Pielęgnacja betonu – jak zabezpieczyć beton przed pękaniem?

Data utworzenia: 24 listopada 2015

budowa

fundamenty i piwnice

Właściwa pielęgnacja mieszanki betonowej po jej wylaniu zapewni wysoką wytrzymałość betonu i znacząco ograniczy spękania. Powstają one na skutek nieodpowiednich warunków cieplno-wilgotnościowych w betonie w czasie jego dojrzewania, choć czasami spękania mogą być przyczyną też złego składu mieszanki.

Jeśli jednak mieszanka betonowa została zaprojektowana i wyprodukowana poprawnie to najczęstszą przyczyną spękań jest właśnie brak lub niewłaściwie prowadzona pielęgnacja świeżej warstwy betonu.

Wiele osób prowadzi pielęgnację jedynie przez 1-2 dni, co szczególnie w okresie letnim jest stanowczo zbyt krótkim czasem. Istnieje kilka sposobów pielęgnacji betonu w zależności od warunków atmosferycznych, pory roku i powierzchni warstwy betonowej.

Dlaczego beton należy pielęgnować wodą?

W świeżej mieszance betonowej zachodzą różnego rodzaju procesy chemiczne, do których potrzebna jest duża ilość wody. Pielęgnacja betonu polega na utrzymywaniu jego górnej powierzchni w stanie wilgotnym. Umożliwia to wnikanie wody wewnątrz porów betonu i zapewnienie optymalnych warunków dla procesów hydratacji cementu.

Dużym błędem, jaki spotyka się na niektórych budowach, jest dodawanie zbyt dużej ilości wody podczas produkcji betonu w betoniarkach. Należy pamiętać o podstawowej zasadzie: mało wody do produkcji mieszanki i dużo wody do pielęgnacji. Większa ilość wody w czasie mieszania składników betonu doprowadzi do obniżenia jego wytrzymałości.

Pielęgnacja wodą pozwala również stworzyć warstwę chroniącą świeży beton przed wpływami atmosferycznymi. Przede wszystkim ważna jest ochrona przed promieniami słonecznymi i nadmiernie szybkim wysychaniem betonu (co prowadzi do jego spękania). Pielęgnacja chroni również beton przed niskimi temperaturami w okresie jesienno-zimowym i silnym wiatrem.

Pielęgnacja betonu latem

Okres wiosenno-letni to najlepszy czas na wykonywanie prac betoniarskich na budowie. W normalnych warunkach wiosennych często wystarczy pielęgnacja poprzez polewanie wodą 1-2 razy dziennie.

Jeśli jednak mamy do czynienia z temperaturami powyżej 25 stopni Celsjusza, to należy zadbać o większą ochronę betonu. Można wykonywać częściej polewanie, np. 3-4 razy w ciągu dnia lub stosować specjalne maty i folie ochronne. Alternatywnym rozwiązaniem jest rozłożenie na powierzchni betonu warstwy piasku o grubości ok.. 5cm i polewanie go wodą. Piasek ochroni beton przed szybkim odparowaniem wody i nawet przy wysokich temperaturach pozwoli na polewanie jedynie 1-2 razy w ciągu dnia.

Pielęgnację betonu wodą rozpoczynamy po upływie 12 godzin od rozłożenia mieszanki. Po tym czasie beton uzyska już wstępną wytrzymałość umożliwiającą poruszanie się po nim – choć w miarę możliwościzaleca się ograniczyć obciążanie betonu przez pierwsze 24 godziny, aby nie dochodziło do miejscowych zagłębień.Pielęgnacja betonu to ważny etap budowy. Dobre rezultaty daje polewanie betonu wodą, ważne jednak jak polewać beton aby go nie uszkodzić w pierwszych fazach twardnienia. Omawiamy ile dni polewać beton i jak pielęgnować beton po wylaniu. Po co beton polewa się wodą? Otóż pielęgnacja betonu piaskiem, wodą lub poprzez folie do ochrony betonu istotnie redukuje spękania na betonie po rozłożeniu świeżej mieszanki.

Pielęgnacja betonu jesienią i w zimie

W okresie jesiennym rzadko występują temperatury ujemne, a więc wystarczą typowe zabiegi pielęgnacyjne wodą. Jeśli jednak występują częste opady deszczu to skutecznie zapewnią one odpowiednią ilość wody na powierzchni betonu.

W czasie późnej jesieni i zimy występują dni lub noce z temperaturami poniżej zera. Dla świeżego betonu jest to niekorzystne zjawisko, gdyż woda wnikająca w pory betonu będzie zamarzać. Beton nie jest jeszcze na tyle wytrzymały, aby skutecznie oprzeć się zwiększającej się objętości zamarzającej wody. Brak dodatkowej ochrony betonu w zimie może prowadzić do jego spękania i miejscowych wykruszeń.

Stwardniały wstępnie beton (po upływie 8-12h) należy zabezpieczyć plandekami, piaskiem, płytami styropianowymi lub wełną mineralną. Obowiązkowo należy również zadbać, aby rozłożone zabezpieczenia nie zostały zdmuchnięte przez silniejszy wiatr. Folie i maty można miejscowo obciążać cegłami lub innymi cięższymi przedmiotami.

W przypadku betonowania w okresie jesienno-zimowym należy również zadbać o nieco lepszą mieszankę betonową. Zaleca się możliwie obniżyć współczynnik wodno-cementowy (zminimalizować ilość wody zarobowej). Można również stosować specjalne cementy do prac zimowych, które charakteryzują się wysokim ciepłem hydratacji oraz dodawać inne dodatki i domieszki przeciwmrozowe, działające w pierwszej fazie twardnienia betonu.

Po co beton polewa się wodą? Otóż pielęgnacja betonu piaskiem, wodą lub poprzez folie do ochrony betonu istotnie redukuje spękania na betonie po rozłożeniu świeżej mieszanki.

Jak polewać beton wodą?

Choć wydaje się to oczywiste, to nie zawsze właściwie wykonujemy pielęgnację świeżego betonu wodą.

Podstawową kwestią jest to, aby beton zraszać, a nie polewać silnym strumieniem z węża. Zbyt silny strumień wody na świeżej mieszance może prowadzić do wymywania mieszanki, która nie zdążyła jeszcze stwardnieć. W konsekwencji otrzymamy warstwę z licznymi wgłębieniami, które trzeba będzie wykańczać masami betonowymi.

W przypadku rozłożenia na betonie piasku, należy go zraszać z dużą ostrożnością, aby nie wymywać piasku, który pozwala na dłuższy czas zachować beton w stanie wilgotnym.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów