Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Meble drewniane i rattanowe do ogrodu – jak utrzymać je w optymalnej kondycji?

Źródło: Bazkar
Istnieje wiele materiałów, z których da się stworzyć piękne i wygodne meble do ogrodu lub na taras. Wciąż olbrzymią popularnością cieszy się zwłaszcza wyposażenie z drewna i rattanu, odznaczające się ciekawym wyglądem i dużą funkcjonalnością. Tego typu produkty wymagają jednak odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, by przez długi czas utrzymały optymalną kondycję.

Jakie meble z drewna lub rattanu można wprowadzić do ogrodu? Jak je wykorzystać i zabezpieczyć przed szkodliwymi warunkami? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.

Meble drewniane i wyposażenie rattanowe - nie tylko aranżacje retro

Efektowne wyposażenie z drewna lub rattanu przez długi czas kojarzyło się z aranżacjami w stylu vintage. Dotyczy to zwłaszcza dekoracyjnych mebli drewnianych, o postarzanych powierzchniach (np. w duchu prowansalskim) oraz ciekawym foteli i sof wyplatanych z plecionki rattanowej, które niemal jednoznacznie przywodziły na myśl dawny styl kolonialny.

Obecne trendy wprowadzają jednak znacznie większe zróżnicowanie, co przekłada się na dodatkowe możliwości w komponowaniu własnych przestrzeni do wypoczynku, z wykorzystaniem mebli, wykonanych właśnie z takich materiałów.

Proste konstrukcje drewniane wpisują się choćby w założenia modnego stylu skandynawskiego, tak popularnego w aranżacji nie tylko wnętrz, ale też balkonów i tarasów. Z kolei wyposażenie rattanowe idealnie wpisuje się w przestrzenie boho lub w ogrody zaplanowane zgodnie z minimalistycznymi, naturalistycznymi trendami.

Wyposażenie do ogrodu z drewna - co je wyróżnia?

Największą zaletą wyposażenia z drewna lub plecionki rattanowej jest oczywiście efektowny wygląd. Oba materiały pozwalają na stworzenie konstrukcji w rozmaitych formach i stylach, co daje szerokie pole do aranżowania przydomowego terenu w indywidualny sposób, przy zachowaniu najwyższych standardów komfortu i funkcjonalności. Zawsze warto stawiać na rozwiązania wysokiej jakości, jak choćby wygodne meble ogrodowe Bazkar.

Meble, wykonane z obu materiałów, nie tylko pięknie komponują się z otaczającą przestrzeń do relaksu roślinnością. Łatwo dobrać do nich praktyczne dodatki, jak choćby poduszki, dywaniki i oświetlenie, by uzyskać szczególnie ciekawe efekty dekoracyjne.

Nie zapominajmy też, że naturalny kolor obu surowców ociepla przestrzeń i sprawia, że tworzy się wręcz idealny kącik do relaksu na świeżym powietrzu, z dala od miejskiego zgiełku.

Wyposażenie do ogrodu z rattanu i drewna to nie tylko fotele, sofy i stoliki. Z tych materiałów wytwarza się także inne akcesoria ogrodowe, w tym choćby skrzynie i szafy do przechowywania rozmaitych przydatnych sprzętów ogrodowych. Dzięki temu cała przestrzeń jest spójna wizualnie i wygodna.

Odpowiednia pielęgnacja - jak zadbać o meble drewniane i rattanowe?

Zanim podejmie się decyzję o ustawieniu w ogrodzie mebli z rattanu lub drewna, trzeba zwrócić uwagę na fakt, że produkty tego typu nie są całkiem odporne na niszczycielskie działanie warunków zewnętrznych, jak opady deszczu, wilgoć, promieniowanie UV czy zmiany temperatury. Przy długofalowej ekspozycji na takie czynniki ulegają zniszczeniu, co ogranicza ich funkcjonalność oraz pogarsza walory estetyczne. Najlepiej zatem wszelkie konstrukcje tego typu umieszczać wyłącznie na zadaszonych tarasach, a w okresie jesienno-zimowym przechowywać je w suchych wnętrzach, gdzie utrzymuje się stała temperatura.

Oprócz tego należy odpowiednio dbać o każdy element drewniany i rattanowy, regularnie oczyszczając go z zabrudzeń oraz wykonywać zabiegi konserwujące, zgodne z zaleceniami producenta.

O czym pamiętać? Czyszczenie mebli z drewna i rattanu należy przeprowadzać przy pomocy miękkiej, wilgotnej szmatki. Trzeba dbać choćby o to, by woda nie wniknęła do wnętrza drewna lub gałązek rattanowych. Jeśli na powierzchni mebli pojawiły się plamy, można przetrzeć je mieszanką oliwy z oliwek i cytryny.

Wyposażenie rattanowe i drewniane należy dodatkowo impregnować, najlepiej raz w roku, po zakończeniu sezonu ogrodowego. Stosuje się do tego specjalne preparaty, dopasowane do potrzeb obu materiałów.

Dzięki regularnemu dbaniu o meble oraz systematycznej impregnacji konstrukcje są mniej narażone na zniszczenie, czyli w efekcie posłużą w optymalnej kondycji przez naprawdę długi czas.

Wygodne i piękne meble do ogrodu - naturalne surowce w pięknych aranżacjach

Moda na naturalne materiały w domach i ogrodach trwa. Dotyczy to także efektownego wyposażenia do kącika rekreacyjnego. Trudno się zatem dziwić, że wiele osób z chęcią wprowadza na tarasy wygodne i piękne meble z rattanu lub drewna. To konstrukcje wyróżniające się pod wieloma względami, pozwalające zbudować przytulny, zaciszny kącik do przyjemnego wypoczynku w przydomowym terenie.

Źródło: Materiały informacyjne firmy Bazkar.

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.