Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Klimatyzacja w domu - plusy i minusy

Autor artykułu: Małgorzata Karpińska
Małgorzata Karpińska
Źródło: Pixabay
Obecnie klimatyzacja jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem wykorzystywanym w domu, a także w przeczeniach publicznych. Podnosi komfort użytkowania pomieszczeń, w których jest zamontowana, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury. To sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na jej montaż.

Zainteresowanie klimatyzacją wynika z faktu, że z roku na rok w okresie letnim temperatury są coraz wyższe, co negatywnie odbija się na odpoczynku w warunkach domowych. Instalacja systemu klimatyzacyjnego zyskuje coraz większe grono zwolenników, jednak jej montaż niesie ze sobą również minusy. Poniższy tekst rozwieje wszystkie wątpliwości dotyczące zalet i wad wynikających z jej użytkowania.

Jak działa klimatyzacja?

Dzięki klimatyzacji odczujesz niebywały komfort podczas wysokich temperatur. Pozwala ona na regulację temperatury i umożliwia stały przepływ powietrza. Jej funkcjonowanie jest zbliżone do klasycznej lodówki, jednak to, co różni te urządzenia to zastosowanie dwóch wymienników ciepła, między którymi nieustannie krąży powietrza.

Działanie klimatyzatora opiera się na pobieraniu powietrza z otoczenia, a następnie jego ochłodzeniu przy wykorzystaniu specjalnego czynnika i zastosowaniu specjalnych mechanizmów przyczyniających się do obniżenia jego temperatury. Powietrze przechodzi również przez filtry, w które jest wyposażony klimatyzator. To sprawia, że schłodzone cząsteczki są czystsze, a powietrze w pomieszczeniu jest lepszej jakości

Montaż klimatyzacji w domu- plusy i minusy

Klimatyzacja to rozwiązanie cieszące się dużą popularnością ze względu na nieuchronne ocieplenie klimatu i panujące wysokie temperatury w okresie letnim. Atrakcyjne ceny również wpływają na to, że coraz więcej osób decyduje się na montaż tego typu urządzeń. Jednak tak jak w przypadku wielu innych innowacyjnych rozwiązań również tutaj występują wady i zalety użytkowania.

Plusy klimatyzacji

  • Komfort termiczny: klimatyzatory to popularne urządzenia, które są wyposażone w możliwość regulacji temperatury. W momencie, gdy jest ona wysoka, to może przyczynić się do pogorszenia samopoczucia, zmęczenia, a także problemów z koncentracją. W związku z tym montaż wysokiej jakości klimatyzacji to skuteczny sposób, aby poprawić komfort termiczny w domu nie tylko w okresie letnim, gdyż niektóre urządzenia mogą być wykorzystywane również jako źródła ciepła. Jest to szczególnie przydatne w sezonie przejściowym. 

  •  Wygoda użytkowania: nowoczesne modele mogą być wyposażone w czujniki temperatury i wilgotności powietrza co dodatkowo wpływa na wygodę ich użytkowania, gdyż sprzęt automatycznie dostosowuje się do optymalnych ustawień. W związku z tym nie musisz obawiać się kłopotliwego programowania z urządzenia.

  • Poprawa jakości powietrza: niewiele osób przykłada uwagę do jakości powietrza, którym oddycha. Jednak jest to niezwykle istotny element, gdyż wpływa na zdrowie i samopoczucie. Największy problem z niską jakością powietrza występuje w sezonie grzewczym. Wynika to m.in.z utrudnionej cyrkulacji, gdyż w okresie zimowym znacznie rzadziej otwiera się okna. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi klimatyzator, gdyż oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Takie działanie jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów zatrzymujących drobne zanieczyszczenia, a także alergeny. Zastosowane filtry mają również pozytywny wpływ na neutralizację drobnoustrojów i wirusów. W związku z tym są one polecane osobom zmagającym się z alergią i astmatykom.

 Minusy klimatyzacji:

  • Kosztowy montaż: Jest to urządzenie, które powinno być zamontowane przez osoby odpowiednio przeszkolone. Tę kwestię reguluje odpowiednia ustawa, a także rozporządzenie ministra środowiska, dlatego w celu jej zamontowania konieczne jest skorzystanie z usług specjalistycznej firmy, która zagwarantuje prawidłowe wykonanie instalacji i zapewni odpowiednie funkcjonowanie urządzenia. 

  • Utrudniony montaż: Niejednokrotnie zdarza się, że montaż klimatyzatora jest utrudniony. Jest to urządzenie, które powinno być właściwe umiejscowione i przymocowane, aby zapewniać bezpieczeństwo użytkowania i bezproblemowe połączenie poszczególnych jednostek. W przypadku wyboru klimatyzatorów Multi Split należy pamiętać, że konieczne będzie wykonanie w domu inwazyjnych prac typu kłucie ścian.

  • Uzyskanie zgody na montaż: Osoby mieszkające w bloku muszą uzyskać zgodę wspólnoty na montaż klimatyzatora na dachu budynku, elewacji lub balkonie danego mieszkania. W takich przypadkach najczęściej stosuje się rozwiązanie polegające na zamocowaniu klimatyzatora na balkonie, gdyż wtedy nie wpływa on negatywnie na wygląd elewacji, a ponadto nie ingeruje w ogólnodostępną przestrzeń budynku.

  • Hałas: Każdy klimatyzator emituje hałas, nawet jeżeli postawisz na sprzęt z niską liczbą decybeli, to nie będzie on całkowicie bezgłośny. Urządzenia typu Split, które cieszą się dużym zainteresowaniem, wytwarzają hałas na poziomie 35 dB odpowiadający cichej rozmowie.

Klimatyzacja w domu to popularne rozwiązanie, które zapewnia wygodę i komfort użytkowania w czasie wysokich temperatur. Jej zalety obejmują możliwość regulacji temperatury, wygodę użytkowania, poprawę jakości powietrza i w zależności od wybranego modelu możliwość używania jako źródła ciepła w sezonie przejściowym. Jednak montaż klimatyzacji wiąże się z kosztami, utrudnieniami, koniecznością uzyskania zgody w blokach oraz głośną pracą. Warto dokładnie rozważyć te aspekty przed podjęciem decyzji o instalacji klimatyzacji, aby wybrać najodpowiedniejsze rozwiązanie dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Małgorzata Karpińska, 18 sierpnia 2023)
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.