Jak skutecznie wyczyścić elewację budynku?

Data utworzenia: 21 maja 2015

budowa

elewacje

Elewację warto dokładnie wyczyścić przynajmniej raz na kilka lat. W tym celu należy odpowiednio dobrać sposób czyszczenia do istniejących zabrudzeń oraz do rodzaju materiałów, z jakich wykonana jest elewacja. Inaczej będziemy czyścić klinkier a inaczej elewację tynkowaną.

Częstotliwość czyszczenia elewacji domu jest uzależniona przede wszystkim od położenia budynku oraz rodzaju elewacji. Tynki, niezależnie od ich rodzaju, znacznie szybciej i łatwiej przyciągają kurz i brud niż gładka powierzchnia cegły klinkierowej.

Jednocześnie na zabrudzenie elewacji wpływa bliskość lasów, stawów itp., które są źródłem wielu czynników biologicznych, które również zagrażają czystości naszej elewacji.

Czyszczenie zabrudzonej i zatłuszczonej elewacji z tynku

Elewacja z tynku cienkowarstwowego, zarówno akrylowego, mineralnego jak również nowoczesnych tynków silikonowych i silikatowych, posiada bardzo rozbudowaną i szorstką strukturę. Prowadzi to do łatwego osiadania brudu, którego nie zmyje woda deszczowa, spływająca po ścianie. Szczególnie łatwo brud osadza się na tynkach mineralnych gruboziarnistych, które stosowane są np. na cokołach.

Wiele osób decyduje się na czyszczenie elewacji tynkowanej szczotkami ręcznymi lub mechanicznymi, jednakże rozwiązanie to może prowadzić do uszkodzenia cienkiej warstwy masy tynkarskiej lub jej odbarwienia.

Skuteczne oczyszczenie elewacji tynkowanej można wykonać poprzez mycie powierzchni ściany strumieniem wody. Można tutaj wykorzystać dostępne na rynku myjki ciśnieniowe. Niektóre urządzenia umożliwiają czyszczenie elewacji gorącą wodą, co znacznie zwiększa skuteczność mycia. Należy jednak uważać, aby woda nie była zbyt gorąca, gdyż może spowodować odbarwienia, odplamienia czy nawet odspojenie tynku od ściany.

Mycie elewacji ciepłą wodą zwiększy skuteczność likwidacji tłustych plam, które czasami występują na elewacjach.

Dla typowej elewacji domowej w zupełności wystarczy tradycyjna myjka ciśnieniowa o ciśnieniu ok. 120-150bar. Warto zakupić myjkę ze specjalnymi teleskopowymi dyszami, które umożliwią mycie pod dużym ciśnieniem całej powierzchni ściany.

Warto wcześniej przetestować dyszę myjki na fragmencie elewacji, aby dokładnie sprawdzić w jakiej minimalnej odległości musimy trzymać dyszę, aby nie spowodować uszkodzeń i odkształceń warstwy tynku.

Czyszczenie elewacji z klinkieru

Elewacja z cegły klinkierowej jest odporna na zabrudzenia, a jednocześnie gładka powierzchnia klinkieru umożliwia częściowe oczyszczanie ściany przez wodę deszczową. Niestety z czasem nawet klinkier ulega zabrudzeniom, podobnie jak fugi między cegłami.

Elewację klinkierową można czyścić wyłącznie samą wodą, stosując myjki ciśnieniowe, lub specjalnymi końcówkami ze szczotką obrotową, montowaną na myjkę.

Klinkier nie wymaga czyszczenia żadnymi specjalnymi preparatami. Należy do tego typu produktów podchodzić z dużą ostrożnością i przetestować je na mniejszym fragmencie ściany, aby nie doprowadzić do odbarwień cegieł na całej elewacji. Wiele zmian kolorystycznych, jakie środki chemiczne mogą spowodować na klinkierze, nie będzie można już cofnąć.

Zielone naloty na elewacji - pleśń, porosty, grzyby, mech

Zielone naloty na elewacji są niczym innym jak nalotami pleśni, porostów, glonów czy mchu. Zjawisko to spotykane jest głównie na domach zlokalizowanych w pobliżu lasów, jezior, stawów itp.

Skuteczna walka z tego typu zabrudzeniami biologicznymi nie ogranicza się wyłącznie do mycia elewacji wodą pod ciśnieniem. Warto w takiej sytuacji stosować dodatkowe środki zabezpieczające ścianę przed zabrudzeniami mikrobiologicznymi.

Nie wolno jednak tego typu preparatów nanosić na już zabrudzoną i zarośniętą elewację, gdyż nie spełnią one swojej funkcji.

W pierwszej kolejności należy dokładnie zmyć wszystkie zabrudzenia elewacji, wykorzystując myjki ciśnieniowe i ewentualnie szczotki. Dopiero później, na suchą warstwę ściany nanosimy środki zabezpieczające – np. preparaty grzybobójcze.

Na rynku dostępne są także specjalne środki impregnujące tynki zewnętrzne. Można zakupić również impregnaty bezbarwne, które nie spowodują istotnej zmiany kolorystyki elewacji. Głównym zadaniem impregnatów jest zmniejszenie chłonności i nasiąkliwości warstwy tynku, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie ryzyka porastania ściany mchem czy grzybem.Elewacja, szczególnie jeśli jest to tynk zewnętrzny lub elewacja z klinkieru, wymaga co kilka lat dokładnego oczyszczenia. Czyszczenie elewacji nie jest trudne, doradzamy jak wyczyścić elewację tynkowaną oraz jak czyścić klinkier. Często problematyczne są białe naloty czyli wykwity na klinkierze. Czyszczenie tynku wykonujemy wyłącznie wodą, pomocna jest tutaj myjka ciśnieniowa. Pytanie jednak jaka myjka do czyszczenia elewacji będzie najlepsza? Czasami pojawia się również pleśń na elewacji lub grzyb na elewacji. Ma to miejsce w domach przy lasach czy jeziorach, gdzie pojawia się także mech na elewacji. Zatem czym czyścić elewację aby zrobić to szybko i skutecznie?

Białe wykwity na elewacji z klinkieru

Białe naloty na powierzchniach murowanych, szczególnie widoczne na cegłach klinkierowych, są zjawiskiem całkowicie naturalnym, nie wymagającym żadnych dodatkowych zabiegów z naszej strony.

W większości przypadków białe naloty znikają po 2-3 latach od ich powstania. W przypadku ścian silnie zacienionych i znajdujących się w wilgotnym miejscu, czas samoistnego „schodzenia” wykwitów z klinkieru może dojść nawet do 4 lat.

Jeśli jednak mimo wszystko chcemy choć w pewnym stopniu oczyścić naszą elewację z białych nalotów, warto robić to na sucho lub tylko lekko zwilżoną szczotką w słoneczne dni. Należy jednak uważać, aby nie szorować klinkieru zbyt mocno, aby nie doprowadzić do uszkodzenia i zarysowania cegieł.

Czyszczenie wykwitów na mokro może dać pozorne wrażenie dokładniejszego i szybszego oczyszczenia ściany. Niestety wykwity powstają właśnie na skutek kontaktu ściany z wilgocią, a mycie nalotów na mokro doprowadzi do ich częściowego rozpuszczenia i ponownego „wciśnięcia” w ścianę. W tym przypadku już po kilku dniach białe naloty mogą pojawić się ponownie, nawet w znacznie większej ilości niż przed myciem.

Na rynku dostępne są również specjalne środki do czyszczenia białych wykwitów. Należy jednak zachować dużą ostrożność w ich stosowaniu, gdyż niektóre z tych środków mogą powodować odbarwienia klinkieru.

Więcej informacji na temat przyczyn powstawania wykwitów na klinkierze w artykule "Białe wykwity na ścianach i ogrodzeniach z klinkieru".

Czyszczenie starych elewacji z tradycyjnej cegły ceramicznej

Stare elewacje z cegieł ceramicznych wymagają specjalistycznych technologii czyszczenia. Niestety użycie tradycyjnych myjek ciśnieniowych, nawet z końcówkami szczotkowymi, niewiele pomoże, gdyż brud potrafi bardzo mocno zespolić się z powierzchnią ceramiki.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wykonanie tzw. piaskowania elewacji. Technologia ta polega na potraktowaniu powierzchni ściany strumieniem sprężonego powietrza lub strumieniem wody pod dużym ciśnieniem, wraz z podawaniem na elewację drobnego materiału ścierającego warstwy brudu. Może to być drobny, twardy piasek, pył kamienny czy np. pył szklany lub inne materiały odpowiednio twarde i odporne na rozdrabnianie pod wpływem uderzenia.

Czyszczenie elewacji ceramicznej w sposób ręczny wymaga zastosowania szlifierek o bardzo dużej prędkości obrotowej, co znacznie utrudnia ich prowadzenie po powierzchni ściany i może prowadzić do nierównomiernego szlifowania zabrudzeń. W konsekwencji uwidoczni się to niejednolitą kolorystyką całej elewacji.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów