Żarówki LED – niższe rachunki i mocne światło

Data utworzenia: 7 czerwca 2016

remont i wykończenie

inne

Obecnie coraz częściej tradycyjne żarówki odchodzą w niepamięć, a ich miejsce zajmują nowoczesne lampy LED. Jeszcze nie tak dawno temu żarówki LED były bardzo drogie, lecz dziś gdy ich ceny spadły są coraz powszechniej stosowane w domach już nie tylko jako oświetlenie dekoracyjne.

Lampy LED zbudowane są z bardzo małych diod elektroluminescencyjnych, które umieszcza się w specjalnej oprawie pozwalającej zamontować je tam, gdzie wcześniej montowano żarówki tradycyjne.

Czym jednak kierować się przy wyborze oświetlenia LED do domu?

Moc żarówek czy ilość lumenów?

Do tej pory wiele osób przyzwyczaiło się do kupowania żarówek kierując się wyłącznie ich mocą. Pozwala to, w przypadku żarówek tradycyjnych orientacyjnie określić jaką w danych wypadkach potrzebujemy: 40W, 60W a może mocną żarówkę stuwatową. W przypadku lamp LED sytuacja wygląda nieco inaczej.

Żarówki LED stosowane w domach przeważnie pobierają nie więcej niż 10-15W. Tradycyjne żarówki o takiej mocy świecą zbyt słabo aby mogły być wykorzystane do oświetlenia jakiegokolwiek pomieszczenia.

Wybierając lampy LED należy kierować się ilością emitowanego światła, która wyrażana jest w lumenach. W tabeli poniżej zestawiono orientacyjne porównanie, którym można kierować się przy zakupie żarówek LED. Zestawiono w niej moc tradycyjnych żarówek oraz odpowiadającą im ilość lumentów. Wybierając żarówki LEW należy kierować się przede wszystkim właśnie tą wartością, czyli lumenami gdyż moc żarówek LED nie jest bezpośrednio powiązana z mocą żarówek tradycyjnych.

Żarówki LED to realna oszczędność na oświetleniu domu. Tradycyjne żarówki energooszczędne pobierają przeważnie 5-10 razy więcej mocy. Zatem czy ledy się opłacają i ile kosztuje oświetlenie led? Doradzamy jak kupować żarówki led, w tym omawiamy jaka barwa światła jest zalecana do różnych pomieszczeń. Jaka moc żarówek led będzie odpowiednia? Zakup oświetlenia ledowego wymaga zmiany sposobu myślenia i odejścia od wybierania żarówek wyłącznie po ich mocy.

Barwa światła

Obok ilości emitowanego światła wyrażanej w lumenach należy zwracać także uwagę na barwę światła, którą wyraża się w Kelvinach. Ma to duże znaczenie, gdyż barwę dobiera się w zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia.

Im wyższa wartość barwy światła tym jest ono bardziej zimne. Żarówki tradycyjne często miały barwę światła na poziomie 2500-2700K, a więc jest to barwa ciepła. Z kolei lampy LED rzadko mają tak niskie wartości barwy światła, a większość z nich zaczyna się od 3000K.

Do zimniejszej barwy trzeba się przyzwyczaić, co wielu osobom sprawia pewien kłopot szczególnie w początkowym okresie po wymianie rodzaju oświetlenia.

W pomieszczeniach dziennych jak salony, sypialnie, przedpokoje czy korytarze zaleca się montować oświetlenie o barwie na poziomie 2700-3500K, natomiast zimniejsze barwy (4000-4500K) można zamontować w kuchni, łazience, biurze itp.

W warunkach domowych lepiej unikać barwy zimnej powyżej 4500K, która jest zarezerwowana raczej dla takich pomieszczeń jak magazyny, centra handlowe, hale produkcyjne itp. więc nie do pomieszczeń mieszkalnych.

Przegrzewanie się opraw żarówek

Tradycyjne żarówki nagrzewały się one bardzo mocno już po 1-2 godzinach pracy. Konsekwencją tego było często nadmierne przegrzewanie się i wypalanie plam w oprawach lamp od strony wewnętrznej. W przypadku lamp LED problem ten nie występuje gdyż nagrzewają się znacznie słabiej.

Ma to szczególne znaczenie w przypadku lamp z elementów plastikowych, do których producenci pozwalają montować żarówki o mocy nie większej nić 25 lub 40W. Tak słabe oświetlenie nie zawsze jest dobre, szczególnie w większych pomieszczeniach, dlatego przejście na żarówki LED pozwoli istotnie zwiększyć ilość emitowanego światła bez ryzyka przegrzewania oprawy.

Energooszczędność lamp LED

Wymiana oświetlenia na LED jest pewnym wydatkiem, gdyż żarówki takie nadal są droższe od żarówek tradycyjnych. Warto jednak rozważyć taki zakup gdyż pozwoli to na uzyskanie efektywnych oszczędności w bieżących rachunkach za energię elektryczną.

Dla przykładu można podać typowy salon domowy, w których znajdują się przeważnie dwa źródła światła głównego o łącznej mocy ok. 200-300W oraz dodatkowe kinkiety o mocy ok. 40-60W, co daje nam całkowitą moc żarówek tradycyjnych na poziomie ok. 400-500W.

Po zastosowaniu lamp LED o analogicznej ilości emitowanego światła w lumenach możemy zamontować żarówki o całkowitej mocy ok. 50W, a więc dziesięciokrotnie mniejszej.

Taki sposób wyliczenia oszczędności podaje także wielu producentów i dystrybutorów oświetlenia LED. Należy jednak brać pod uwagę nieco dokładniejszą analizę. W praktyce bowiem sam koszt zużycia energii w kWh to tylko część kosztów widniejących na rachunkach. Do tego należy doliczyć opłaty stałe, które mogą być niezależne od ilości pobieranej energii. Dodatkowo trzeba pamiętać, że oświetlenie to tylko jeden ze składników zużycia energii. Po za oświetleniem mamy przecież inne urządzenia jak telewizor, lodówka, komputery itp.

W praktyce wymiana oświetlenia na lampy typu LED pozwala zredukować wysokość rachunków za energię elektryczną o ok. 10-25% w sezonie letnim (gdy oświetlenie jest włączane przez krótki czas) do ok. 30% w sezonie zimowym i jesiennym. Oczywiście wszystko zależy także od tego ile czasu przebywamy w domu w ciągu dnia i wieczorem, dlatego nie da się jednoznacznie wskazać oszczędności, które byłyby jednakowe w każdym przypadku.

Nie mniej jednak na pewno przejście na lampy LED da pewnie oszczędności, a po za tym żarówki LED mają dłuższą trwałość niż oświetlenie tradycyjne.

Na koniec pamiętajmy, aby kupując lampy LED zawsze patrzeć na ilość lumenów i barwę światła, a nie na pobieraną przez nie moc. Należy odzwyczaić się od dotychczasowego sposobu myślenia podczas zakupu żarówek, w którym odnosiliśmy się wyłącznie do mocy w Watach.

Należy jeszcze obalić pewien często powtarzany mit, że lampy LED są wrażliwe na częste włączanie i wyłącznie. Problem ten występował w niektórych żarówkach energooszczędnych gdzie duża moc była pobierana na ich włączenie, dlatego wiele osób wolało przez długi czas pozostawić światło włączone niż co chwilę zapalać i gasić.

Lampy LED można stosować w pomieszczeniach, w których często zapalamy i gasimy światło gdyż mają one dużą liczbę cykli włączenia, znacznie większą od tradycyjnych żarówek energooszczędnych. Pobierają one jednak bardzo małą ilość mocy, więc w wielu przypadkach nie warto zbyt często ich zapalać i gasić gdyż nie przyniesie nam to realnych oszczędności.Żarówki LED to realna oszczędność na oświetleniu domu. Tradycyjne żarówki energooszczędne pobierają przeważnie 5-10 razy więcej mocy. Zatem czy ledy się opłacają i ile kosztuje oświetlenie led? Doradzamy jak kupować żarówki led, w tym omawiamy jaka barwa światła jest zalecana do różnych pomieszczeń. Jaka moc żarówek led będzie odpowiednia? Zakup oświetlenia ledowego wymaga zmiany sposobu myślenia i odejścia od wybierania żarówek wyłącznie po ich mocy.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów