Nadmorska estetyka, czyli skąd pochodzi styl Hampton
Narodziny stylu Hampton (Hamptons) miały miejsce w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam zamożni mieszkańcy Nowego Jorku szukali idealnej destynacji na weekendowe wypady za miasto. Ich wybór padł na miejscowość Hamptons, która czarowała bliskością plaż i wody.
Nic więc dziwnego, że w tej nadmorskiej miejscowości bardzo szybko zaczęto stawiać luksusowe wille, których wystrój przypominał nowojorskie apartamenty — pełne wygodnego wyposażenia, z błyszczącymi dodatkami i symetrycznie rozmieszczonymi meblami. Styl Hampton wziął je sobie na wzór i wytworzył w weekendowych domach atmosferę wiecznych wakacji.
Wnętrza w stylu Hampton postaw na relaksujące kolory i wzory!
Tworzenie klimatu letniego relaksu warto zacząć od odpowiedniej kolorystyki. Na jakie barwy trzeba postawić? Bazę dla innych kolorów stanowi nieskazitelna biel, która pojawia się często w formie pomalowanej boazerii lub licznych sztukaterii. Na jej tle w bardzo dekoracyjny sposób będą uwidaczniać się różne odcienie niebieskiego (od błękitu do granatu) oraz subtelne piaskowe beże wraz z kroplą koralowej czerwieni. Woda, niebo i piasek w pełnej krasie. Zasada doboru kolorów dotyczy przede wszystkim materiałów wykończeniowych: tapet, wykładziny, dywanów, farb ściennych i sufitowych, ale także tapicerek.
Kolejnym krokiem jest wprowadzenie pasujących wzorów. Z jednej strony nawiązują one do nowojorskich apartamentów (motywy geometryczne, arabeska i marokańska koniczyna), a z drugiej odwołują się do morskiego dziedzictwa (ryby, dwukolorowe pasy, latarnie morskie, koralowce, muszle czy rozgwiazdy).
Styl Hampton aranżacje. Jakie meble wybrać?
Styl Hampton ma podwójny charakter, a ten podział dotyczy też mebli.
-
W pokojach stylizowanych na nadmorskie powinny się znaleźć elementy wyposażenia wykonane z naturalnych materiałów: rattanu, wikliny, trawy morskiej. Mamy tu na myśli wyplatane stoliki kawowe, klosze łazienkowych lamp wiszących lub ażurowe wypełnienia frontów szafek kuchennych. Elementy te zapewniają niezbędną dozę natury w pomieszczeniach.
-
Równie ważne jest to, aby w mieszkaniu zagościły meble glamour — o finezyjnych kształtach, z jasnego bądź pobielanego drewna, tapicerowane. Dla przykładu: biało-niebieski fotel w stylu Hampton będzie miał tapicerowane szerokie siedzisko w dwukolorowe pasy i wygięte nóżki. Nie można zapomnieć o eleganckim oświetleniu rodem z przestronnych mieszkań w nowojorskich apartamentowcach, czyli żyrandolu z kryształkami. Szykowności dodadzą też inne lampy w stylu Hampton — stołowe, o chromowanych bądź szklanych podstawach i kloszami z tkaniny. Innym charakterystycznym meblem jest kredens — koniecznie ze szprosami.
Połączenie estetyki glamour z morskimi wpływami owocuje zróżnicowanym, a przez to ciekawym wnętrzem. Możemy je śmiało nazwać plażowym domkiem w wersji premium.
Luksus nad morzem, czyli dodatki w stylu Hampton
Pierwszą grupą dodatków w stylu Hampton są na pewno tekstylia. Urokliwe wnętrza będą pełne miękkich poduch, zasłon, kocy, narzut i dywanów, które dodają im przytulności. Z kolei obrazy w stylu Hampton mają podkreślać morski charakter mieszkania. Znajdziemy na nich zarówno różne wizerunki morza, ujęcia plaży, statków czy oceanicznych stworzeń, jak i zdjęcia najsłynniejszych latarni morskich świata. Aranżując pomieszczenia w tym eleganckim stylu, nie można zapomnieć o biało-niebieskich przedmiotach — akcentach kolorystycznych rozsianych po całym domu. Mogą to być m.in. zastawa stołowa z porcelany, marynistyczna pościel, ręczniki, figurki w kształcie ryb na komodzie.
Ogromny wpływ na wytworzenie atmosfery w stylu Hampton mają również lustra oraz duża liczba lamp. Oryginalne nadmorskie domy były doskonale doświetlone m.in. za sprawą ogromnych przeszkleń, przez które wpadało mnóstwo naturalnego światła. Warto zadbać o zróżnicowane oświetlenie i wyposażyć pokoje w lustra. Jeśli zostaną zawieszone na przeciwległych ścianach, optycznie powiększą wnętrza w stylu Hampton. Dzięki tym zabiegom w mieszkaniu zapanują wieczne wakacje.
Źródło: Materiały informacyjne woodlove.to