Tarcica sosnowa zasady produkcji oraz cechy charakterystyczne
Tarcica jako wyrób drewniany, powstaje w wyniku przecięcia okrągłego drewna równolegle do podłużnej osi. Proces wykonywany jest przy użyciu pił tartakowych.
Do produkcji tarcicy sosnowej wykorzystywane są starannie wyselekcjonowane kłody zdrowego drzewa. Surowiec jest przecierany przez traki (pilarki). Następnie tarcica sosnowa jest poddawana suszeniu w komorze suszarniczej. Przed tym procesem materiał podlega sezonowaniu, czyli leżakowaniu na świeżym powietrzu. Ma to na celu zredukować naprężenia mogące doprowadzić do zniekształcenia materiału. Drewno zyskuje odporność, jest twardsze, zachowuje niską wilgotność.
Tarcica sosnowa ma interesujący rysunek drewna oraz jasny, ładny kolor. Z łatwością można poddać ją obróbce, a przy tym odznacza się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Sosna bardzo dobrze chłonie środki impregnujące, dlatego nie ma problemu z zabezpieczeniem materiału przed grzybami, pleśnią, czynnikami atmosferycznymi. Materiał zasługuje również na uwagę ze względu na właściwości akustyczne i izolacyjne.
Gdzie znajduje zastosowanie tarcica sosnowa?
Deski podłogowe
Materiał jest pokrywany powłoką lakierniczą. Największą popularnością cieszą się deski ze stojącym słojem z przekrojami promieniowymi na płaszczyznach, ze względu na znakomite właściwości użytkowe.
Tarcica sosnowa jest również wykorzystywana do tworzenia dolnych warstw podłogowych, a od góry pokrywana jest szlachetniejszymi gatunkami drewna.
Materiał znajduje również zastosowanie przy produkcji listew dekoracyjnych, zapewniających estetyczne wykończenie podłogi.
Stolarka okienna i drzwiowa
Tarcica doskonale sprawdza się do produkcji stolarki okiennej i drzwiowej. Wykonywane są z niej przede wszystkim kantówki okienne i drzwiowe stanowiące znakomitą alternatywę dla popularnego PCV.
Budowa domu
Tarcica sosnowa powszechnie jest stosowana jako materiał budowlany i konstrukcyjny. Długa, gruba tarcica tworzy belki konstrukcyjne odznaczające się bardzo dużą wytrzymałością, a także krawędziaki. Ich zadaniem jest przenoszenie obciążeń z dachu na ściany budynku.
Meble
Z tarcicy sosnowej powstają różnego rodzaju meble, przede wszystkim stoły i krzesła. Są one poddawane częstej eksploatacji, a materiał jest odporny na uszkodzenia.
Od czego jest uzależniona cena tarcicy sosnowej?
Na cenę tarcicy sosnowej wpływ ma kilka czynników. Są to przede wszystkim:
-
stopień wilgotności, jaki w momencie zakupu ma materiał,
-
rodzaj produktu — obrzynany lub nieobrzynany,
-
ilość zamawianego materiału — przy dużej ilości można liczyć na rabaty.
Tarcica sosnowa jest materiałem wysokiej jakości, o doskonałych parametrach technicznych. Znajduje szerokie zastosowanie w produkcji mebli, podłóg oraz elementów konstrukcyjnych. Warto skorzystać z oferty profesjonalnego, renomowanego producenta, aby uzyskać trwały materiał.
Źródło: Materiały informacyjne fallklandy-zagorz.pl