Jak dobrać szerokość drzwi w domu?

Data utworzenia: 18 stycznia 2015

budowa

okna i drzwi

Warunki techniczne dla budynków, w tym domów jednorodzinnych i szeregowych, podają minimalne szerokości drzwi wewnętrznych i wejściowych w świetle ościeżnicy. W praktyce jednak nie zawsze minimalne szerokości zapewnią wygodę użytkowania pomieszczeń.

Minimalne wymiary drzwi w domu jednorodzinnym określone są w warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (ostatnia zmiana z 1 stycznia 2014r.). Możemy jednak bez problemu zwiększyć minimalne szerokości drzwi, dostosowują je do naszych potrzeb i wygody użytkowania domu.

Szerokość drzwi zewnętrznych (wejściowych)

Zgodnie z rozporządzeniem drzwi wejściowe do budynku powinny mieć szerokość nie mniejszą niż 90cm i wysokość min. 2,0m. W praktyce często zdarza się, że decydujemy się na wykonanie znacznie szerszych drzwi 1,0 – 1,2m lub nawet pełnych drzwi dwuskrzydłowych.

Najczęściej zmiany takie argumentujemy łatwiejszym wnoszeniem większych gabarytowo przedmiotów (np. meble, wyposażenie łazienki itp.). Pamiętajmy jednak, że kolejne drzwi w domu i tak najprawdopodobniej będziemy mieć mniejszej szerokości (przeważnie 80-90cm), zatem samo przejście przez drzwi wejściowe nie rozwiąże nam problemu wniesienia danego mebla do pokoju.

Nie ma zatem sensu nadmiernego zwiększania szerokości drzwi wejściowych, a szerokość 90-100cm w zupełności wystarcza w normalnym użytkowaniu domu. Jednocześnie im szersze drzwi, tym droższe nadproże (szczególnie jeśli zakupujemy nadproża prefabrykowane) oraz znacznie droższe samo skrzydło (lub skrzydła) drzwiowe.

Warto jednak przemyśleć kwestię chociażby niewielkiego przeszklenia w drzwiach wejściowych, szczególnie jeśli nasz wiatrołap nie posiada okien. Pozwoli to na chociaż niewielkie doświetlenie wiatrołapu światłem słonecznym.

Szerokość drzwi wewnętrznych oraz drzwi do łazienki

Drzwi do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt stały pobyt ludzi oraz drzwi do łazienki, umywalni i wydzielonego ustępu powinny mieć szerokość nie mniejszą niż 80cm.

W przypadku drzwi do łazienki muszą się one otwierać obowiązkowo na zewnątrz pomieszczenia oraz posiadać w dolnej części otwory lub podcięcie o powierzchni nie mniejszej niż 0,022m2.

W praktyce nie zaleca się zmniejszania podanych szerokości, gdyż węższe drzwi utrudniają sprawną komunikacją, szczególnie przy wnoszeniu większych przedmiotów czy mijania się dwóch osób. W typowych pokojach dziennych zaleca się drzwi szerokości właśnie 80cm, natomiast w salonach lepszym rozwiązaniem będą szersze drzwi (ok. 90-100cm) lub tzw. tunel o szerokości ok 1,0-1,2m (co umożliwi bezproblemowe przejście dwóch dorosłych osób).

Należy jednocześnie zaznaczyć, że podawane w rozporządzeniu wymiary minimalne dotyczą pomieszczeń na tzw. stały pobyt ludzi lub pomieszczeń o funkcji higieniczno – sanitarnej. Oznacza to, że minimalnych szerokości 80cm nie musimy stosować np. w pomieszczeniach pomocniczych, gospodarczych itp. Warto jednak rozważyć, czy na pewno opłaci nam się zmniejszenie szerokości np. do 70cm, gdyż może to znacząco utrudnić przenoszenie niektórych przedmiotów i sprawne przechodzenie do pomieszczenia.

Jednocześnie koszt drzwi o szerokościach 70-90cm jest porównywalny (istotne różnice zaczynają się w zasadzie dopiero przy drzwiach szerszych niż 90cm). W przypadku drzwi drewnianych zamawianych „na wymiar” często nawet nie różnią się one ceną w typowych szerokościach 80-90cm.Drzwi wejściowe oraz drzwi do pokoju to istotny element budynku, warto zatem dobrze dobrać ich wymiary. Istotne są również drzwi do łazienki oraz ewentualnie drzwi do składzika czy innych tego typu pomieszczeń. Rozporządzenie określa jaka jest minimalna szerokość drzwi w domu oraz najmniejsza szerokość drzwi wejściowych. Owa minimalna szerokość drzwi dotyczy skrzydła, jest to zatem tzw. szerokość w świetle ościeżnicy. Sam otwór drzwiowy powinien być nieco szerszy, przeważnie o ok. 10cm. Wymiary drzwi warto dobrać już na etapie projektu. Częste pytanie dotyczy jaka szerokość drzwi do łazienki. Najlepsze są drzwi wejściowe jednoskrzydłowe o wymiarach 90-100cm.

Zmiana szerokości drzwi na budowie

Zmiana szerokości drzwi nie wymaga zmiany pozwolenia na budowę. Teoretycznie zmiana taka powinna zostać naniesiona na dokumentację projektową (rzuty kondygnacji) i załączona do dziennika budowy. W praktyce jednak często zmiany te wykonujmy już po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie, gdy dochodzimy do momentu zakupu i montażu samych skrzydeł drzwiowych.

Pamiętajmy jednak, aby nie dokonywać zmniejszenia szerokości i wysokości drzwi poniżej wartości określonych w Rozporządzeniu. Dotyczy to w szczególności drzwi wejściowych oraz wejścia do łazienki.

W przypadku budowy obiektu przeznaczonego na cele działalności gospodarczej, np. budynku biurowego, zaleca się wszelkie zmiany szerokości drzwi wykonać na etapie budowy i odpowiednie szkice dołączyć do dziennika budowy. Wynika to z faktu, że budynki takie mogą podlegać szczególnej kontroli już w czasie ich użytkowania.

Jak należy rozumieć minimalne szerokości podawane w rozporządzeniu?

Podawane w artykule i rozporządzeniu szerokości drzwi dotyczą tzw. szerokości w świetle ościeżnicy, czyli rzeczywistej szerokości przejścia jakim dysponujemy po otwarciu skrzydła drzwi. Na ościeżnicę powinniśmy przewidzieć dodatkowo ok. 10cm (po 5cm z każdej strony). Zatem ostateczna szerokość otworu przed montażem drzwi powinna wynosić np. min. 80+10=90cm (80cm jako minimalna ustawowa szerokość + 10cm na typową ościeżnicę).

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów