Jak dbać o ogród – robot koszący i inne sprzęty ogrodowe

Data utworzenia: 22 lipca 2021

wokół domu

ogród

Źrodło: Husqvarna

Marzysz o pięknym i zadbanym ogrodzie i trawniku? Sprawdź, jakie sprzęty mogą ułatwić ci codzienne prace w ogrodzie. Co warto kupić i dlaczego?

Budując dom często skupiamy się na samym budynku, a warto także pomyśleć o zagospodarowaniu otoczenia, które jest dopełnieniem naszej przestrzeni relaksu. Przy planowaniu ogrodu nie zapomnij o niezbędnych narzędziach. Doskonałym sposobem na idealny trawnik bez wysiłku jest robot koszący!

Niezbędne narzędzia ogrodnicze

Posiadanie ogrodu oznacza konieczność wykonywania szeregu zabiegów pielęgnacyjnych i porządkowych. Koszenie trawy, podlewanie, usuwanie chwastów, grabienie liści, sadzenie czy przycinanie roślin i gałęzi – wszystkie te czynności wymagają zastosowania odpowiednich narzędzi.

Podstawowy zestaw każdego ogrodnika obejmuje takie narzędzia, jak:

  • szpadel do sadzenia czy przekopywania grządek,
  • grabie do porządkowania liści i zbierania skoszonej trawy,
  • sekator i nożyce do przycinania roślin i krzewów,
  • motyki i grace ogrodowe do spulchniania gleby i usuwania chwastów,
  • taczka czy wózek ogrodowy do wywożenia ściętej trawy, usuniętych chwastów, gałęzi czy przewożenia różnych przedmiotów,
  • wąż ogrodowy wraz z zestawem akcesoriów do nawadniania ogrodu,
  • kosiarka do regularnego koszenia trawnika.

Wybór narzędzi jest ogromny, ale warto zdecydować się na takie, które maksymalnie ułatwią nam prace ogrodowe i oszczędzą nadmiernego wysiłku.

Kobieta operująca akumulatorową podkaszarką Husqvarna

Akumulatorowe narzędzia ogrodowe

Decydując się na narzędzia ogrodowe, warto wybrać te zasilane akumulatorowo. Posiadają bowiem zalety urządzeń elektrycznych i spalinowych, ale nie mają ich wad, a zasilanie akumulatorowe sprawia, że są przyjazne dla środowiska i otoczenia. Sprzęty na akumulator są lekkie, ciche, mobilne i zapewniają swobodną pracę, a jednocześnie pozbawione uciążliwego (i niebezpiecznego – ryzyko przecięcia) kabla, nie wymagają skomplikowanej konserwacji oraz nie emitują szkodliwych spalin. Co ważne, użytkownik nie musi pamiętać o zakupie i bezpiecznym przechowywaniu paliwa.

Szczególnie praktyczne są narzędzia ogrodnicze zasilane jedną, wymienną baterią. W ofercie Husqvarna znajdziemy szeroką gamę sprzętów do każdego rodzaju prac w ogrodzie, które działają w oparciu o kompatybilny system akumulatorów. Dzięki czemu posiadając różne urządzania bateryjne szwedzkiego producenta, np. nożyce do żywopłotu, tradycyjną kosiarkę i podkaszarkę, mając dwa akumulatory możemy pracować bez przerw (na jednym pracujemy, drugi ładujemy).

Jeżeli planujemy żywopłot w ogrodzie, dużym ułatwieniem w jego pielęgnacji są akumulatorowe nożyce. Tego typu sprzęt jest prosty i wygodny w obsłudze. Umożliwia sprawne cięcie zarówno w pionie, jak i w poziomie. Dzięki nożycom zasilanym baterią przycinanie żywopłotu będzie szybkie i bezwysiłkowe. W ofercie są również modele z teleskopowym wysięgnikiem, regulowaną i wysuwaną listwą tnącą, dzięki czemu z łatwością przytniemy czy wyrzeźbimy nawet wysoki żywopłot bez konieczności użycia drabiny.

Każdy ogród wymaga także cięć pielęgnacyjnych lub porządkowych. Czasem na działce rosną już drzewa, o które trzeba zadbać. Dlatego warto posiadać akumulatorową pilarkę. Niska waga, prosta obsługa oraz cicha praca przekładają się na komfortową i szybką pracę. Poza tym pilarka na akumulator przyda się do przygotowywania drewna opałowego, drobnych prac wokół domu, a nawet budowania altany, huśtawki czy innych konstrukcji drewnianych do naszego ogrodu.

Mężczyzna z dmuchawą do liści

Dmuchawa do liści to urządzenie, które ma szeroki zakres zastosowania do porządkowania powierzchni wokół domu przez cały rok. Głównym przeznaczeniem jest szybkie i wygodne usuwanie liści, ale mocny strumień powietrza przemieszcza także: skoszoną trawę, małe gałązki (np. przy obcinaniu żywopłotu), igliwie, szyszki czy piasek. Dmuchawy zastępują często tradycyjne miotły i grabie.

Kosiarka akumulatorowa to obecnie jedna z najczęściej wybieranych kategorii maszyn do ogrodu. Zapewnia swobodne koszenie, a przy tym jest prosta i wygodna w obsłudze. Doskonałym uzupełnieniem zestawu narzędzi jest podkaszarka akumulatorowa, która dba o detale (np. przycina obrzeża trawnika) i dociera wszędzie tam, gdzie nie można zastosować kosiarki ze względu chociażby na jej gabaryty.

Kosiarka, która sama skosi trawnik. Poznaj roboty koszące!

Pracy w ogrodzie jest mnóstwo, a praktyczne narzędzia mają nam pomóc w tych czynnościach. Istnieją także takie, które wykonują za nas uciążliwe zabiegi pielęgnacyjne, a konkretnie koszenie trawy.

Husqvarna, czyli lider w sektorze automatycznego koszenia, zaprojektowała inteligentnego robota Automower®, który jest praktycznie bezobsługowy. Jednocześnie zapewnia najlepszą jakość koszenia – trawnik wygląda pięknie każdego dnia, a przy tym poprawia się jego kondycja. Za pracę automatycznej kosiarki odpowiada zaawansowana technologia.

Roboty koszące Husqvarna poruszają się po ogrodzie w schemacie losowym dzięki przewodom ograniczającym i doprowadzającym, które wyznaczają obszar pracy kosiarki i ułatwiają znalezienie najkrótszej drogi do stacji ładującej. Nawigację może wspomagać także fabrycznie wbudowany GPS (modele serii X-line). Bez względu na pogodę i porę roboty każdego dnia ostrymi jak brzytwa nożami zamontowanymi w dysku tnącym ścinają dobowy przyrost trawy, a ścinki trafiają na trawnik i w wyniku rozkładu zamieniają się w odżywczy nawóz naturalny.

kosiarka automatyczna Husqvarna

Pracę robota kontrolujemy za pomocą smartfona i aplikacji Automower® Connect, a modele serii X-line można również zintegrować z systemami Smart Home i Smart Garden (np. Fibaro), czy wydawać maszynom polecenia głosowe (Google Home, Amazon Alexa), co jeszcze bardziej ułatwia obsługę. Przy tym kosiarki automatyczne Husqvarna wyróżniają się imponująco cichą pracą (60 dB), zaawansowanym bezpieczeństwem i długim okresem użytkowania (10-15 lat).

Czytaj więcej: Robot koszący – czy to bezpieczne?

Posiadanie robota do koszenia trawnika oznacza, że nie musimy zajmować się tym uciążliwym obowiązkiem, co w perspektywie całego sezonu przekłada się na ogromną oszczędność czasu. Dzięki temu możemy skupić się na przyjemniejszych i ważniejszych zajęciach. Wolny czas warto spędzić z rodziną lub poświęcić się innym, bardziej wymagającym pracom w ogrodzie, aby nasze otoczenie było jeszcze przyjemniejszym miejscem odpoczynku.

Czy robot koszący sprawdzi się do koszenia każdego trawnika?

Husqvarna, mając ćwierć wieku doświadczenia w tworzeniu robotów doskonale wie, że każdy ogród jest inny. Dlatego zaprojektowała roboty koszące do wszystkich trawników – małych i dużych, pustych i skomplikowanych, równych i ze wzniesieniami. Wybierając kosiarkę automatyczną, należy wziąć pod uwagę wielkość powierzchni, która ma być koszona, stopień skomplikowania oraz ukształtowania terenu. W ofercie znajdziemy wiele modeli, a w wyborze odpowiedniego pomoże Autoryzowany Diler Husqvarna.

Sieć dilerska zapewnia fachowe doradztwo przy wyborze modelu do danego ogrodu oraz profesjonalny montaż maszyny. Ponadto oferuje szeroki zakres usług serwisowych (w tym przeglądy, aktualizowanie oprogramowania, przechowywanie robota poza sezonem) oraz dostęp do oryginalnych części i akcesoriów (np. noże do robotów, zestawy do czyszczenia i konserwacji, personalizowane naklejki na robota).

Znajdź najbliższego Autoryzowanego Dilera Husqvarna:
https://www.husqvarna.com/pl/wyszukiwarka-dilerow

Robot do koszenia małego ogrodu

Idealną propozycją dla właścicieli małych ogrodów jest Automower® 305, czyli kompaktowy robot koszący, który wyróżnia się atrakcyjnym stosunkiem ceny do jakości. Kosiarka sprawnie obsługuje teren o powierzchni do 600 m² i efektywnie kosi na wzniesieniach o nachyleniu do 40% oraz automatycznie pokonuje przejścia o szerokości od 60 cm.

Koszenie trawy robotem Husqvarna

Wydajną pracę zapewnia szereg inteligentnych funkcji – systematyczne koszenie wąskich przewężeń, koszenie po spirali (dla wyrównania różnej wysokości trawy) oraz czujnik pogody, który dostosowuje czas pracy do warunków atmosferycznych (w czasie suszy lub po szczycie sezonu, gdy trawa nie rośnie już tak intensywnie skraca działanie). Automower® 305 posiada także czujnik mrozu, co oznacza, że automatycznie przerywa harmonogram pracy, by chronić w ten sposób trawnik i maszynę przed skutkami pracy w niskich temperaturach.

Automower® 305 można obsługiwać za pomocą smartfona dzięki funkcji Automower® Connect@Home (łączność Bluetooth z zasięgiem do 30 m). Pozwala to łatwo i szybko zaplanować harmonogram pracy czy zaktualizować ustawienia.

Kosiarka automatyczna do wymagających terenów

Do pielęgnacji wymagających i trudnych terenów sprawdzi się Automower® 435X AWD z napędem na wszystkie 4 koła i unikalną, przegubową konstrukcją. Wyróżnia się doskonałą wydajnością i zwrotnością w wymagających warunkach – kosi na wzniesieniach o nachyleniu aż do 70%.

robot koszący Husqvarna 435X AWD

Robot wyposażony jest w szereg innowacyjnych funkcji, np. czujnik pogody, GPS czy zdalne wykrywanie obiektów (zmniejsza prędkość przed przeszkodą dzięki technologii ultradźwiękowej). Ponadto posiada Automower®️ Access, czyli nowoczesny interfejs użytkownika z dużym, czytelnym wyświetlaczem wysokiej rozdzielczości oraz pokrętłem wyboru. Zaś dzięki Automower®️ Connect można nim zarządzać z każdego miejsca na świecie. Maszyna współpracuje także z systemami Smart Home i Smart Garden.

Skorzystaj z promocji!

Jeżeli jesteś na etapie planowania ogrodu i kupowania narzędzi ogrodniczych, warto skorzystać z atrakcyjnej promocji marki Husqvarna. Przy zakupie kosiarki automatycznej Automower®(wybrane modele) otrzymasz maszynę akumulatorową gratis (do wyboru: podkaszarka 115iL/, dmuchawa 120iB, pilarka 120i wraz akumulatorem i ładowarką). Oferta jest ważna do 31.12.2021 r.

Więcej szczegółów o aktualnych promocjach: https://www.husqvarna.com/pl/produkty/promocje/#automower

Źródło: Materiały informacyjne firmy Husqvarna

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów