Schody prefabrykowane czy wylewane na budowie?

Data utworzenia: 27 lipca 2015

remont i wykończenie

schody

Większość inwestorów decyduje się na tradycyjne schody betonowe wylewane bezpośrednio na budowie. Jest to jednak rozwiązanie dość pracochłonne i wymagające dużej dokładności. Warto zatem rozważyć alternatywne rozwiązanie w postaci gotowych schodów prefabrykowanych dostarczanych na budowę.

Jeśli mamy schody proste, ewentualnie ze spocznikiem, to dobra ekipa 2-3 osobowa jest w stanie dokładnie wykonać taką konstrukcję. Problem zaczyna się jednak, gdy architekt przewidział w naszym domu schody o skomplikowanym kształcie - zabiegowe, ze zmienną szerokością stopni itp.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzą technologie prefabrykacji, czyli wykonywania schodów po za budową i dostarczenie gotowego wyrobu, który bardzo szybko można zamontować i obciążać.

Dokładność wykonania schodów betonowych

Schody wewnętrzne są ważnym elementem wykończenia domu. Z tego względu często obudowywane są później drogimi elementami drewnianymi – stopnice, podstopnice, barierki.

Ważne, aby beton został bardzo precyzyjnie wyszalowany i wylany na budowie. Wszelkie nierówności czy zmiany wysokości stopnic sprawią problemy przy ich wykończeniu drewnem.

Z tego względu wykonanie schodów betonowych warto zlecić doświadczonej i zaufanej ekipie, która potrafi odpowiednio je wyszalować i ułożyć zbrojenie, jakie jest wymagane w projekcie budowlanym. Niestety praktyka pokazuje, że większość fachowców wykonujących schody betonowe nie przykłada się należycie do tego zadania. W konsekwencji kończy się to dużymi odchyleniami wymiarów w stosunku do projektu i nierzadko różną wysokością kolejnych stopni.

Aby uniknąć takich problemów warto rozważyć zakup schodów prefabrykowanych. Posiadają one odpowiednie zbrojenie i co najważniejsze mają bardzo dokładne wymiary oraz zalane są jednorodną mieszanką betonową.

W przypadku schodów prefabrykowanych ważne jest bardzo dokładne zdjęcie rzeczywistych wymiarów na budowie i przekazanie ich producentowi. Nie należy tutaj polegać wyłącznie na wymiarach z projektu domu, gdyż w praktyce na każdej budowie występują mniejsze lub większe błędy i odchylenia od projektu. Przy schodach wylewanych na budowie błędy te można zniwelować na etapie szalowania, natomiast przy schodach prefabrykowanych wszelkie późniejsze zmiany mogą być trudne do wykonania i pracochłonne.

Ile trwa wykonanie schodów na budowie, a ile prefabrykowanych?

Panuje powszechna opinia, że elementy prefabrykowane istotnie skracają czas budowy gdyż ich montaż zajmuje często zaledwie kilka godzin. Należy jednak wziąć pod uwagę również czas potrzebny na przygotowanie gotowych prefabrykatów.

Szalowanie, układanie zbrojenia i zalewanie betonem schodów na budowie trwa przeważnie od 5 do 10 dni, w zależności od stopnia skomplikowania schodów. Do tego należy doliczyć czas wiązania betonu. Po zalaniu betonem schody można zacząć obciążać dopiero po ok. 3 - 4 tygodniach, w zależności od temperatury i wilgotności w budynku.

Schody prefabrykowane montuje się przy pomocy dźwigu, co trwa przeważnie od 2 do 5 godzin. Schody takie nie wymagają 3 lub 4-tygodniowego okresu wiązania betonu, lecz ich produkcja trwa zwykle ok. 2 tygodni.

Ostatecznie schody prefabrykowane pozwalają nieco skrócić czas ich wykonania, lecz i tak należy się liczyć z tym, że od zlecenia produkcji do ich montażu minie ok. trzech tygodni.

Schody betonowe wewnętrzne najczęściej wykonuje się jako schody żelbetowe. Zbrojenie schodów zwiększa ich wytrzymałość. Ważne jest dokładne szalowanie schodów. Co jest lepsze, schody wylewane czyli schody na budowie czy też może schody prefabrykowane (gotowe schody). Montaż schodów prefabrykowanych jest szybszy niż betonowanie schodów szalowanych na budowie.

Cena schodów wylewanych na budowie i prefabrykowanych

Średnia cena wykonania jednego stopnia prostych schodów betonowych to ok. 100-130zł. Cena ta dotyczy zarówno schodów wylewanych na budowie jak i prefabrykowanych.

Schody można zalewać betonem produkowanym na budowie lub wylewanym z wykorzystaniem pompy. W drugim rozwiązaniu dochodzi koszt pompy, której średnia cena to ok. 200-300zł/h. Do tego niektóre firmy doliczają również opłatę za dojazd pompy ok. 150zł.

Przy prostej geometrii schodów zamówienie gotowego wyrobu prefabrykowanego będzie rozwiązaniem droższym. Wynika to z faktu, że dojdzie nam koszt transportu prefabrykatu (ok. 500-800zł) oraz konieczność zamówienia dźwigu (średnio 200-250zł/h).

Jeśli jednak projekt przewiduje schody o skomplikowanej geometrii to różnica w cenie będzie znacznie mniejsza, gdyż ekipy budowlane często liczą sobie nawet 2-3 razy więcej za szalowanie i zbrojenie tego typu konstrukcji. Przy prefabrykacji różnice w cenie nie są już tak duże, choć nadal dochodzi nam transport i koszt dźwigu.

Niektórzy producenci uwzględniają również w wycenach wykonanie projektu schodów prefabrykowanych – często ok. 200-400zł, w zależności od skomplikowania schodów.

Koszt typowych prostych schodów betonowych wylewanych na budowie to ok. 2000zł, natomiast koszt takich schodów prefabrykowanych (z montażem) to 2500zł+transport i dźwig.

Decydując się na schody wylewane na budowie warto przede wszystkim dobrze wybrać doświadczoną i sprawdzoną ekipę budowlaną, która wykona prace dokładnie i bardzo precyzyjnie.To ile kosztują schody betonowe zależy od ich skomplikowania. Analizujemy ile kosztują schody żelbetowe na budowie i prefabrykowane. Cena schodów betonowych przeważnie wynosi ok. 100-130zł za stopień, przy prostych i typowych konstrukcjach.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów