. Mniejsza długość rur to niższa wymagana temperatura grzania wody, a więc bezpośrednio mniejsze koszty ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe jest często stosowane w wielu domach, zastępując tradycyjne grzejniki ścienne. Co jednak wybrać – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki i kiedy robić ogrzewanie podłogowe w pokojach? Otóż podłogówka w kuchni i ogrzewanie podłogowe w łazience to doskonałe rozwiązanie użytkowe. Nie zawsze jednak sprawdzi się ogrzewanie podłogowe na podłodze drewnianej. Konieczne są dobre jakościowo panele pod ogrzewanie podłogowe lub wysokiej jakości deski pod ogrzewanie podłogowe, np. trójwarstwowe na podłodze pływającej. Jakie grzejniki do pokoju w stylu nowoczesnym?

Ogrzewanie w pokojach - podłogówka czy grzejniki?

Ogrzewanie podłogowe ma dwie podstawowe zalety. Po pierwsze jest niewidoczne i pozwala pozbyć się grzejników na ścianach, a po drugie stwarza korzystniejsze warunki temperaturowe w pokoju. W przypadku podłogówki pomieszczenie jest ogrzewane równomiernie, wyższa temperatura utrzymuje się na dole, w rejonie nóg, a niższa w rejonie głowy, co jest optymalne z punktu widzenia komfortu przebywania w pomieszczeniu. W przypadku grzejników najwyższa temperatura występuje tuż przy nim, a następnie gorące powietrze przemieszcza się ku górze.

Warunkiem sprawnego i efektywnego działania ogrzewania podłogowego jest zapewnienie możliwie dużej wolnej przestrzeni, która nie jest ograniczona od góry żadnymi elementami wpływającymi negatywnie na cyrkulację ogrzewanego powietrza.

W przypadku łazienki rozwiązaniem tego problemu jest po prostu brak rurek pod urządzeniami sanitarnymi. Sprawa nie jest taka oczywista w pokojach dziennych. W tym wypadku trudno jest od razu przemyśleć całe umeblowanie wszystkich pomieszczeń, aby racjonalnie rozłożyć ogrzewanie podłogowe.

Przy ogrzewaniu podłogowym meble nie powinny stać bezpośrednio na podłodze, lecz być od niej odsunięte na minimum 3-5cm, zapewniając w ten sposób prawidłowy obieg ciepłego powietrza. Również z uwagi na materiał meblowy nie jest wskazane zbyt mocne ich nagrzewanie, szczególnie w przypadku mebli z płyty z okleiną.

Podobny problem może dotyczyć również dużych łóżek, które czasami ustawione są bezpośrednio na podłodze i istotnie zaburzają cyrkulację powietrza.

W pokojach najczęściej podłogę chcemy wykończyć panelami lub deskami drewnianymi. Jeśli zdecydujemy się na podłogówkę to w niektórych wypadkach możemy być zmuszeni do zakupu nieco droższych desek i podkładów, co przełoży się na wyższe koszty wykończenia nowego domu. Warto wziąć ten aspekt pod uwagę już na etapie planowania kompleksowego budżetu na budowę i wykończenie budynku. Podłogówki nie ułożymy również pod większość parkietów klejonych do posadzki betonowej, zmuszeni więc będziemy wybrać podłogę pływającą.

Podsumowanie - ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

W tradycyjnym domu mieszkalnym zalecamy wykonywanie ogrzewania podłogowego wszędzie tam, gdzie na podłodze ułożone zostaną płytki ceramiczne lub gresowe (za wyjątkiem garażu, którego nie trzeba tak mocno ogrzewać). Pozwoli to szybko nagrzać podłogę i przez długi czas utrzymać temperaturę. Projektując rozmieszczenie rur grzewczych należy brać pod uwagę umeblowanie kuchni i wyposażenie łazienki oraz korytarzy. Pozwoli to racjonalnie obliczyć długość rur, co przełoży się na dużą efektywność grzania przy niższych kosztach budowy i eksploatacji.

Montowanie ogrzewania podłogowego w pokojach dziennych nie zawsze będzie racjonalne finansowo i użytkowo. W wielu przypadkach warto pozostać przy grzejnikach ściennych, o odpowiednio dobranych rozmiarach i mocy grzewczej, co pozwoli na większą swobodę w wyborze rodzaju podłogi i umeblowania pokoju.

Obecnie wielu producentów grzejników aluminiowych ma w swojej ofercie grzejniki dekoracyjne, o gładkich i dowolnie wybieranych kolorach powierzchni czołowej. Pozwala to ciekawie i estetycznie wkomponować je w pomieszczenie zarówno w budownictwie tradycyjnym jak i nowoczesnym.

Decydując się na ogrzewanie podłogowe należy brać pod uwagę większe koszty jego wykonania w odniesieniu zarówno do materiałów (rurki grzewcze, izolacje, grubsze wylewki) jak i droższej, bardziej pracochłonnej robocizny.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów