Często popełniane błędy przy budowie domu – część 1 Fundamenty

Data utworzenia: 11 listopada 2019

budowa

fundamenty i piwnice

Źrodło: batimentshautniveau.com

Wiele błędów popełnionych na etapie budowy może powodować poważne problemy i usterki w czasie użytkowania budynku, a ponad to może zwiększyć koszty utrzymania i zużycia energii. Ponad to niektóre błędy przyczyniają się również do znacznego obniżenia trwałości domu, pojawiania się nieszczelności, pęknięć itp.

Błędy w pracach geodezyjnych

Przed rozpoczęciem prac fundamentowych na budowie musi pojawić się geodeta, który wytyczy obrys budynku. Wytyczenie można zrobić przed lub już po wykonaniu wykopów. Istotne jest jednak aby mieć pewność, że geodeta faktycznie prawidłowo wykonał swoją pracę. Ponad to pamiętajmy, że elementy wskazujące wytyczenie budynku mogą zostać uszkodzone lub przesunięte nawet w tracie prac budowlanych. Pilnujmy więc tego bardzo dokładnie szczególnie w pierwszej fazie budowy.

Gdy po wybudowaniu budynku okaże się, że został on wytyczony nieprawidłowo to konieczne będzie najczęściej wykonanie tzw. projektu budowlanego zamiennego co niesie za sobą kolejne koszty i czas. Co więcej, szczególnie poważnym problemem będzie sytuacja, gdy nie spełnimy minimalnych, normowych odległości np. od granicy działki itp. W takich sytuacjach wymagana będzie dodatkowa, indywidualna decyzja inspektora budowlanego i urzędu administracji (wydział wydający pozwolenie na budowę).

Po wykonaniu fundamentów warto więc jeszcze raz, choćby samodzielnie lub wspólnie z kierownikiem budowy sprawdzić poprawność wytyczenia budynku gdyż jest to w praktyce ostatni moment, na w miarę proste wprowadzenie poprawek, nie wymagające burzenia ścian i innych pracochłonnych i drogich rozbiórek.

Źle wykonane szalunki

Wylewając beton sprawdźmy, czy na pewno wszystkie szalunki są wykonane prawidłowo i odpowiednio mocno. Podczas wylewania betonu praktycznie nie mamy już możliwości wprowadzania korekt w ustawionych szalunkach gdyż po pierwsze beton jest płynny i mógłby wypłynąć na zewnątrz, a po drugie wywiera on bardzo duże naciski na ścianki szalunku co dodatkowo utrudnia wszelkie korekty.

W budownictwie mieszkaniowym elementy żelbetowe to najczęściej slupy, stropy, podciągi, schody itp. czyli elementy, które mają bardzo duże znaczenie dla trwałości budynku. Gdy beton wyschnie i okaże się, że został wylany nieprawidłowo to wszelkie poprawki najczęściej wymagają rozbiórki danego elementu i jego ponowne wykonanie. Jest to dla nas niepotrzebny wydatek i ryzyko, że uszkodzone zostaną inne, sąsiadujące z nim elementy budynku.

Brak ciągłości i źle połączone zbrojenie

Wszelkie elementy żelbetowe muszą mieć zapewnioną ciągłość zbrojenia. Jest to szczególnie ważne we wszystkich narożnikach, które są narażone na bardzo duże obciążenia. O ile w przypadku słupów czy belek typu nadproża czy podciągi wykonawcy najczęściej pilnują poprawności zbrojenia, o tyle warto weryfikować to również w pracach fundamentowych.

Pamiętajmy, że wszelkie błędy popełnione przy budowie fundamentów mogą zostać z nami już na zawsze, gdyż ich naprawa często jest po prostu niemożliwa. Sprawdźmy przez zalaniem fundamentów betonem czy w każdym narożniku jest zachowana ciągłość zbrojenia, czy pręty posiadają odpowiednie wygięcia (w kształcie litery L). Bardzo ważne jest także połączenie elementów wzajemnie prostopadłych, np. ław fundamentowych.

Dodatkowo należy sprawdzić czy poprawnie zostały wykonane tzw. startery, czyli zbrojenie wystawione dla kolejnych elementów w celu ich złączenia. Najczęściej w budownictwie jednorodzinnym jest to po prostu wyciągnięcie prętów zbrojeniowych pod przyszłe slupy żelbetowe. Bez tych prętów nie będzie możliwe efektywne połączenie słupa z fundamentem.

Brak lub źle wykonane żebra rozdzielcze w stropach

Obecnie w domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się stropy prefabrykwane gęstożebrowe. Rozwiązanie to jest stosunkowo tanie i szybkie w realizacji. Należy jednak zwracać szczególną uwagę na stropy i większych rozpiętościach ponad 4-5m.

W takich sytuacjach w wielu stropach, np. w popularnym stropie Teriva, wymagane są dodatkowe żebra rozdzielcze. Przeważnie wykonuje się je jako element o szerokości ok. 10cm zbrojone dwoma prętami o średnicy 10-12mm. Żebra i inne wzmocnienia powinny być również montowane w miejscach gdzie na stropie będą wykonane ściany działowe, jeśli będą one murowane np. z pustaków czy cegieł (pod ścianki gipsowo-kartonowe nie potrzeba robić żadnych dodatkowych wzmocnień).

Brak tych elementów może prowadzić do nadmiernego uginania się stropu, co w konsekwencji spowoduje pękanie sufitu.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów