
Często jednak zapomina się o tym, że ocieplenie budynku ma wiele słabych punktów. Choć są one niepozorne, tak mogą być źródłem ogromnych strat energii. Zalicza się do nich przestrzenie wokół stolarki otworowej. Są one wyjątkowo podatne na powstawanie mostków termicznych. W celu eliminacji tego problemu stosuje się podwaliny okienne i drzwiowe. W artykule opisujemy ich rolę w kontekście budownictwa energooszczędnego. Dowiesz się z niego, czym są te materiały oraz dlaczego pomagają zatrzymać ciepło w domu!
Czy wiesz, że ciepło ucieka nie tylko przez ściany?
Myśląc o izolacji termicznej domów, większość osób skupia się na ścianach i dachach. Jednak zapomina się o tym, że ciepło ucieka z budynków nie tylko poprzez te elementy konstrukcyjne. Newralgiczne pod tym kątem są również tzw. strefy podprogowe – to przestrzenie znajdujące się bezpośrednio pod ramami okiennymi i drzwiowymi. Jeśli nie zostaną one odpowiednio wzmocnione oraz zaizolowane, istnieje duże ryzyko pojawienia się w nich mostków termicznych.
Do najczęstszych konsekwencji ich występowania należy zaliczyć:
-
nieprzyjemne przewiewy pod drzwiami i oknami,
-
szybsze wychładzanie się pomieszczeń zimą oraz nagrzewanie latem,
-
rozwój pleśni i grzybów na ścianach w obrębie stolarki otworowej spowodowany gromadzeniem się wilgoci.
Zawilgocenie murów może skutkować osłabieniem ich konstrukcji, a do tego jest ono bardzo niekorzystne dla zdrowia mieszkańców domu. Jednak przede wszystkim nieszczelności pod progami stolarki otworowej obniżają komfort termiczny w budynku i przyczyniają się do wzrostu kosztów zarówno jego ogrzewania, jak i chłodzenia.
Dlaczego właśnie przy drzwiach i oknach robi się najchłodniej?
Strefy te są newralgiczne, gdyż często w ich obrębie dochodzi do przerwania ciągłości izolacji termicznej budynku. W wielu przypadkach powodem jest niewłaściwie przeprowadzony montaż elementów stolarki otworowej, który zazwyczaj wynika z użycia źle dobranych lub niskiej jakości materiałów.
Najsłabszym punktem są w tym przypadku progi drzwiowe i okienne. Z racji przenoszenia dużych obciążeń mogą się one uginać – im cięższe okno lub drzwi, tym większe ryzyko występowania tego problemu. Konsekwencją jest stopniowa degradacja, znajdujących się pod nimi murów oraz ociepleń, co z kolei stwarza ryzyko powstawania szczelin. To właśnie z ich powodu w obrębie stolarki otworowej zimą często czujemy nieprzyjemny chłód.
Czym są podwaliny i gdzie się je montuje?
Ryzyko wystąpienia opisanego powyżej problemu praktycznie do zera eliminuje podwalina pod okno i drzwi – pod warunkiem że została wykonana z dobrej jakości materiałów i prawidłowo zamontowana. Ma postać bloczka, który powinien cechować się dużą odpornością na obciążenia i wilgoć, a do tego doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi.
Element ten przykręca się do progu ramy okiennej lub drzwiowej – pod który jest on odpowiednio wyprofilowany – i dodatkowo uszczelnia połączenie specjalną masą. Oprócz tego mocuje się go do podłoża przy użyciu kątowników montażowych. Przestrzeń pomiędzy podwaliną a murem jest wypełniania pianką poliuretanową oraz od zewnątrz zabezpieczana hydroizolacją.
Jak podwaliny pomagają zatrzymać ciepło w domu?
Doskonałe właściwości izolacyjne to ważna, ale nie jedyna przyczyna wysokiej skuteczności podwalin w zakresie ograniczania ucieczki ciepła z domu. Jest ona zaprojektowana w taki sposób, aby do minimum ograniczać ryzyko popełnienia błędu na etapie montażu stolarki otworowej i tym samym powstania mostków termicznych. Niektóre z tych materiałów można mocować nawet bez konieczności wcześniejszego wyrównywania podłoża – osadza się je na klinach poziomujących.
Kolejny powodem jest ponadprzeciętna wytrzymałość podwalin na siły ściskające. Dzięki temu wzmacniają one próg, uniemożliwiając jego uginanie, co ma szczególnie znaczenie w przypadku bardzo ciężkich okien oraz drzwi. Bloczki zwiększają stabilność połączenia z murem oraz eliminują ryzyko pojawiania się uszkodzeń w przestrzeni podprogowej.
Chcesz mieszkać ciepło i wygodnie? Nie zapomnij o podwalinach!
Jeśli inwestujesz w rozwiązania mające poprawić efektywność energetyczną Twojego domu, koniecznie pamiętaj o wzmocnieniu progów ram stolarki otworowej. Dobrej jakości podwalina pod okna oraz drzwi to gwarancja wyższego komfortu termicznego w budynku, niższych rachunków za ogrzewanie i chłodzenie wnętrz, a do tego spokoju na lata. Z tego powodu najlepiej stawiaj na produkty znanych marek, takich jak np. Puroterm, gdyż powstają one z odpowiednio wyselekcjonowanych komponentów i przy użyciu nowoczesnych technologii produkcji!
Źródło: Materiały informacyjne Puroterm