Zjazd z kostki brukowej

Data utworzenia: 22 czerwca 2014

wokół domu

garaże i wiaty

Podjazdy przed domem najczęściej budowane są z różnego rodzaju kostki brukowej, która umożliwia formowanie ciekawych wzorów architektonicznych z uwagi na dużą różnorodność jej struktury i kolorystyki. Doradzamy jak dobrać całą konstrukcję podjazdu aby był odpowiednio trwały.

Zdarza się, że do konstrukcji zjazdu nie przykładamy należytej uwagi, przez co w krótkim czasie ulega on zniszczeniu (sfalowanie kostki, głębokie koleiny, zastoiska wody itp.). Można temu zapobiec odpowiednio dobierając warstwy konstrukcyjne naszego zjazdu w zależności od potrzeb i rodzaju pojazdów jakie będą z niego korzystać.

Jeśli budujemy zjazd z drogi publicznej, to musimy wcześniej jego konstrukcję i geometrię uzgodnić z właściwym Zarządcą Drogi (najczęściej gmina lub Zarząd Dróg Powiatowych / Miejskich, ewentualnie Zarząd Dróg Wojewódzkich). Na tym etapie Zarządca narzuci nam minimalną konstrukcję, przeważnie jako zjazd z kostki na podbudowie z kruszywa lub z chudego betonu.

Oba rozwiązania są zgodne z odpowiednimi przepisami dotyczącymi dróg publicznych i lokalizowanych na nich zjazdów. Przykłady tego typu konstrukcji pokazano na rysunku.

Konstrukcja zjazdu z kostki brukowej

Zjazd na podbudowie z kruszywa łamanego lub naturalnego (trochę tańszego niż kruszywo łamane) będzie dobra jedynie dla samochodów osobowych i lekkich dostawczych. Należy jednak pamiętać, że czasami może zajść potrzeba wjazdu cięższego samochodu, np. na czas rozładunku/załadunku mebli.

Istotny jest również czas w jakim budujemy zjazd. Jeśli robimy to w trakcie budowy całego domu, to musimy liczyć się z ryzykiem korzystania ze zjazdu przez samochody ciężarowe, które np. będą dowozić na budowę materiały. Samochody te, jeśli nawet nie będą bezpośrednio traktować zjazdu jak „parkingu”, to mogą go wykorzystywać w celu nawrócenia czy przejazdu na dalszą część działki, pod budowę. W tym wypadku zjazd w szybkim czasie może ulec zniszczeniu.

Z tego względu lepszym rozwiązaniem jest budowa zjazdu po zakończeniu głównych prac budowlanych w domu, czyli po wykonaniu stanu surowego, który wymaga najwięcej dostaw ciężkimi pojazdami (dostawy betonu, pustaków, stropów itp.).

Alternatywnie możemy podbudowę zjazdu wykonać z gruzu betonowego. Należy jednak przy tym stosować gruz betonowy, czyli z rozbiórki elementów betonowych i żelbetowych, bez znaczących domieszek innych materiałów (nie zaleca się tutaj słabszego gruzu ceglanego). Podbudowę taką należy również zaklinować drobnym kruszywem, chyba że zakupiony gruz posiada również najdrobniejsze frakcje, dające po zagęszczeniu równą powierzchnię, na której możliwe będzie układanie kostki brukowej.

Najlepszym rozwiązaniem dla zjazdu jest jednak wykonanie tzw. podbudowy z chudego betonu, o grubości ok 15-20cm. Zjazd taki bez problemów wytrzyma sporadyczny ruch pojazdów ciężarowych a nawet ruch ciężkich maszyn rolniczych (w przypadku tego typu maszyn nie zaleca się innej podbudowy jak betonowej). Beton dobrze jest układać na wyrównanej i zagęszczonej warstwie z piasku, o grubości ok 15cm.Najczęściej budowa zjazdu wymaga również czynności poprzedzających, jak uzgodnienie zjazdu i pozwolenie na budowę zjazdu. Jest to tzw. projekt budowlany lub projekt zjazdu, który określa często także koszt budowy zjazdu oraz opisuje na czym układać kostkę brukową, jeśli wykonujemy zjazd betonowy lub zjazd z kostki brukowej.

Rodzaj kostki brukowej na zjazd

Górną powierzchnię zjazdu najczęściej stanowi kostka brukowa koloru szarego, czerwonego lub grafitowego. Zjazdy można wykonywać również z kostki kamiennej, np. granitowej. W przypadku zjazdu z drogi publicznej rodzaj i kolor kostki również podlega uzgodnieniu z Zarządcą Drogi.

Zjazd lub czasami określany jako podjazd lub zjazd z drogi musi wykonać praktycznie każdy kto buduje dom.Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów (kształtów) kostek brukowych. Dla chodników, dojść do domu i innych powierzchni dla pieszych, kostkę można wybierać dowolnie. W przypadku ruchu samochodowego zaleca się jednak kostkę o kształcie „dwuteownika” (handlowa nazwa to np. behaton). Tego typu kostki brukowe lepiej „klinują się” między sobą, co podczas obciążenia kołami pojazdu utrudnia przemieszczanie się kostek na boki. Kostka taka jest tylko nieznacznie droższa od standardowej kostki chodnikowej o kształcie prostokąta.

Do budowy zjazdów zaleca się zakupić mocniejsza kostkę o grubości 8cm (standardowe kostki chodnikowe mają 6cm). Są one bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia spowodowane ruchem samochodów.

Kostkę brukową układa się na podsypce cementowo-piaskowej o grubości zwykle 3-5cm. Na powierzchniach przeznaczonych do ruchu nie zaleca się układania kostki wyłącznie na podsypce piaskowej (zmniejszy to wytrzymałość zjazdu i spowoduje przemieszczanie się kostek).

Koszt budowy zjazdu z kostki brukowej

Powierzchnie zjazdów mogą być różne, w zależności od jego szerokości (przeważnie 3,0 – 5,5m), długości oraz sposobu połączenia z jezdnią (zjazd doprowadzony „po prostej” lub z wyokrągleniem łukami o promieniach R=3,0-5,0m). Z tego względu podajemy ceny poszczególnych elementów zjazdu, co umożliwi każdemu przeliczenie całkowitego kosztu dla danego przypadku.

Najczęściej budowa zjazdu wymaga również czynności poprzedzających, jak uzgodnienie zjazdu i pozwolenie na budowę zjazdu. Jest to tzw. projekt budowlany lub projekt zjazdu, który określa często także koszt budowy zjazdu oraz opisuje na czym układać kostkę brukową, jeśli wykonujemy zjazd betonowy lub zjazd z kostki brukowej.

Kostka brukowa najczęściej stosowana do budowy zjazdów kosztuje średnio ok ,45-50zł za kostkę koloru szarego i ok. 50-65zł za kostkę kolorową (czerwona, grafitowa). Kostki kamienne są w bardzo zróżnicowanych cenach, uzależnionych od rodzaju kamienia i ich wielkości.

Konstrukcja zjazdu z kostki na podbudowie z kruszywa lub gruzu betonowego kosztować będzie średnio 150zł/m2, natomiast zjazd na podbudowie betonowej (chudy beton) ok. 200zł/m2.

Dodatkowo należy doliczyć koszty krawężników lub oporników. Przeważnie w przypadku dróg ziemnych zjazd kończy się krawężnikiem układanym „na płask” o wymiarach 20x30x100cm (koszt ok.40-45zł/szt.). Jeśli zachodzi konieczność zabezpieczenia powierzchni zjazdu również z boku, możemy to wykonać poprzez ułożenie opornika (obrzeża) betonowego o wymiarach 8x30x100cm (koszt. ok. 17-22zł/szt.).

Krawężniki i obrzeża należy układać na ławach betonowych, których koszt to ok 30-50zł za 1mb, w zależności od dostępności na budowie materiałów do wykonania betonu i zakresu prac.

Jeśli nie mamy zjazdu uwzględnionego w projekcie domu, to należy doliczyć również koszt wykonania takiego projektu, przez uprawnionego projektanta drogowego (w zależności od projektanta, miejscowości i ilości koniecznych uzgodnień, koszt projektu wraz z uzgodnieniami wynosi 500-2000zł).

Zjazd na działkę można wykonać z różnych materiałów, istotne jest zatem z czego zrobić zjazd aby konstrukcja zjazdu, a w szczególności jego podbudowa (tzw. chudy beton, kruszywo lub tłuczeń albo gruz betonowy) zapewniały trwałość.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów