Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Data utworzenia: 26 sierpnia 2019

budowa

okna i drzwi

Źrodło: Castorama

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiązania. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jakie drzwi zewnętrzne wybrać. Możesz jednak kierować się kilkoma podstawowymi wskazówkami, które pozwolą ci znaleźć drzwi wejściowe do domu spełniające wszystkie podstawowe wymagania.

Wprawdzie nie ma rozwiązania idealnego – z wyborem różnych materiałów czy udogodnień związane są zarówno wady, jak i zalety – jednak określając swoje priorytety z pewnością wśród wielu ofert znajdziesz satysfakcjonujący model.

Drzwi zewnętrzne dostępne na rynku

Producenci oferują drzwi wejściowe wykonane z kilku różnych materiałów. Każde z dostępnych rozwiązań ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Nic w tym dziwnego, bo idealny model nie istnieje – każdy rodzaj materiału będzie mieć wady i zalety. Warto więc, byś zastanowił się, jakie kwestie są dla ciebie najważniejsze. W domu pasywnym czy energooszczędnym będzie to pewnie izolacja termiczna, jeśli natomiast cenisz spokój, skuteczne tłumienie hałasów z pewnością będzie mieć dla ciebie znaczenie.

jak wybrać drzwi zewnętrzne

Do wyboru masz między innymi drzwi wejściowe PCV, które świetnie pochłaniają dźwięki i zapewniają skuteczną izolację. Będą też lekkie i łatwe w montażu, natomiast bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne i trudniejsze do naprawienia niż pozostałe rozwiązania. Jeśli natomiast zdecydujesz się na drzwi wejściowe drewniane, możesz liczyć na dobrą izolację akustyczną, jednocześnie jednak musząc liczyć się z ich podatnością na działanie warunków atmosferycznych. Możesz także kupić drzwi wejściowe aluminiowe. Choć kojarzą się one głównie z budynkami użyteczności publicznej, świetnie wpasują się w estetykę nowoczesnych brył. Zapewnią ci także bezpieczeństwo ze względu na odporność na zniszczenia, choć jednocześnie będą mieć znacznie mniejszą izolację cieplną niż drzwi drewniane czy PCV. Dla większej estetyki możesz zdecydować się na model częściowo przeszklony, co dodatkowo pozwoli wpuścić do wnętrza nieco światła. Pamiętaj jednak, że przeszklenie wpływa na obniżenie bezpieczeństwa. Nie zawsze też będzie pasować do elewacji.

Parametry, jakie powinny posiadać drzwi zewnętrzne

Choć drzwi zewnętrzne pełnią wiele funkcji, niewątpliwie jedną z najważniejszych jest bezpieczeństwo. Zastanawiając się, jak wybrać drzwi zewnętrzne, pod uwagę weź więc przede wszystkim solidność wykonania. Możesz także zdecydować się na drzwi wyposażone w dodatkowe pręty umieszczone w ramie, które obniżą ryzyko ich sforsowania.

drzwi zewnętrzne do mieszkania

Dobrze dobrane drzwi zapewnią ci także mniejsze straty cieplne, a tym samym – większą energooszczędność. Jeśli ten parametr jest dla ciebie priorytetem, możesz zainwestować w drzwi zewnętrzne ocieplane, czyli nieco grubszy model z dodatkową warstwą izolacyjną. Pamiętaj także, by zwrócić uwagę na szerokość drzwi wejściowych do domu, która również związana jest z izolacją cieplną – zbyt szerokie, szczególnie dwuskrzydłowe modele pociągają za sobą straty cieplne. Z drugiej strony drzwi, które nie mają co najmniej 90 centymetrów szerokości, są niepraktyczne i ograniczają swobodne przechodzenie przez próg.

Aby mieć pewność, że drzwi spełniają wszystkie wymagania, sięgaj raczej po nowe modele, zamiast kupować drzwi wejściowe używane. Wprawdzie wiele z nich dostępnych jest w dobrym stanie i atrakcyjnych cenach, jednak warto pamiętać, że tylko drzwi wejściowe nowe zapewnią ci gwarancję na kilka lat i najlepsze możliwe parametry.

Do rozstrzygnięcia pozostanie jeszcze jedna kwestia: czy wybrać drzwi zewnętrzne prawe, czy drzwi zewnętrzne lewe. Zastanów się, w którym kierunku wolałbyś otwierać skrzydło. Jeśli zdecydujesz się na te otwierane na zewnątrz, możesz liczyć na większą szczelność, a także więcej wolnej przestrzeni w korytarzu. Z drugiej strony drzwi otwierane do wewnątrz budynku dobrze się prezentują – nie są w nich bowiem widoczne zawiasy, toteż mogą stanowić estetyczną ozdobę elewacji. Pamiętaj jednak, że w przypadku drzwi otwieranych do wewnątrz pojawia się ryzyko przedostawania się do pomieszczenia śniegu albo deszczu.

jakie drzwi zewnętrzne

Jakie drzwi wejściowe wybrać - podsumowanie

Materiał, z którego wykonane są drzwi, wpływa na ich funkcjonalność i poszczególne parametry. Stąd też od wyboru materiału zależne jest bezpieczeństwo, izolacja cieplna czy akustyczna. Parametry te możesz jednak poprawić, inwestując w drzwi ocieplane czy modele antywłamaniowe. Choć bardzo często pojawia się pokusa, by wybierać modele przede wszystkim ze względu na estetykę, w pierwszej kolejności kieruj się zawsze materiałem i solidnością wykonania.

Zarówno wśród drzwi drewnianych, PCV czy aluminiowych na pewno znajdziesz bowiem modele trafiające w twój gust. Priorytetem muszą być więc kwestie praktyczne, a dopiero potem walory wizualne. Dzięki temu znajdziesz drzwi, które wpasują się w twój gust, ale przede wszystkim zapewnią ci bezpieczeństwo i skuteczną izolację od zimna czy hałasu.

Źródło: Materiały informacyjne firmy Castorama

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów