Na wstępie należy zaznaczyć, że obecnie zarówno okna drewniane jak i PVC zapewniają równie dobrą szczelność i trwałość. Ważne jednak, aby zawsze dobrze wybierać rodzaje profili pod względem ich wytrzymałość i parametrów izolacyjnych. Bez problemu można jednak na rynku zakupić dobrej jakości i ciepłą stolarkę z drewna jak również z PVC.
Cena okien PVC i drewnianych
Niewątpliwie stolarka drewniana jest obecnie jednym z droższych rozwiązań przez co często uważana jest za bardzo prestiżową. Okna PVC są przeważnie tańsze o ok. 30-40% od podobnych okien w konstrukcji drewnianej. Dla wielu inwestorów kwestia ceny ma pierwszorzędne znaczenie. Warto jednak brać pod uwagę także inne czynniki, szczególnie problemy przyszłościowej renowacji i utrzymania okien.
Kolorystyka okien PVC
Obecnie okna PVC produkowane są praktycznie w każdej kolorystyce jaką inwestor sobie zażyczy. Owszem można zakupić najtańsze okna białe, lecz bez większych problemów zamówimy również okna szare czy w każdym innym kolorze. Ma to duże znaczenie w domach nowoczesnych, gdzie stolarka drewniana nie zawsze współgra z jednolitymi i gładkimi elewacjami.
W przypadku okien drewnianych również dysponujemy szeroką gamą kolorystyczną, która wyznaczana jest przez dostępne na rynku lakiery i oleje. Zawsze jednak widoczna będzie struktura drewna. W domach tradycyjnych ma to swoje zalety i ładnie komponuje się z całą elewacją i tynkami czy cegłą klinkierową.
Niestety w przypadku okien PVC zdarzają się czasem miejscowe wady fabryczne – przebarwienia i niewielkie odkształcenia profili, których nie jesteśmy już w stanie naprawić. W przypadku okien drewnianych możliwe jest zeszlifowanie i ponowne przelakierowanie ramy. Okna PVC są wrażliwe na promienie słoneczne i z czasem, podobnie jak lakier w oknach drewnianych ulegają przebarwieniu. W przypadku okien PVC w większości wypadków nie da się zmienić okleiny i pozostaje jedynie wymiana okien na nowe. Stolarka drewniana umożliwia łatwe i szybkie ponowne lakierowanie. Pozwala to jednocześnie na zmianę kolorystyki okien, np. podczas renowacji całej elewacji.
Bieżąca konserwacja i mycie okien PVC
Utrzymanie okien PVC nie wymaga stosowania praktycznie żadnych środków chemicznych. Można je myć zwykłą wodą lub wodą z płynem. Okna PVC mają dużą trwałość wynoszącą nawet do 50 lat (choć większość tańszych okien ma prognozowaną przez producenta trwałość ok. 30 lat).
Okna drewniane na bieżąco również myjemy jedynie wodą lub wodą z płynem do naczyń. Mniej więcej raz do roku warto stolarkę drewnianą dodatkowo zaimpregnować specjalnymi środkami. Pozwalają one zatkać mikropory na powierzchni lakieru co uniemożliwi lub znacznie utrudni rozwój mikroorganizmów, dla których drewno jest bardzo przyjaznym środowiskiem. Okna PVC są znacznie bardziej odporne na czynniki biologiczne.
Niskiej jakości okna PVC są bardzo wrażliwe na długotrwałe działanie wysokiej temperatury i z czasem profile mogą się odkształcać. Problem ten nie występuje w stolarce drewnianej.
Naprawa zarysowań i uszkodzeń ram okiennych
Wiele mówi się o tym, że okna drewniane można łatwo naprawiać. Jest to prawdą lecz z pewnymi ograniczeniami. Owszem, okna drewniane można zeszlifować i ponownie nanieść nowy lakier czy farby. Pozwoli to usunąć niewielkie zarysowania, powstające w czasie normalnego użytkowania okien.
Należy jednak zaznaczyć, że okna drewniane są często bardziej wrażliwe na zarysowanie niż okna PVC. Dużo zależy tutaj od jakości i twardości lakieru jakim zabezpieczono okna. W praktyce ramy okienne rzadko ulegają poważnym uszkodzeniom i dużym wgłębieniom.
Nie zawsze jednak możliwe będzie naprawienie głębokich wgnieceń w oknach drewnianych. Można co prawda wypełniać ubytki specjalnymi kitami do drewna lecz powoduje to miejscowe przebarwienie docelowego lakieru. Jeśli zatem uszkodzenie jest głębokie i jednocześnie występuje na dość dużej powierzchni ramy okna to w praktyce zarówno okno drewniane jak i PVC trzeba będzie wymienić na nowe.
W takiej sytuacji ponownie jednak na prowadzenie wychodzi stolarka drewniana. Należy bowiem pamiętać, że po wielu latach użytkowania okna zmieniają swoją barwę, a więc wmontowanie nowego okna (zarówno drewnianego jak i PVC) będzie się wyraźnie odznaczać na elewacji budynku. W przypadku okien drewnianych można jednak zeszlifować i przemalować wszystkie okna danej elewacji, czego nie wykonamy w oknach PVC. Na rynku można co prawda spotkać farby do okien PVC lecz nie wszystkie produkty zapewniają długą odporność na czynniki atmosferyczne i biologiczne i z czasem farba może pękać co znacznie zmniejszy estetykę okien i całego budynku.
Duża szczelność okien PVC - wada czy zaleta?
Nowoczesne okna PVC charakteryzują się bardzo dużą szczelnością. Może to być zarówno wada jak i zaleta. Wszystko zależy bowiem od jakości i sprawności wentylacji w pomieszczeniach.
W przypadku złej wentylacji na oknach PVC często dochodzi do skraplania się pary wodnej. Znacznie rzadziej problem ten dotyka okien drewnianych – w drewnie zawsze znajdują się większe mikropory powietrzne niż w szczelnych oknach PVC.
Tak duża szczelność nie stanowi jednak problemu w przypadku sprawnie działającej wentylacji lub jeśli zamontowaliśmy w domu wentylację mechaniczną nawiewno – wywiewną. W tej sytuacji szczelność okien PVC jest wręcz dużą zaletą gdyż pozwala efektywnie wykorzystać możliwości rekuperatora powietrza.
Decydując się na okna PVC należy liczyć się z ich wszystkimi wadami i zaletami. Warto zawsze indywidualnie rozważyć rodzaj stolarki kierując się nie tylko względami finansowymi lecz również wygodą użytkowania i kompozycją z elewacją budynku. Należy także wziąć pod uwagę przyszłościowe koszty i możliwości renowacji budynku.
Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl