Jakie cegły na komin murowany?

Data utworzenia: 30 sierpnia 2014

budowa

dachy i rynny

Obecnie co raz częściej budowane są kominy systemowe, jednakże kominy murowane nadal znajdują wielu zwolenników. Należy jednak dobrze wybrać materiał do ich budowy, aby komin był trwały i spełniał swoją funkcję. Najczęściej wybierana jest cegła pełna lub dziurawka.

Komin jest jednym z istotniejszych elementów budynku, którego remont lub przebudowa są bardzo trudne oraz kosztowne. Z tego względu nie warto za bardzo oszczędzać na etapie jego budowy.

Przy budowie komina murowanego należy dokładnie przeanalizować właściwości zamawianych materiałów, w tym wypadku cegieł. Najbardziej popularne do budowy kominów są cegły pełne oraz cegły dziurawki. Doradzamy jaki materiał najlepiej wybrać, aby uniknąć wielu problemów podczas użytkowania komina.

Komin z cegły pełnej

Ważne jest, aby stosować cegły pełne dobrej jakości. Cegła nie powinna zawierać dużych ilości margli oraz musi charakteryzować się prostymi, gładkimi powierzchniami bocznymi. Z tego względu należy dobrze wybrać producenta, gdyż niektórzy producenci oszczędzają na wykonywaniu cegieł pełnych, przez co zakupujemy materiał nienajlepszej jakości. Większość producentów jako główny produkt traktuje dzisiaj pustaki ceramiczne i pustaki kominowe.Wykonanie komina zależy w dużym stopniu od jego konstrukcji, istotne jest jaki materiał wybraliśmy z pośród najczęściej stosowanych, czyli cegła pełna, cegła dziurawka czy estetyczna cegła klinkierowa. Z czego wykonać komin murowany to częste pytanie inwestorów. Dobre materiały zapewnią trwały komin murowany oraz brak nieszczelności (zawilgocenie komina na skutek złych materiałów i spoin).

Komin z klinkieru

Oczywiście zawsze możemy zakupić cegłę klinkierową, która posiada bardzo dobre właściwości dla efektywnej i trwałej pracy komina. Jednakże jest to rozwiązanie bardzo kosztowne, gdyż cegła taka jest kilka razy droższa od cegły pełnej.

Dodatkowo klinkier wymaga murowania z użyciem specjalnej zaprawy, zawierającej dodatki trasu. Tylko taka zaprawa pozwala uniknąć występowania wykwitów.

Cegły klinkierowe stosuje się często do wykończenia górnej części komina, wystającej ponad dach budynku. Zapewnią one wtedy dobre właściwości i trwałość części komina narażonej na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, a jednocześnie będą estetycznym wykończeniem całego komina.Cegły do budowy komina to najczęściej tzw. cegła kominowa pełna, rzadziej pustaki ceramiczne czy pustaki kominowe. Wykończenie komina również ma znaczenie, aby nie nastąpiło wnikanie wody do komina. Niebezpieczne jest również przenikanie wody do komina przez źle wykonane spoiny. Warto wiedzieć jak sprawdzić jakość cegły przeznaczonej na nasz komin murowany.

Zły dobór cegieł - komin z cegły dziurawki

Niestety cegła dziurawka często spotykana jest przy budowie kominów. Jest to duży błąd, który wynika przeważnie z niewiedzy inwestorów, szczególnie w przypadku podpisania umowy na wykonanie komina wraz z dostarczeniem materiałów przez wykonawcę (cegła dziurawka jest często nieznacznie tańsza od cegły pełnej dobrej jakości).

Komin powinno się na całej długości (wysokości) budować z cegły pełnej. Szczególnie niebezpieczne jest wykonywanie górnej części komina, ponad dachem, z cegły dziurawki. Z zewnątrz cegła taka może wyglądać identycznie jak cegła pełna, przez co wielu inwestorów nawet nie zdaje sobie sprawy z czego mają wykonany komin.

Wykonanie komina z cegły dziurawki może w szybkim czasie spowodować wnikanie wody do komina, co w konsekwencji oznaczać będzie przedostanie się wody deszczowej pod pokrycie dachowe i zawilgocenie izolacji cieplnej. Jeśli komin na całej wysokości został wykonany z cegły dziurawki, może to spowodować również występowanie zawilgocenia na ścianach w miejscu występowania komina.Komin stanowi ważną część budynku dlatego tak ważna jest odpowiednia budowa komina. Szczególne znaczenie ma to, jeśli decydujemy się na komin murowany, w tym wypadku musimy dobrze wybrać materiały, to znaczy cegły na komin murowany. Wykonanie komina zależy w dużym stopniu od jego konstrukcji, istotne jest jaki materiał wybraliśmy z pośród najczęściej stosowanych, czyli cegła pełna, cegła dziurawka czy estetyczna cegła klinkierowa. Z czego wykonać komin murowany to częste pytanie inwestorów.

Dlaczego cegła dziurawka powoduje przenikanie wody do komina?

Wykorzystanie cegły dziurawki do murowania komina, szczególnie jego górnej części, świadczy dobitnie o braku wiedzy na temat warunków pracy komina oraz wpływu czynników atmosferycznych (wiatr, śnieg, woda) na różne materiały budowlane.

Opadom deszczu najczęściej towarzyszy również wiatr, czasami nawet bardzo silny. Wiatr potrafi wepchnąć wodę w najmniejsze szczeliny. Dodatkowo przenosi wodę w poziomie oraz przyspiesza spływanie wody po powierzchniach komina i ścian.

Dobre materiały zapewnią trwały komin murowany oraz brak nieszczelności (zawilgocenie komina na skutek złych materiałów i spoin). Cegły do budowy komina to najczęściej tzw. cegła kominowa pełna, rzadziej pustaki ceramiczne czy pustaki kominowe. Wykończenie komina również ma znaczenie, aby nie nastąpiło wnikanie wody do komina. Niebezpieczne jest również przenikanie wody do komina przez źle wykonane spoiny. Warto wiedzieć jak sprawdzić jakość cegły przeznaczonej na nasz komin murowany.W większości przypadków szczeliny między cegłami nie są całkowicie wypełnione na pełną grubość. Jest to jeden z podstawowych błędów przy murowaniu kominów. Najczęściej wykonawcy oszczędzają na zaprawie, co skutkuje dużą liczbą szczelin a czasami nawet małych dziur w spoinach. Podczas opadów deszczu woda bez większego problemu wpłynie przez wszystkie szczeliny do wnętrza komina. Jeśli budujemy komin z cegły pełnej, to niewielka ilość szczelin nie spowoduje istotnych uszkodzeń komina i zmniejszenia jego efektywności.

Jednakże w przypadku cegły dziurawki, woda bez problemu wpływa w otwory w cegle, a następnie penetruje w pionie, wykorzystując wszystkie ubytki w spoinach. W efekcie, przy dużej liczbie spoin złej jakości, woda może nawet przeniknąć do poziomu parteru, co skutkować będzie występowaniem zawilgoceń na powierzchni ściany. Jest to szczególnie niekorzystne, jeśli komin znajduje się w ścianach nośnych budynku, gdyż doprowadzi do zawilgocenia tynków i odpadania farby w pomieszczeniach.

Niestety często kominy budowane i odbierane są w okresie letnim, a wspominane problemy pojawiają się przeważnie dopiero w okresie jesienno – zimowym. Dodatkowo problemem jest fakt, że przy cegle dziurawce równie istotne jest wykonanie na pełną grubość samej spoiny między cegłami, jak i wykończeniowego fugowania. Nie zawsze mamy możliwość bieżącej kontroli prac murarskich oraz dokładnej oceny wszystkich spoin po wybudowaniu komina. Z tego względu wybór cegły pełnej pozwoli nam znacząco zmniejszyć ryzyko problemów zawilgocenia ścian komina, nawet przy niedokładnym wykonawstwie pojedynczych spoin i fug.

Jak sprawdzić jakość cegły pełnej?

Warto przed zakupem większej ilości cegieł na budowę komina sprawdzić u dostawcy kilka wybranych sztuk (albo w ostateczności nawet zakupić 5-6 pojedynczych cegieł, aby je przetestować). Do budowy komina zaleca się stosowanie cegieł pełnych klasy 15.

W celu sprawdzenia jakości cegieł można wykorzystać proste narzędzia, jak młotek murarski. Cegła, pod wpływem uderzeń młotka, powinna wydawać czysty, metaliczny odgłos. Jeśli dźwięki są głuche lub mocno stłumione, świadczyć to będzie o nie najlepszej jakości cegły.

Jeśli cegłę spuścimy (swobodne spuszczenie, nie zrzucenie z dużą siłą!) z wysokości ok. 2,0m to ma prawo przełamać się na dwie części (przeważnie na pół) oraz może wyszczerbić się na krawędziach. Cegła nie powinna jednak rozpaść się na wiele drobnych kawałków. Jeśli tak się stanie, należy zdyskwalifikować taką partię cegieł do budowy komina.

Zaleca się również, aby dobrej jakości cegła kominowa charakteryzowała się w miarę jednolitą barwą, bez widocznych smug czy plam.

Należy również sprawdzać tolerancję wymiarową cegieł, gdyż zbyt duże odchyłki będą utrudniać murowanie z zachowaniem równej powierzchni kanałów kominowych.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów