Drewniane stopnice schodowe – pianka czy kołki Fischera?

Data utworzenia: 3 marca 2015

remont i wykończenie

schody

Do montażu drewnianych stopnic na schodach betonowych stosuje się pianki niskoprężne lub pianki w połączeniu ze specjalnymi kołkami rozporowymi (schodowymi). Obecnie jednak co raz częściej odchodzi się od stosowania kołków na rzecz wyłącznie pianek i klejów schodowych.

Stopnice drewniane montujemy na wiele lat, dlatego warto dobrze przemyśleć sposób ich „zespolenia” z podłożem betonowym. Wielu fachowców zaleca montaż na kołki schodowe (np. Fischera) w połączeniu z odpowiednią pianką niskoprężną lub klejami schodowymi. Rozwiązanie takie ma swoje wady i zalety, które staramy się omówić w niniejszym artykule.

Pianki i kleje do drewnianych stopnic schodowych

Do montażu drewnianych stopnic schodowych na betonie można stosować specjalne pianki. Ważne jednak, aby były to pianki niskoprężne. Zastosowanie „tradycyjnej” pianki spowoduje podniesienie stopnic. Konieczne będzie zatem zakupienie specjalnych pianek dedykowanych do montażu stopnic schodowych lub klejów schodowych. Nie zaleca się jednak tradycyjnych klejów montażowych.

Pianki nie należy nanosić idealnie na całej powierzchni stopnicy, gdyż utrudni jej to rozprężenie (każda pianka ulega mniejszemu lub większemu rozprężeniu). W zupełności wystarczy naniesienie pianki niskoprężnej w dwóch paskach (nieco odsuniętych od krawędzi stopnicy). Zapewni to jej prawidłowe rozłożenie pod stopnicą.

Wadą klejów schodowych jest ich mała grubość, znacznie mniejsza niż grubość pianki. Może to stanowić problem w przypadku niedokładnego wykonawstwa schodów betonowych. Pianka umożliwi w tym wypadku niewielkie „wyrównanie” powierzchni stopni, bez konieczności ich skuwania i wyrównywania wylewkami.

W przypadku montażu stopnic wyłącznie na piankę lub klej, konieczne będzie ich właściwe spoziomowanie. W tym celu warto nawiercić w betonie po 3-4 otwory na każdy stopnień, w których umieścimy tradycyjne wkręty. Na główkach tych wkrętów oprzemy stopnice drewniane, a wkręty umożliwią nam łatwe spoziomowanie stopnic przed ich przyklejeniem do betonu.

Montaż drewnianych stopnic na kołki rozporowe

Montaż schodów na kołki Fischera eliminuje konieczność stosowania dodatkowych wkrętów poziomujących – zadanie to przejmą właśnie kołki schodowe (rozporowe). Rozwiązanie to wymaga jednak bardzo precyzyjnych pomiarów, gdyż w pierwszej kolejności musimy nawiercić i zamontować w betonie kołki, a później w stopnicach wykonać otwory, odpowiadające dokładnej lokalizacji kołków. Wyznaczenie miejsc, w których należy nawiercić stopnice, ułatwiają specjalne znaczniki.

Uważajmy aby nie stosować wierteł z długim szpicem centrującym, gdyż mogą one doprowadzić do przewiercenia lub nadmiernego osłabienia stopnicy w miejscu otworu.

Następnie nanosimy cienka warstwę pianki i wciskamy stopnice w zamontowane kołki. Pamiętajmy jednocześnie, aby nigdy nie „dobijać” stopnic zwykłym młotkiem. Można to robić wyłącznie młotkiem gumowym lub poprzez podkładki drewniane albo plastikowe.

Warto zaznaczyć również, że kołki Fischera to nie jedyny rodzaj kołków rozporowych przeznaczonych do montażu stopnic drewnianych. Na rynku znajdziemy kilku innych producentów, oferujących produkty podobnej jakości. Kupując kołki schodowe zawsze należy dobierać je do określonej grubości stopnic.Montaż stopnic drewnianych warto zlecić doświadczonemu stolarzowi. Samodzielny montaż stopnic na betonie wymaga przestrzegania kilku zasad. Schody drewniane nie wymagają dodatkowych zabiegów, gdy wykończenie schodów betonowych wiąże się z dość wysokimi kosztami. Montaż stopnic na piankę to popularne rozwiązanie w wielu domach. Nie jest konieczny montaż stopnic na kołki (np. popularne kołki Fischera). Musi to być jednak odpowiednia pianka nisko prężna. Co zatem wybrać – stopnice na piankę czy kołki?

Jaki wybrać rodzaj montażu drewnianych stopnic schodowych?

Po pierwsze należy zdawać sobie sprawę z faktu, że montaż stopnic w każdym z omawianych rozwiązań wymaga zastosowania pianki niskoprężnej. Nie wolno pozostawić stopnic zamontowanych wyłącznie na kołki rozporowe.

Obecnie na rynku dostępne są bardzo dobre i wytrzymałe pianki niskoprężne (schodowe), które w typowych warunkach domowych w zupełności wystarczą do prawidłowego i trwałego przymocowania drewnianych stopnic na betonie.

Zastosowanie wyłącznie pianki nie skróci jednak istotnie czasu montażu stopnic. Wynika to z faktu, że i tak będziemy musieli wmontować w beton kołki, w które wkręcimy zwykłe wkręty w celu spoziomowania stopnicy. W przypadku kołków rozporowych (np. Fischera) będą one jednocześnie pełnić funkcję montażową i poziomującą (choć w tym wypadku musimy dokładnie określić położenie kołków również w stopnicy, którą będziemy nawiercać).

W typowych schodach wewnętrznych w domu jednorodzinnym możemy poprzestać wyłącznie na piance niskoprężnej. Należy jednak dokładnie przestrzegać pewnych zasad takiego montażu stopnic, aby nie doprowadzić do ich podnoszenia się lub zbyt słabego przyklejenia do betonu – zły dobór pianki/kleju, niewłaściwe nanoszenie pianki.

Pamiętajmy jednak, że montaż wyłącznie na piankę wymaga znacznie większego obciążenia stopnic niż ma to miejsce przy połączeniu pianki i kołków. Schody takie powinny pozostać obciążone ciężarem stałym (bez chodzenia po stopnicach) przez ok. 8-12h.

Niezależnie od wybranej technologii montażu zawsze należy dokładnie oczyścić beton przed nanoszeniem pianki. Nie wolno pozostawić na powierzchni betonu pyłów i brudu, gdyż spowoduje to utratę przyczepności pianki do betonu. Dobrze jest wykonać jedno- lub dwukrotne gruntowanie betonu (tradycyjnymi środkami gruntującymi).

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów