Prawidłowe wykonanie wylewki samopoziomującej

Data utworzenia: 4 października 2015

remont i wykończenie

podłogi

Omawiamy krok po kroku jak samodzielnie przygotować masę i wykonać wylewkę samopoziomującą. Odpowiednio przygotowana zaprawa pozwala wykonywać wylewki o grubości od 1 do nawet 15mm. Technologia mas samopoziomujących doskonale sprawdza się w pracach remontowych.

Wykonanie wylewki samopoziomującej nie jest skomplikowane lecz wymaga przestrzegania określonej kolejności wszystkich prac. Należy jednak rozróżnić wylewki podłogowe od samopoziomujących wylewek wyrównujących. W przypadku wykonywania warstw podłogowych o większej grubości konieczne jest m.in. dodatkowe stosowanie dylatacji krawędziowych.

Przygotowanie podłoża pod wylewkę samopoziomującą

Podłoże pod masy samopoziomujące musi być bardzo dokładnie przygotowane, gdyż od tego zależy m.in. trwałość wykonanej wylewki.

Dobre podłoże pod wylewkę samopoziomującą odznacza się równą powierzchnią, bez większych wgłębień czy wybrzuszeń (przekraczających dopuszczalną grubość układanej masy) oraz musi być suche i czyste.

Dobrze, jeśli podłoże jest lekko szorstkie gdyż zwiększy to przyczepność rozkładanej masy do istniejącej posadzki.

Przed rozpoczęciem rozkładania masy samopoziomującej obowiązkowo należy dokładnie oczyścić całe podłoże ze wszelkich zabrudzeń, pyłów, tłuszczów itp. W miejscach tłustych czy zbyt mocno zapylonych może dojść do całkowitej utraty związania nowej wylewki z istniejącą posadzką.

Po oczyszczeniu posadzki należy ją zagruntować. Stosuje się w tym celu środki zwiększające przyczepność nowej masy do posadzki. Ponadto gruntowanie ma również na celu wyrównanie chłonności podkładu pod wylewkę. Pozwoli to uchronić nową masę przed nadmiernie szybkim wysychaniem na skutek wchłaniania wilgoci przed posadzkę betonową. Zbyt szybkie procesy wysychania masy prowadzą do jej przedwczesnego pękania i osłabienia.

Wylewka cementowa czy gipsowa (anhydrytowa)?

Najpopularniejsze są wylewki samopoziomujące cementowe oraz gipsowe, nazywane często anhydrytowymi. Należy dobrze przeanalizować warunki w danym pomieszczeniu przed wyborem rodzaju wylewki.

W przypadku pomieszczeń wilgotnych czy powierzchni zewnętrznych (narażonych na działanie mrozu) zalecamy stosowanie wylewek cementowych. Są one znacznie bardziej odporne na działanie wilgoci lecz jednocześnie charakteryzują się dużą wrażliwością na działanie wysokich temperatur.

Z tego względu nie zalecamy stosowania standardowych wylewek cementowych w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Wyjątek stanowią wylewki cementowe z dodatkami zwiększającymi ich elastyczność.

Wylewki gipsowe (anhydrytowe) są nieco słabsze od mas cementowych lecz jednocześnie są odporne na podwyższoną temperaturę, a tym samym na ogrzewanie podłogowe. Niestety cechują się również wrażliwością na wilgoć.

W pomieszczeniach mieszkalnych (sypialnie, salon, gabinet itp.) można z powodzeniem stosować wylewki anhydrytowe (gipsowe). W pomieszczeniach mokrych (łazienka, garaż, kuchnia) lepsze będą wylewki cementowe. Jeśli jednak w pomieszczeniu o zwiększonej wilgotności występuje również ogrzewanie podłogowe to radzimy zakupić nieco droższe wylewki cementowe z dodatkami uelastyczniającymi. Na powierzchniach zewnętrznych nie zaleca się stosowania mas anhydrytowych lecz dobrej jakości masy cementowe, które obowiązkowo muszą być masami mrozoodpornymi.

Wylewka samopoziomująca pozwala wyrównać posadzkę przed jej wykończeniem drewnem czy płytkami. Najczęściej jest to wylewka cementowa lub wylewka gipsowa (czyli tzw. wylewka anhydrytowa). Co lepsze – wylewka cementowa czy gipsowa?

Rozkładanie masy samopoziomującej

Masę do wykonania wylewki samopoziomującej w formie suchej rozrabia się z wodą w odpowiednich proporcjach tak, aby mieszanka miała konsystencję płynną lecz nie zbyt wodnistą.

Jeśli dodamy za dużo wody to gotowa wylewka będzie miała znacznie mniejszą wytrzymałość od podawanej przez producenta i z czasem może popękać. Najlepiej dolewać wodę w mniejszych ilościach aż do ostatecznego otrzymania pożądanej konsystencji masy. Po rozrobieniu 5-6 wiader wylewki będziemy już wiedzieli ile dokładnie wody należy dodać.

Rozrabianie suchej masy kupowanej w workach ułatwia wcześniejsze wlanie do wiadra niewielkiej ilości wody, a dopiero później wsypywanie stopniowo suchej mieszanki. Jeśli od razu zapełnimy wiadro suchą masą i będziemy chcieli dolać od razu odmierzoną ilość wody to mieszanie takiej zaprawy przysporzy nam dużych problemów. Jest to ważne szczególnie jeśli nie posiadamy elektrycznego mieszadła o dużej mocy.

Należy jednak ostrożnie używać elektrycznych mieszadeł gdyż zbyt szybkie mieszanie suchej masy z wodą może prowadzić do spienienia mieszanki. W konsekwencji uwidoczni się to na wykonanej wylewce w postaci niewielkich kraterów powietrznych. Jeśli jest ich dużo to mogą istotnie zmniejszyć wytrzymałość wykonanej wylewki.Doradzamy co wybrać w zależności od warunków w danym pomieszczeniu – wylewka cementowa czy anhydrytowa. Omawiamy jak zrobić wylewkę cementową. Krok po kroku samodzielne wykonanie wylewki samopoziomującej w domu i mieszkaniu.Z problemem tym można sobie poradzić poprzez zabiegi odpowietrzania mieszanki. Polega to na przejazdach specjalnym wałkiem z kolcami po rozłożonej masie.

Wylewkę rozpoczynamy rozprowadzać po posadzce od ścian najbardziej oddalonych od wejścia do pomieszczenia. Do rozkładania masy można stosować wiadra, kuwety budowlane lub agregaty (przy dużych powierzchniach). Rozlaną na podłożu masę rozprowadzamy specjalnymi pacami lub listwami zgarniającymi.

Należy pilnować minimalnej i maksymalnej grubości wylewki podawanej przez producenta. Zbyt cienka warstwa może mieć za małą wytrzymałość i popęka jeszcze przy wysychaniu. Z kolei w wylewkach nadmiernie grubych może dochodzić do wewnętrznego zjawiska pęcznienia mieszanki co również skutkować będzie jej spękaniem.

Warto w pomieszczeniu na ścianach zaznaczyć co 1-2 metry docelowy poziom wylewki. Ułatwi to bieżącą kontrolę je grubości i pozwoli w miarę szybko zebrać nadmiar masy lub dolać brakującą ilość.

Należy pamiętać, że z wylewek samopoziomujących, zgodnie zresztą z ich nazwą, nie da się (lub jest to bardzo utrudnione) wykonać spadków podłogi. Problem ten może występować m.in. w garażach czy pralniach, gdzie czasami w podłodze zlokalizowane są wpusty odwadniające. W takiej sytuacji należy ograniczyć się do wykonania standardowych wylewek betonowych (posadzkowych) na których powinny od razu zostać wykonane spadki. Docelowe precyzyjne profilowanie podłogi należy już wykonać na warstwie wykończeniowej, czyli np. przy układaniu płytek gresowych.

Należy ograniczyć duże wahania temperatur w okresie wysychania wylewek samopoziomujących. Szczególnie niebezpieczne jest zbyt szybkie wysychanie masy, prowadzące do jej spękania.

W ciepłe dni letnie warto gotową wylewkę co najmniej raz dziennie zrosić wodą. Wpłynie to pozytywnie na procesy zachodzące w rozłożonej masie w czasie jej wysychania i znacznie ograniczy spękania wylewki. Zabiegi takie zalecamy wykonywać przez ok. 10 dni.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów