Gonty powstają z wycięcia pasów z papy asfaltowej, które następnie pokrywa się specjalnie dobraną posypką. Zabezpiecza ona gonty przez negatywnym działaniem promieni słonecznych i jednocześnie może nadawać dachówkom bitumicznym praktycznie dowolnie wybrany kolor.
Gonty bitumiczne mają kilka ważnych zalet, do których przede wszystkim warto zaliczyć dużą elastyczność i możliwość pokrycia dachu o praktycznie dowolnym kształcie. Pozwala to projektować budynki o bardzo indywidualnej architekturze, z opływowymi kształtami dachów, lukarn itp.
Gonty są bardzo lekkie co znacząco ułatwia i przyspiesza ich montaż i transport. Mały ciężar gontów w porównaniu np. do dachówek ceramicznych czy cementowych pozwala na wykonanie lekkiej konstrukcji więźby dachowej. Jeśli planujemy pokrycie wyłącznie gontami to możemy zastosować dużo mniejsze przekroje belek drewnianych niż ma to miejsce przy ciężkich dachówkach ceramicznych. W konsekwencji zastosowanie gontów istotnie zmniejsza całkowity koszt wykonania więźby dachowej i pokrycia. Analizując koszty należy jednak brać pod uwagę fakt, że gonty bitumiczne wymagają pełnego deskowania, co nie występuje przy tradycyjnej więźbie pod dachówkę ceramiczną.
Dużą zaletą użytkową gontów bitumicznych jest ich bardzo dobra zdolność tłumienia dźwięków od padającego deszczu. Na poddaszu w domu pokrytym dachówką bitumiczną w czasie opadów deszczu będzie dużo ciszej niż przy pokryciu ceramiką czy blachodachówką.
Powierzchnia gontów bitumicznych nie jest gładka jak w dachówkach ceramicznych dzięki czemu gonty tworzą znacznie większe opory tarcia dla śniegu. Konsekwencją tego jest mniejsze ryzyko zsuwania się dużych ilości śniegu z powierzchni dachu – przy małej ilości śniegu pozostanie on na chropowatej powierzchni pokrycia bitumicznego.
Przy bardzo dużych opadach śniegu zacznie on jednak się zsuwać, dlatego nawet w przypadku wykonania dachu z gontów bitumicznych i tak zalecane jest dodatkowe zamontowanie drabinek przeciwśniegowych lub śniegołapów.
Dachówki bitumiczne wymagają wykonania pełnego deskowania lecz mimo to i tak całkowity koszt więźby dachowej z deskowaniem może być niższy niż konstrukcja pod ciężką dachówkę ceramiczną czy cementową.
Gonty bitumiczne mają chropowatą powierzchnię co ma swoje zalety w okresie zimowym lecz jednocześnie jest pewną wadą w okresach letnio-jesiennych. Gonty podatne są bowiem na porastanie mchem dlatego z dużą ostrożnością należy je stosować na terenach narażonych na zwiększone działanie czynników mikrobiologicznych jak okolice jezior, lasów, stawów itp.
W przypadku gontów bitumicznych bardzo ważne jest dokładnie przymocowanie każdego elementu. Ze względu na ich mały ciężar, przy złym montażu silniejszy wiatr potrafi zrywać pojedyncze gonty. Zjawisko to obserwuje się szczególnie w pierwszym okresie po montażu pokrycia gdy nie zajdzie jeszcze pełna wulkanizacja gontów, czyli ich sklejenie się po wpływem promieni słonecznych. Ciężkie pokrycia z dachówek ceramicznych są bardziej odporne na działanie silnych wiatrów lecz jednocześnie są rozwiązaniem istotnie droższym.
Podsumowanie
Decydując się na pokrycie z gontów bitumicznych należy wziąć pod uwagę również nieco inną konstrukcję dachu. Możliwe jest zaprojektowanie słabszej więźby choć nie jest to konieczne – mocna więźba pozwoli bowiem w przyszłości na ewentualną zmianę pokrycia na inną technologię (np. dachówki ceramiczne). Ważne jednak aby przewidzieć w budżecie środki na wykonanie pełnego deskowania co jest warunkiem koniecznym przy dachówkach bitumicznych.
W obszarach leśnych i jeziornych gonty będą bardzo podatne na porastanie mchem. Dachówek ceramicznych również dotyczy ten problem lecz w dużo mniejszym zakresie. Chropowata powierzchnia gontów jest doskonałym środowiskiem dla rozrostu mchu. Częściowo można ten problem minimalizować kupując gonty z odpowiednio dobranymi posypkami zmniejszającymi intensywność porastania mchem lecz jest to nieco droższe rozwiązanie i nie zawsze skuteczne.
Gonty doskonale sprawdzą się natomiast w pokryciu dachów o trudnych i niekonwencjonalnych kształtach pozwalając jednocześnie na bardzo szeroki wybór kolorystyki pokrycia.
Trwałość najtańszych gontów szacuje się na ok. 10-15 lat. Dostępne są również gonty z gwarancją dożywotnią lecz jest to rozwiązanie bardzo drogie i czasami porównywalne nawet do dachów z dachówki ceramicznej czy cementowej.
Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl