Łazienka – lustro klejone do ściany

Data utworzenia: 2 maja 2015

remont i wykończenie

wnętrza

Lustro przyklejone do ściany i zlicowane z powierzchnią płytek ceramicznych to bardzo wygodne i estetyczne rozwiązanie. Montaż takiego lustra do ściany można wykonać samodzielnie, przestrzegając pewnych zasad. Bardzo ważny jest prawidłowy dobór kleju, aby nie odbarwić lustra.

Po za technologią lustra klejonego, można spotkać się również z lustrami przykręcanymi do ściany oraz montowanymi na specjalne stalowe linki. Najwięcej problemów sprawia jednak lustro klejone, co omówiono w niniejszym artykule.

Przygotowanie podłoża i wnęki pod lustro

Przed rozpoczęciem układania płytek należy dokładnie wyznaczyć i przygotować wnękę pod lustro. Jeśli planujemy na ścianie wyłącznie samo lustro, jako zlicowane z płytkami, to nie musimy podkuwać tynków ani pustaków. Odpowiednią wnękę zapewni sam brak płytek w miejscu lustra (grubość płytki + kleju).

Ciekawym rozwiązaniem jest wykonanie specjalnej wnęki na lustro przyklejone do ściany wraz z półką. W tym momencie pozbywamy się konieczności zakupu oddzielnej półki, która może ulec uszkodzeniu, obsunięciu itp. szczególnie jeśli zbyt mocno będziemy ją obciążać. Problem ten nie wystąpi, jeśli półką będzie dla nas wnęka w ścianie.

W tym celu należy podkuć ścianę na ok. 10-15cm. Jeśli pozwala nam na to grubość ściany, to warto podkuć ją na 13-15cm, aby zrobić możliwie jak najgłębszą półkę. Jeśli jej szerokość miałaby wynosić poniżej 10cm to półka taka nie będzie praktyczna i funkcjonalna, i lepiej w tym wypadku pozostać przy tradycyjnej półce montowanej do płytek.

Jeśli wnęka będzie głęboka, wraz z półką, dobrze jest wykuć ją nieco większą od planowanych wymiarów lustra o ok. 2-3cm. Pozwoli nam to na jej bardzo dokładne wyprofilowanie zaprawą klejową i dokładne spoziomowanie i spionowanie wszystkich krawędzi. Wykonując wnękę należy również przewidzieć miejsce po bokach na zaprawę klejową i płytki (najczęściej wystarczy ok. 2,0-2,5cm więcej z każdej strony).

Lustro należy przyklejać do możliwie jak najbardziej płaskiej powierzchni. Z tego względu nie zaleca się klejenia bezpośrednio do pustaków. Dobrym rozwiązaniem jest naniesienie zaprawy klejowej o grubości ok. 0,5-1,0cm, na której należy wyprofilować gładką i równą powierzchnię. Jest to szczególnie ważne, jeśli wcześniej podkuwaliśmy elementy ściany – pustaki, cegły, bloczki itp.

Tak przygotowaną wnękę należy dokładnie zagruntować, po czym można przystąpić do klejenia lustra.

Dobór odpowiedniego kleju do lustra

Do przyklejenia lustra nie wolno stosować dowolnie wybranego kleju montażowego. Ważne jest, aby klej charakteryzował się odpowiednio gęstą konsystencją, dużą wytrzymałością oraz, co najważniejsze, aby nie powodował uszkodzenia i odbarwienia posrebrzanej powłoki lustra na jego spodzie. Klej musi również obowiązkowo mieć dużą odporność na działanie podwyższonej wilgoci, jaka często panuje w łazience.

Najczęściej do montażu lustra stosowane są kleje rozpuszczalnikowe, na bazie silikonu naturalnego lub hybrydowe.

Kleje rozpuszczalnikowe mają bardzo dużą wytrzymałość i siłę związania, lecz należy pilnować, aby wybrać klej specjalnie dedykowany dla lustra. W przeciwnym wypadku, zwykły klej rozpuszczalnikowy doprowadzi do odbarwień lustra, których już w żaden sposób nie usuniemy.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są kleje na bazie naturalnego silikonu. Są one obojętne chemiczne w stosunku do lustra i jego spodniej, posrebrzanej powłoki, dlatego nie spowodują żadnego odbarwienia szkła. Kleje te dużo wolniej wiążą niż kleje rozpuszczalnikowe, lecz akurat w tym przypadku nie ma to większego znaczenia. Ich koszt jest czasami nawet dwukrotnie wyższy niż kleju rozpuszczalnikowego, lecz pamiętajmy, że w większości wypadków i tak wystarczy nam tylko jeden klej, i nie warto tutaj oszczędzać kilku czy kilkunastu złotych.

Kleje hybrydowe są równie dobre do typowego domowego lustra jak kleje na silikonie naturalnym, lecz przeważnie będą od nich nieco droższe.

Zaletą kleju na naturalnym silikonie oraz hybrydowego jest to, że mogą one być stosowane również do spoinowania, ze względu na właściwości elastyczne, których nie posiadają (w takim stopniu) kleje rozpuszczalnikowe.

Przyklejanie lustra do ściany

Lustro można przyklejać po ułożeniu wszystkich płytek lub przed pracami glazurniczymi. Nie ma tutaj jednej konkretnej zasady.

Jeśli lustro będzie zlicowane z płytkami bez wnęki z półką, to, szczególnie dla mniej doświadczonych „płytkarzy” lepsze będzie pozostawienie lustra na sam koniec prac. Wynika to z tego, że w czasie układania płytek często zachodzi konieczność ich silniejszego dociskania, niewielkiego przesuwania po ścianie czy czasami nawet oderwania (np. jeśli okaże się, że źle docięliśmy krawędź).

Doświadczony glazurnik poradzi sobie z odpowiednio dokładnym i ostrożnym układaniem ceramiki tuż przy lustrze, jednakże jeśli robimy to pierwszy raz, istnieje duże ryzyko, że przypadkowo możemy uszkodzić przyklejone już lustro.Łazienka to ważne pomieszczenia w każdym domu, dlatego wiele osób chce aby była ona nowoczesna. Estetyczne i funkcjonalne jest lustro klejone, czyli lustro zlicowane z płytkami lub specjalna wnęka z lustrem. Montaż lustra w łazience nie jest trudny. Pytanie jak przykleić lustro aby go nie uszkodzić i nie odbarwić. Potrzeby jest odpowiedni klej do lustra, najlepiej neutralny chemicznie dla posrebrzanej powłoki. Jak kleić lustro do ściany – omawiamy ten problem w niniejszym artykule. Z ostrożnością należy stosować klej rozpuszczalnikowy w przypadku klejenia lustra.

Jednocześnie pozostawienie montażu lustra na sam koniec pozwoli nam bardzo precyzyjnie wypełnić zaprawą powierzchnię pod lustro tak, aby było ono idealnie zlicowane z powierzchnią płytek. Mówimy tutaj o milimetrach, więc trudno może nam być to określić przed rozpoczęciem układania płytek – szczególnie jeśli ściana nie jest idealnie pionowa i zajdzie konieczność jej „pionowania” na płytkach (różne grubości zaprawy po wysokości ściany).

Klej nanosimy na spodnią powierzchnię lustra pasami w rozstawie ok. 7cm przy lustrach o długości powyżej 40cm oraz 5cm przy lustrach węższych. Pierwsze pasy kleju powinny być odsunięte od krawędzi na ok. 5-6cm, aby klej nie wypływał po za lustro.

Musimy nanieść klej możliwie jak najszybciej, gdyż charakteryzuje się on najczęściej dość krótkim czasem schnięcia. Po nałożeniu pasków, co najlepiej wykonywać zwykłym pistoletem, tzw. „do silikonu”, możemy klej dokładniej rozprowadzić na powierzchni lustra pacą zębatą. Nie zaleca się używania do tego szpachelki, gdyż może ona powodować nierównomierne rozłożenie grubości kleju na powierzchni lustra.

Jeśli zdecydujemy się na klej rozpuszczalnikowy (oczywiście wyłącznie taki, który jest przystosowany do luster), to często spotkamy się z zaleceniami producentów, aby po pierwszym dociśnięciu, lustro odciągnąć od ściany i odczekać 60 sekund lub nawet dłużej aż odparuje rozpuszczalnik, i dopiero wtedy ponownie, już tym razem docelowo, docisnąć je do powierzchni.

Jeśli lustro przyklejamy przez układaniem płytek to zabieg ten wykonamy bez większego problemu. Jeśli jednak lustro montujemy po ułożeniu płytek, to w praktyce takie oderwanie go będzie bardzo trudne. Nie musimy się tym jednak przejmować, gdyż klej i tak będzie prawidłowo trzymał nasze lustro. Zabieg ten, ma na celu jedynie zwiększenie wytrzymałości związania kleju, ale nie oznacza, że bez niego lustro nam odpadnie. Jeśli zatem nie mamy możliwości, aby bezpiecznie je oderwać od ściany, to lepiej tego nie wykonywać, i nie ryzykować uszkodzeniem samego lustra. Problem ten nie dotyczy klejów na bazie silikonu neutralnego oraz klejów hybrydowych.

Pamiętajmy również, aby zawsze pozostawić odstęp między płytkami a lustrem. Zaleca się dylatację, wypełnioną silikonem, o szerokości ok. 2-3mm. Szczeliny te możemy również wypełnić klejem, lecz tylko wtedy, gdy zastosujemy do tego klej na bazie naturalnego silikonu lub klej hybrydowy. Nie wolno wypełniać szczelin klejem rozpuszczalnikowym (nie jest ona tak elastyczny).

W przypadku lustra klejonego we wnęce, warto w pierwszej kolejności przykleić płytki po bocznych stronach wnęki, a dopiero później samo lustro. Płytki na ścianie możemy w tym wypadku przyklejać zarówno przed wykonaniem wnęki jak i później – nie będzie to miało większego znaczenia.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów