Garaż, altana, wiata – na co potrzebne Ci pozwolenie na budowę?

Data utworzenia: 26 lipca 2016

wokół domu

garaże i wiaty

Budowę domu masz już dawno za sobą, jednak myślisz o postawieniu na działce garażu, altany lub wiaty? Szukasz miejsca, w którym mógłbyś schować samochód przed deszczem lub postawić betonowego grilla? Zobacz, jak zmieniły się przepisy i sprawdź, kiedy będzie Ci potrzebne pozwolenie na budowę.

Nowe przepisy budowlane znacznie uprościły proces przygotowania pozwoleń i zgód. Dla inwestorów i osób prywatnych, którzy chcą sprawnie postawić dom, jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż pozwala skrócić czas oczekiwania na wydawanie decyzji. Więcej informacji na temat zmian w prawie budowlanym możesz przeczytać tutaj.

Zobacz, jak nowe przepisy wpłynęły na budowę garaży, altan i wiat.

Budowa garażu wolnostojącego według nowych przepisów

Stanowisko na auto, które nie jest częścią konstrukcji domu, traktuje się jako osobny budynek. W takim przypadku, to, czy potrzebujesz pozwolenia na budowę garażu, czy nie, zależy jedynie od jego wielkości. W myśl nowych przepisów garaż, którego powierzchnia nie przekracza 35 m2, nie wymaga starania się o dokument ze starostwa. Nie musisz także występować o pozwolenie na użytkowanie (przekazywane po zakończeniu budowy i po wydaniu odpowiedniej opinii przez biegłego).

Pamiętaj, że przepis ten dotyczy tylko budowy garażu wolnostojącego. Stanowisko na samochód połączone z konstrukcją domu musi być uwzględnione w projekcie, który jako zgłoszenie trafi do urzędu.

Budowa altany działkowej po zmianach w prawie

Altanki nie należy traktować jako obiekt małej architektury (pojęcie to jest ściśle określone w przepisach i dotyczy m.in. kapliczek, posągów, piaskownic i śmietników). Altanka podlega tym samym prawom, co budynki mieszkalne. Stawiając altankę na swoim gruncie, zwróć uwagę, jaka ma być jej powierzchnia. Podobnie jak garaż wolnostojący, altanka, która nie ma więcej niż 35 m2 nie potrzebuje pozwolenia na budowę. Bardzo ważna jest także wysokość, która w przypadku budynku z dachem stromym nie może przekraczać 5 m, a w przypadku dachu płaskiego – 4 m.

O ile nie musisz starać się o pozwolenie na budowę, koniecznie zgłoś zamiar wybudowania altany w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta na prawach powiatu.

Budowa wiaty garażowej po nowelizacji ustawy

Wiata garażowa, choć nie jest zamkniętym budynkiem, podlega tym samym przepisom, co wcześniej wymienione obiekty. Jeśli chcesz postawić ochronę na samochód, której powierzchnia przekraczałaby 50 m2 lub oddziaływałaby na działkę sąsiada (np. zwiększała zacienienie terenu), koniecznie postaraj się o pozwolenie na budowę. W innym przypadku wystarczy, że zgłosisz w urzędzie zamiar postawienia wiaty.

Garaże, altany i wiaty – zgodność z przepisami

Bez względu na to, czy stawiana na Twojej działce konstrukcja wymaga specjalnego pozwolenia z urzędu, czy nie, w każdej chwili możesz się zgłosić do nadzoru budowlanego. W składanym przez Ciebie wniosku znajdzie się prośba o wydanie zaświadczenia potwierdzającego zgodność konstrukcji budowli z wymaganiami zawartymi w ustawie.

Jeśli chcesz mieć pewność, że stawiane przez Ciebie – lub wynajętą firmę – budynki spełniają wszystkie wymogi, wybierz gotowy projekt. Znajdziesz je na stronie www.dobredomy.pl.

Źródło: Materiały informacyjne firmy Dobre Domy

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów