Budowa to tony materiałów, które trzeba wyładować, zmagazynować, przemieścić na stanowisko pracy, podnieść na pomost roboczy, by w końcu je ułożyć, wmurować lub zainstalować. Mimo dużego postępu technicznego na budowie wiele materiałów musi kilkakrotnie przejść fizycznie przez ręce pracowników.
Czy popularne ciężkie bloczki betonowe to jedyny materiał do budowyścian piwnicznych i fundamentowych? Nic podobnego - od kilkunastu lat na rynku budowlanym dostępne są lżejszebloczki z keramzytobetonu. Tylko siła przyzwyczajenia ogranicza wprowadzanie ich na szeroką skalę w przypadku budowy ścian fundamentowych.
Warto tymczasem porównać oba materiały, aby sobie uzmysłowić, z czego lepiej budować.
Najczęściej spotykanebloczki betonowemają wytrzymałość 15 MPa. W wypadku keramzytobetonu wytrzymałość bloczków wynosi 5, 7,5, a czasami 10 MPa.
Wytrzymałość jest niższa, ale wystarczy jedynie pobieżny ogląd realizowanych inwestycji, aby się przekonać, że takie same betonowe bloczki od tego samego producenta trafiają na budowęścian fundamentowych, zarówno 4-kondygnacyjnego bloku mieszkalnego, jak i parterowego domku z poddaszem.
O ile w bloku wytrzymałość takich ścian jest zapewniona z uwzględnieniem właściwego współczynnika bezpieczeństwa, o tyle w domku jednorodzinnym zapas bezpieczeństwa jest kilkukrotny.
Po co budować ściany fundamentowe z bloczków o wytrzymałości 15 MPa, skoro bardzo popularne bloczki gazobetonowe przeznaczone do murowania ścian parteru i piętra mają najczęściej wytrzymałość 2–4 MPa? Nie ma żadnych przesłanek konstrukcyjnych, aby ściany fundamentowe były pięciokrotnie mocniejsze niż ściany parteru.
Czasami warto zrezygnować z ostatniej warstwy bloczków, a zamiast niej wykonać dodatkowy wieniec, który równo rozłoży obciążenia na dłuższym odcinku ściany. Jako szalunek można wówczas wykorzystać na przykład keramzytobetonową kształtkę U. Taki element można wykonać bez dodatkowego deskowania (patrz rysunek obok).
Bloczki betonowe mają najczęściej wymiary 38 x 24 x 14 (12) cm, a bloczki z keramzytu: 38 x 24 x 24 cm – są więc prawie dwukrotnie większe. Waga obu typów bloczków wynosi ok. 22 kg.
Jeżeli w budynku jest 90 m²ścian fundamentowycho grubości 24 cm, to potrzeba 1620 bloczków betonowych lub 990 bloczków keramzytowych.
W wypadku pierwszego rozwiązania ciężar bloczków wyniesie 35,6 t, a w drugim – 21,8 t. Z uwagi na ograniczenia w transporcie drogowym, do przewozu bloczków betonowych należy zamówić dwa transporty, a do przewozubloczków keramzytobetonowych– tylko jeden.
W opisanym powyżej budynku, podczas murowania ścian z bloczków wykonanych z keramzytobetonu, murarz i jego pomocnik będą pracować z materiałem o ponad 14 ton lżejszym. Swoją pracę wykonają więc szybciej i bez dodatkowych obciążeń.
Poza tym będzie można zaoszczędzić zaprawę murarską, której przy murowaniu z mniejszych bloczków betonowych zużyłoby się prawie dwa razy więcej. Pracę można więc wykonać łatwiej i szybciej.
Decydując się na wybór materiału, należy rozpatrzyć wszelkie aspekty. W przypadku domu jednorodzinnego, pawilonu handlowego czy innych niewysokich budynków, nośność bloczków fundamentowych z keramzytu po przeliczeniach konstrukcyjnych okazuje się wystarczająca.
Murowanie keramzytowych ścian wymaga mniejszego wysiłku fizycznego oraz odciąża konstrukcję budynku. Murując z elementów dwa razy większych, pracę wykonuje się znacznie szybciej.
Źródło: Materiały informacyjne Weber Leca