logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Gładki efekt w ekspresowym tempie

Data utworzenia: 23 lutego 2019
Słowa kluczowe: tynkowanie,szpachlowane,gładkie ściany
Budowa
Ściany i stropy
Źródło: Baumit
Tynkowanie w jeden dzień? Wielu zapewne powie: „niemożliwe”. A jednak! Na polskim rynku dostępny jest już pierwszy szybkowiążący tynk cementowo-wapienny, który pozwala na przeprowadzenie tego typu robót na przestrzeni zaledwie kilku godzin. Jeśli więc zależy nam na szybkim wykończeniu pomieszczeń, warto pamiętać, że mamy do dyspozycji takie rozwiązanie. Podpowiadamy jak krok po kroku szybko przygotować ściany do dekorowania.

Chemia budowlana o właściwościach pozwalających istotnie skrócić budowę czy remont domu funkcjonuje powszechnie na polskim rynku od lat. Zaprawy klejowe, masy samopoziomujące, posadzki cementowe czy jastrychy w odmianie szybkowiążącej pozwalają znacząco przyspieszyć procesy związane z realizacją dalszych prac. Wciąż jednak brakowało produktu, dzięki któremu można byłoby w ekspresowym tempie przeprowadzić prace tynkarskie. Dziś to jednak przeszłość! Na rynku dostępny jest już pierwszy szybkowiążący tynk cementowo-wapienny Baumit MPI 30 Speed, który pozwala zakończyć proces tynkowania w czasie wyraźnie krótszym od swoich standardowych odpowiedników. Jego zacieranie jest możliwe już po ok. 2 godzinach – niezależnie od grubości kładzionej warstwy, temperatury czy chłonności podłoża. Zwyczajowo musielibyśmy z tym poczekać nawet kilkanaście godzin. Tak rewolucyjna zmiana pozwala rozpocząć i zakończyć prace tynkarskie w zaledwie połowę dnia roboczego lub rozpocząć i zakończyć je nawet dwukrotnie w ciągu jednego dnia. Tym samym MPI 30 Speed stwarza możliwość tynkowania ścian również w piątek, kiedy to ekipy pracujące w systemie pięciodniowego tygodnia pracy zwyczajowo takich prac już się nie podejmują przy standardowych tynkach cementowo-wapiennych, wymagających zatarcia po ok. 12 godzinach. Dodatkowo pozwala uzyskać jednorodnie zatartą, drobnoziarnistą strukturę powierzchni ścian i sufitów. Jest paroprzepuszczalny, dzięki czemu nadaje się także do łazienek i kuchni.

Mocne podstawy

Każde dzieło – także budowlane – potrzebuje solidnej bazy. Od tego, jakiej jakości będzie podłoże, na którym chcemy kłaść tynk zależy końcowy efekt naszych prac. Dlatego w pierwszej kolejności musimy zadbać o dobrą podstawę. Aby zapewnić trwałość położonych tynków i zapobiec ich odpadaniu w przyszłości musimy zadbać o to, by podłoże pod nie było przede wszystkim nośne, wolne od kurzu, resztek zapraw, starej farby i innych zanieczyszczeń mogących osłabić przyczepność. – Chłonne powierzchnie jak beton komórkowy, należy zwilżyć wodą na tyle wcześnie, by nie doprowadzić do tworzenia się filmu wodnego na ścianie bezpośrednio przed tynkowaniem. Z kolei na podłożach betonowych o niskiej nasiąkliwości zalecane jest stosowanie podkładu wzmacniającego przyczepność Baumit BetonPrimer lub wykonanie całopowierzchniowo warstwy sczepnej za pomocą obrzutki cementowej Baumit Vorspritzer. Przed rozpoczęciem tynkowania pamiętajmy także o zabezpieczeniu wszystkich narożników nierdzewnymi profilami krawędziowymi, osadzając je za pomocą szybkowiążącej zaprawy montażowej Baumit SpeedFix. Nie tylko ułatwią nam one uzyskanie prostych krawędzi, lecz także zapewnią wyższą odporność na uszkodzenia, na które narażone są zwłaszcza naroża przy oknach, drzwiach i w korytarzach. Szczeliny instalacyjne przed tynkowaniem wypełnijmy zaprawą cementowo-wapienną. Warto też zawczasu stolarkę otworową okleić folią, a wszelkie elementy metalowe zabezpieczyć antykorozyjnie – podpowiada Tomasz Jarzyna Product Manager z firmy Baumit.

Tynkowanie krok po kroku

Technologia tynkowania z zastosowaniem szybkowiążącego tynku Baumit MPI 30 Speed nie odbiega znacząco od wykonania prac z użyciem tradycyjnych wypraw cementowo-wapiennych, a różnice dotyczą głównie długości przerw technologicznych. Zawartość worka łączymy z ok. 7-7,5l czystej wody przy pomocy mieszarki wolnoobrotowej. Celem jest uzyskanie jednorodnej, pozbawionej grudek masy. Przy nakładaniu maszynowym za pomocą agregatu tynkarskiego, woda dozowana jest automatycznie podczas ustalania konsystencji roboczej tynku.

– Tynk narzucamy na ścianę ręcznie, przy użyciu kielni lub maszynowo agregatem tynkarskim na żądaną grubość, średnio ok. 10-15 mm. W miejscach narażonych na pęknięcia jak np. przejścia rożnych materiałów w podłożu czy narożniki okien i drzwi, zatopmy siatkę tynkarską z włókna szklanego do zbrojenia tynków – radzi Tomasz Jarzyna z firmy Baumit i dodaje: – Po nałożeniu świeży tynk równamy łatą typu „H”, wyrównując wstępnie jego powierzchnię i sprawdzając przy tym piony i kąty. W miejsca ewentualnych ubytków dorzucamy materiał i powtarzamy procedurę weryfikacji. Przy grubości tynku powyżej ok. 25 mm pamiętajmy, by nakładać go wielowarstwowo, metodą „świeże na świeże”. Tak przygotowaną płaszczyznę pozostawiamy do wstępnego utwardzenia. Po ok. 90 minutach od aplikacji możemy już przystąpić do dalszej obróbki. Wstępnie związany, ale jeszcze nietwardy tynk możemy wyrównać łatą trapezową poprzez drapanie jego wierzchniej warstwy. Następnie dla uzyskania jednorodnej, drobnoziarnistej struktury w kolejnym kroku po uprzednim zwilżeniu powierzchni zacieramy tynk mechanicznie lub tradycyjnie – pacą styropianową lub pacą z gąbką. Jeśli szykujemy podłoże pod płytki ceramiczne, zamiast wygładzania po wyrównaniu łatą pozacinajmy powierzchnię w jodełkę.

Pielęgnacja tynku

Odpowiednio przygotowana baza i prawidłowo przeprowadzony proces nakładania tynku na nic się zdadzą, jeśli nie zapewnimy mu odpowiednich warunków w czasie wiązania. Temperatura powietrza, jak i podłoża nie może być niższa niż +5˚C. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do braku wiązania lub nawet przemrożenia materiału, co z kolei skutkowałoby brakiem wytrzymałości i trwałości. Świeżo otynkowane powierzchnie powinniśmy przez 2 dni utrzymywać w stanie wilgotnym. Najlepszym na to sposobem jest codzienne zwilżanie tynku rozproszoną mgiełką wodną. Podczas pielęgnacji tynków cementowo-wapiennych bardzo ważne jest również, by przez pierwsze dni chronić je przed bezpośrednim nagrzewaniem i zapobiegać ich zbyt szybkiemu wysychaniu, które może spowodować, że materiał stanie się bardziej podatny na wykruszenia, rysy czy pęknięcia. Działając w zgodzie ze sztuką budowlaną, przed naniesieniem wierzchniej warstwy wykończeniowej pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej przerwy technologicznej.

Bez względu od sytuacji zawsze przestrzegajmy zaleceń producenta, który najlepiej zna swój wyrób i wie jak z nim właściwie postępować. Niestosowanie się do jego wskazówek podczas prac tynkarskich może znacznie uprzykrzyć użytkowanie pomieszczeń i narazić nas na dodatkowe wydatki związane z nieplanowanym remontem, którego można było uniknąć.

Źródło: Materiały informacyjne firmy Baumit

śledź nas na Facebook
Najnowsze
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
śledź nas na Facebook

Najczęściej czytane

article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.