Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Okna drewniano - aluminiowe

Źródło: ShutterStock
Połączenie drewna i aluminium pozwoliło stworzyć okna, które wyróżniają się  ekskluzywnym wyglądem, wysokimi parametrami termoizolacyjnymi oraz wyjątkową wytrzymałością. Okna drewniano-aluminiowe to idealne rozwiązanie zarówno do nowoczesnych projektów architektonicznych, stylowych rezydencji, jak również budownictwa energooszczędnego i pasywnego.

Woknach drewniano-aluminiowychczęść ramy i skrzydła, która znajduje się po zewnętrznej stronie budynku, jest osłonięta aluminiowym profilem. Zabezpiecza on przed działaniem szkodliwych czynników, dzięki czemu okna są bardzo trwałe. Jednocześnie we wnętrzach można nadal cieszyć się naturalnym pięknem drewna. Okna mają również wszystkie inne zalety okien drewnianych. Są ekologiczne i ciepłe. Szeroka gama kolorystyczna i różnorodne wzornictwo stwarza nieograniczone możliwości projektowe. Z łatwością można dopasować okna do charakteru wnętrza i stylu architektonicznego każdego budynku.

 

 

Aluminium to materiał niezwykle odporny. Osłonięte nim drewniane elementy nie są narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak słońce, deszcz, śnieg

i zanieczyszczenie powietrza. Dzięki temu okna zyskują wyjątkową trwałość i sprawdzają się nawet w wielkich miastach, gdzie jest dużo spalin w powietrzu, a także w miejscach

 

o trudnym klimacie – na terenach górskich i w strefie nadmorskiej. Zastosowanie aluminiowej nakładki sprawia, że okna są łatwiejsze w pielęgnacji i właściwie nie wymagają okresowej renowacji.

 

 

„Aluminiowa osłona jest na stałe przytwierdzona za pomocą specjalnych zaczepów. Dzięki odpowiedniej konstrukcji przestrzeń pomiędzy nakładką a drewnianym profilem jest dobrze wentylowana. Zapobiega to gromadzeniu się wilgoci, która mogłaby uszkodzić drewno. Znajdująca się pod aluminiową osłoną drewniana powierzchnia jest tak samo dobrze zabezpieczona jak w standardowych oknach drewnianych, czyli pokryta czterema warstwami lakieru” – mówi Radosław Dąbrowski, Dyrektor Serwisu i Obsługi Producentów Domów Inwido Polska SA, do której należy marka Sokółka Okna i Drzwi.

 

Od wewnętrznej strony budynku okna drewniano-aluminiowe mogą nie różnić się niczym

od klasycznych okien drewnianych. Niepowtarzalny rysunek usłojenia i głębia koloru nadają im niezrównany, ekskluzywny wygląd. Okna drewniane podkreślają walory estetyczne każdego wnętrza. Doskonale komponują się zarówno z nowoczesnymi, jak i stylowymi domami.

 

Okna mogą być wykonane z klasycznych odmian drewna, m.in. sosnowego, modrzewiowego oraz dębu, jak również z gatunków egzotycznych, np. meranti. Staranna selekcja surowca

i zaawansowana technologia produkcji gwarantuje bardzo wysoką jakość. Ramy wykonuje się z czterech warstw drewna z odpowiednio dobranym, naprzemiennym układem słojów, dzięki czemu są wyjątkowo trwałe. Mogą nam posłużyć nawet 90 lat.

 

 

 

Połączenie drewna i aluminium doskonale sprawdza się nie tylko w oknach,

ale również w drzwiach tarasowych. Drewno charakteryzuje się dużą wytrzymałością konstrukcyjną oraz jest odporne na dobowe i roczne wahania temperatury. Pozwala to na tworzenie konstrukcji nawet o znacznych rozmiarach. System drewniano-aluminiowy można

 

z powodzeniem stosować do okien prostokątnych i wielokątnych o dowolnych sposobach otwierania (uchylnych, rozwiernych, przesuwnych, obrotowych).

 

Zarówno profile drewniane, jak i aluminiowe występują w różnych kształtach, dlatego bez problemu udaje się dobrać okna do stylu budynku. W nowoczesnej architekturze sprawdzą się całkowicie płaskie profile o prostych liniach, np. takie jak w oknach z linii PURO i PURO PASSIVE marki Sokółka Okna i Drzwi. Dostępne są również profile delikatnie zaokrąglone, zastosowane np. w oknach ELITE 92 ALU i THERMO 80 ALU oraz drzwiach tarasowych podnoszono-przesuwnych Thermo HS ALU.

 

 

Okna drewniano-aluminowe są standardowo dostępne w opcji dwukolorowej. Stwarza to nieograniczone możliwości projektowe.

Znajdująca się od zewnątrz warstwa aluminium może zostać pomalowana

na dowolny kolor z palety RAL. Obejmuje ona aż kilkaset rozmaitych barw. Istnieją nawet pokrycia przypominające wyglądem drewno. Aluminiowej powierzchni można ponadto nadać dowolną fakturę – matową, błyszczącą lub satynową. Pozwala to na idealne dopasowanie okien do koloru elewacji budynku, a także dachu, drzwi wejściowych i bramy garażowej.

 

Z kolei szeroki wybór rodzajów drewna i bogactwo kolorów lakierów sprawiają, że okna

w pełni współgrają z charakterem wnętrz. Lakiery transparentne pozwalają zachować naturalny wygląd drewna. By uzyskać jednolitą barwę, stosuje się lakiery kryjące w kolorach z palety RAL. Niewątpliwą zaletą okien drewnianych jest to, że można je wielokrotnie przemalowywać, dopasowując je do aktualnego wystroju wnętrza.

 

 

 

Okna drewniano-aluminiowe cechuje wysoka energooszczędność. Drewno nie przewodzi ciepła, dlatego doskonale chroni przed zimnem. Wpływ na poziom termoizolacyjności

ma grubość ramy okiennej. Grubsza nie tylko jest cieplejsza, ale również pozwala

 

na zastosowanie 3-szybowego pakietu. Najlepsze parametry termiczne zapewniają ramy

 

o grubości 80 mm i powyżej. Izolacyjność termiczną zwiększa dodatkowo zastosowanie szyb niskoemisyjnych i specjalnego systemu uszczelek. Tego typu rozwiązania zapewniają wyjątkowo niski współczynnik przenikania ciepła Uw. Dla przykładu w oknach i drzwiach tarasowych marki Sokółka Okna i Drzwi, wynosi on 0,8-0,9 W/m2K, a w oknach

 

dla budownictwa pasywnego nawet 0,66 W/m2K.

 

Źródło: Materiały informacyjne firmy Sokółka Okna i Drzwi

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.