Umywalka podwieszana montowana na stelażu

Data utworzenia: 16 marca 2015

remont i wykończenie

wnętrza

Umywalka podwieszana do ściany nadaje łazience nowoczesny i estetyczny wygląd, przez co obecnie co raz częściej inwestorzy decydują się właśnie na takie rozwiązanie. Omawiamy popularne rozwiązanie ze stelażem przykręcanym do ściany, do którego montowana jest umywalka.

Umywalka stanowi dość duży ciężar dla konstrukcji ściany, dlatego nie należy jej montować bezpośrednio do ściany działowej bez postumentu lub stelaża. Gotowy stelaż bez problemu zakupimy w większości marketów i sklepów budowlanych. Posiada on odpowiednie śruby mocujące do ściany i elementy ułatwiające przymocowanie umywalki wraz z przewodami doprowadzającymi zimną i ciepłą wodę oraz odpływ.

Stelaż taki bez problemu możemy efektownie obudować i wykończyć płytkami ceramicznymi czy mozaiką.

Montaż stelaża instalacyjnego

Zasada montażu stelaża instalacyjnego umywalki jest analogiczna jak stelaża pod toaletę podwieszaną. Gotowy stelaż należy ustawić na wypoziomowanej posadzce betonowej i przymocować do ściany dostarczonymi przez producenta śrubami mocującymi. Śruby te umożliwiają precyzyjne odsunięcie stelaża od powierzchni ściany.

Jest to istotne, bowiem stelaż możemy montować na dwa sposoby. Możemy go maksymalnie zbliżyć do ściany i zabudowę wykonać na całej ścianie od podłogi aż po sufit. Drugim rozwiązaniem, często praktycznym w mniejszych łazienkach, jest wykonanie małej półki na wysokości stelaża (np. na przedmioty często używane w łazience). W tym rozwiązaniu, ze względów praktycznych, zaleca się, aby głębokość półki wynosiła nie mniej niż 10-15cm. Półka węższa niż 10cm nie będzie praktyczna.

Stelaż mocuje się przede wszystkim do ściany, a dodatkowo można go przymocować również do podłogi.

Ważne, aby przy montowaniu stelaża pamiętać o doprowadzeniu wszystkich przewodów sanitarnych: wody zimnej i ciepłej oraz odpływu.

Zawsze należy odpowiednio dobrać kołki mocujące do rodzaju ściany (o średnicy dostosowanej do śrub montażowych). W przypadku ścian działowych lub nośnych (na której montowana będzie umywalka) wykonanych z pustaków ceramicznych konieczne jest wbudowanie specjalnych kołków dedykowanych do pustaków. Tradycyjne kołki mogą nie zapewnić stabilnego montażu, ze względu na pustki występujące w pustakach ceramicznych.Podobnie obudowa umywalki podwieszanej może być wykonana samodzielnie. Stelaż pod umywalkę zakupimy w większości marketów budowlanych. Ale jak zamontować umywalkę podwieszaną oraz jak powinna być wykonana obudowa stelaża płytami gipsowo-kartonowymi?

Zabudowa stelaża i montaż umywalki podwieszanej

Zabudowę stelaża wykonujemy podobnie jak inne typowe zabudowy łazienkowe. Możemy wykorzystać w tym celu płyty gipsowo-kartonowe (obowiązkowo „zielone” płyty impregnowane GKBI), płyty cementowe lub płyty budowlane z poliestru ekstrudowanego.

W przypadku obudowy samego stelaża pod umywalkę w zupełności wystarczą najtańsze tzw. „zielone” płyty gipsowo-kartonowe. Należy jednak pamiętać, aby zabudowę wykonać z dwóch warstw płyt g-k, gdyż zabudowa taka pracuje pod wpływem nacisków i obciążenia umywalki. Przy obudowie pojedynczymi płytami g-k, w krótkim czasie może dojść do odpadania okładziny ceramicznej (na skutek odspojenia się tektury od rdzenia gipsowego płyty).

Płyty gipsowe przykręca się typowymi wkrętami do metalu. Należy pilnować, aby wkręty mocujące drugą warstwę płyt były odsunięte od „pierwszych” o ok. 10-15cm.

Kolejnym bardzo ważnym etapem jest wykonanie dobrej jakościowo i szczelnej izolacji przeciwwilgociowej (pamiętajmy, że płyty GKBI mają zwiększoną odporność na wilgoć ale nie są to płyty całkowicie wodoodporne!).

Umywalka podwieszana to ciekawy i efektywny sposób aranżacji łazienki. Wymagany jest jednak odpowiedni stelaż instalacyjny. Umywalka na stelażu to tradycyjna zabudowa łazienkowa. Zabudowa stelaża może być wykonana m.in. z płyt gipsowych. Montaż stelaża pod umywalkę nie jest trudny. Podobnie obudowa umywalki podwieszanej może być wykonana samodzielnie. Stelaż pod umywalkę zakupimy w większości marketów budowlanych. Ale jak zamontować umywalkę podwieszaną oraz jak powinna być wykonana obudowa stelaża płytami gipsowo-kartonowymi?Izolację przeciwwilgociową warto wykonać z gęstej folii w płynie lub specjalnych mas uszczelniających. Warstwę izolacji warto nanosić dwukrotnie (po wyschnięciu pierwszej warstwy). Na krawędziach należy wkleić specjalne taśmy uszczelniające (obowiązkowo na styku płyty i ściany oraz płyty i podłogi).

Umywalkę montuje się na fabryczne śruby montażowe, stosując specjalną podkładkę pomiędzy umywalką na okładziną ceramiczną. Podkładka ta zapewni ochronę w przypadku niewielkich ruchów umywalki (np. przy jej obciążaniu w czasie użytkowania). Przy braku tej elastycznej warstwy ochronnej (jaką gwarantuje przekładka) może dojść do uszkodzenia zarówno umywalki jak i płytek ceramicznych. Bezpośrednio przy ścianie warto zastosować uszczelnienie silikonowe, co dodatkowo zwiększy stabilność montażu umywalki (silikon podziała tutaj jednocześnie jako izolacja oraz klej).

Ostatnim etapem jest wykonanie wszystkich podłączeń sanitarnych i montaż baterii umywalkowej.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów